Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nelogicka nesmyslna hra - Gothic 3

Zdar,
to jsem si zase nabehl, da se vubec hrat Gothic 3 bez toho, abych nejprve snad stravil semestr studiem navodu?

Chci zabit nejake orky nebo co to je, ale proste ne, muzu je sekat jak chci, stejne za dve minuty zase obzivnou, da se s tim neco?

Kousne me na poli moucha, zezelena mi zivot a velmi rychle ubyva, az chcipnu. Chapu to tak, ze me to otravilo jedem, ale jak se vylecit?

---

Ma vubec smysl tu hru hrat? Dost me bavila Arcania (Gothic 4) a Two Worlds, tak jsem myslel, ze by to mohla byt dalsi zabavna hra, ale vypada to spis na jeden velkej zakys. :-/

Řešení:

Finalni verdikt: Gothic 3 je blba hra! (tecka)

---

Co se stalo?

Jak jsme tu probirali ty patche, tak jsem to chtel zkusit a najednou se k mi Gothic 3 sam od sebe na Steamu preinstaloval zpet na verzi 1.6.
Tak jsem uz znovu neinstaloval na Steamu verzi Gothic_3_1.75_testbranch.
Misto toho jsem nainstaloval Gothic_3_EE_Patch_v1.75.14_Int_Full a Gothic_3_EE_v1.75_Int_Update_Pack_v1.04.10.

Ostatni patche vylepsujici tu grafiku a dohled instalovat nebudu, nechci prijit o sejvy.

Nicmene po instalaci tech patchu jsem to spustil a nahle za prve nektere graficke prvky zprehlednujici ukoly a postup jsou jinak a nutno rici, ze lepe.
Ale nejen to, kdyz spustite mapu nebo inventar, hra ted normalne pokracuje dal, uz nejde delat to co doted, ze jsem si timto zjevnym bugem prerusil hru a doplnil zdravi, normalne si spustite inventar a protivnici do vas dal sijou, dokud vas nesejmou.
Na druhou stranu ale jasne zlepseni v tom, ze ted kdyz chci pit lecici lektvar, tak se to da normalne delat za behu, hra vas nezastavi a vy se neseknete na jednom miste na minutu, kdy se mezitim okolo vas rozestoupi vsichni nepratele a oddelaji vas.
Stejne tak, jak jsem tu furt nadaval na to, ze se mi protivnici bori do cesty nebo levituji, tak to je taky pryc.

---

Jednoduse hratelnost hry je o sto procent zmenena a to si vemte, ze na Steamu je naprosto zmenena verze 1.75_test oproti verzi 1.6 a posledni update 1.75.14 to uplne kompletne zase meni. Samozrejme v podstate muzu rict, ze idioti na Steamu, protoze to me nemohlo napadnout, ze tam maji nejakou zastaralou verzi.

Tohle jsem jednoduse nikdy u zadne hry nezazil a doufam, ze uz nezaziju, aby byla jedna hra takhle zasypana bugama a bylo tak slozite nainstalovat spravnou verzi hry, coz se mi v podstate podarilo az nahodne nekde hodne v pokrocilem stavu hry. Nelze teda Gothic 3 doporucit ke hrani. Ja jen doufam, ze to nejak dotahnu do konce a ze se neobjevi zase neco co znemozni to dohrat.

Je to proste blba hra ten Gothic 3 nemuzu si pomoct. Treba ty paralelni vesmiry, kdy treba ted smrtak vstoupi do skaly aja stojim na ni a on me nejak mimourovnove zabil, nebo predtim nejakej goblin, kterej me vydrtil ac plaval vzduchem o patro vys nez ja. Na to, ze to ma patch 1.75, tak tech chyb je stale pozehnane a hratelnost to rozhodne nezlepsuje.

Jinak na chalupe na Win10 se mi to automaticky nainstalovalo do CPT 1.75 s cestinou, zatimco na Win7 doma se to nainstalovalo do verze 1.6 s cestinou, ale nejsou stejne ulozne body, tudiz by se to muselo hrat znovu, nesmysl co. Dal jsem teda ve Steamu rucne instalovat betaverzi CPT 1.75 coz se podarilo, ale jenom English. Tak jsem musel do konfiguraku:

Slozka Ini v instalacce a soubor ge3.ini
Text=English na Text=Czech
Subtitle.Entry_0=English na Subtitle.Entry_0=Czech

Ve slozce s savema v profilu je zase UserOptions.ini
SubtitleLanguage=English na SubtitleLanguage=Czech

Pak zacala behat cestina.

Proste i ta instalace je dost bolestiva, pozitivni recenze fakt nechapu.

Vzhledem k tomu, ze staci dat do googlu neco z tech problemu a vyleze obrovske mnozstvi poznamek k tomu, tak tezko uverit, ze to zlobi vsem krome tebe. Co si pamatuju, tak to delalo i kdyz jsem to hral poprvy, to jsem to hral s patchem 1.6 a jak vydno tak ani community patch tomu zase takl nepomohl.

Jinak k tem realnym vecem, je realny tak husty porost v lese jako v Gothic 3? Je realne, aby den a noc oboji trvalo stejnou dobu? Je realne, aby po me chteli at odnesu veci do mlyna a nereknou mi kde to je a musel jsem to hledat a nasel jsem ho az druhy herni den? Podle me ten Gothic 3 zrovna s realem nema mnoho spolecneho. Je tam proste spousta veci prinejmensim divnych.

Ja to chapu, ze vam slapu po fanouskovske hre, ale ma spoustu nelogicnosti a bugu a Gothic 3 neni proste dobra hra. Sice to zatim hraju, protoze je to furt na rozhrani, jestli pokracovat nebo se na to vykaslat, ale jak technicke provedeni tak logicnost pribehu urcite Two Worlds i Arcania mnohem lepsi. I ten Risen byl o dost lepe vyveden, ikdyz ten je asi nejpodobnejsi.

Ja k tomu prave mam hodne, ono je dobre, kdyz ty hry pri hrani rozeberu tady, protoze nejsem zdaleka jediny prilezitostny hrac a takovy nemaji jinak moc sanci poznat, ktera hra je vhodna a ktera ne. Bohuzel recenze obvykle delaji lide pro ktere je hrani her vice nez prilezitostna zabava a fanouskove uz nejsou objektivni vubec. Pak je situace ve hrach podobna jak ve filmu, kdy na IMBD nebo i ceskem CSFD dostavaji dobre hodnoceni fanouskovske umelecke filmy a ty opravdu dobre filmy pro oddych a zabavu maji nizke hodnoceni ac si ho vubec nezaslouzi, protoze jsou dobre. U her mi ta situace prijde dost podobna, ikdyz urcite ne az tak strasna.

Ty mas proste problemy skoro u kazde hry, v kazde hre mas problem s bugy, nejakym bossem, ci jen obycejnym usekem. Vetsinu her, na ktere si stezujes, jsem dohral a v 99% pripadu jsem se s tvymi problemy vubec nesetkal.

Uz jsen Ti to psal jednou, napisu Ti to znova: kdyz uz chces hrat hry, hraj ty, ktere Ti sednou. Vyprdni se na mainstream/zname tituly, navstiv nejaka fora a nech si doporucit neco, co Ti sedne. Tech her vyslo neskutecne moc, i spousfa indie her je dnes dobrych, mas z ceho vybirat.

K tomu Gothicu: RX ma pravdu, je to zabugovana a ne uplne nejlepsi hra, ALE! S CP (konkretne jsem mel 1.75) jsem se snad ani s jedinym zadrhelem za cele hrani nesetkal. Pokud jsem mel nejaky quest zadrhel, vyresil to obyc navod nebo zde poradna.

Konkretne ty baliky zbrani: vsude, kde uvidis kempovat skupinku orku, najdes u nich i baliky zbrani (pro orky jsou lidske zbrane moc male, nevyuziji je, proto je takto svazuji a nechavaji pohazene vsude okolo sebe)... A takto bych mohl pokracovat dal a dal..

kdyz uz chces hrat hry, hraj ty, ktere Ti sednou

Problem je, ktere hry hrat. Treba recenze na ceskych hernich webech vubec nevystihujou nic. Z gameplayu jsem zjistil, ze vubec nic nepoznam. To se mi stalo u toho Alan Wake, ze gameplay nadhernej, recenze pozitivni a nikde ani zminka o tom, ze je to tak neuveritelne tezky. Nadherna hra, ale zatim jedinne, kterou jsem proste zabalil, protoze proste naprosto nehratelny pro prilezitostneho hrace jako jsem ja.

Pak koukam na databaze-her.cz, aspon kolik ta hra ma procent a sem tam je tam i komentar k tomu, jak je to tezke, ale taky tam pisou hodne fanousci, kteri proste tu hru o ktere pisi, maji zmaknutou, takze to clovek nepozna. A takova ta moznost ozkouset si to a kdyz blby, tak to na Steamu vratit, tak prvne kupuju ve slevach a nedostanu se k te hre do 14 dni po koupi. Dalsi vec, ze treba u toho Zaklinace jsem tu taky nadaval a trvalo hrozne dlouho nez se hra rozjela a dostal jsem se do toho, ale pak jsem byl nadsenej. U toho Gothicu 3 se to nestane myslim, uz mam nahrano hodne a furt je to takovy nemastny neslany, ikdyz ne uplne spatny.

Me by zajimalo teda, kdyz uz jsem na tom 35 levelu, jestli by mi nekdo neporadil, jak zabit skreta, kdyz to s nima nechci tahnout?

To je desivej vopruz teda. Mam treba particku skretu, pribehnu k nim, rozmasluju je, ale taky neco schytam, takze potrebuju leceni. Jenze nez se vylecim, tak oni se zase probudi, obzivnou a sejmou me. Desny no. Tohle jako nedavam.
Jako vim, ze drzenim obou mysi bych mel zasadit konecnej uder, ale ten debil kouka a muzu drzet jak chci a hovno proste nic. Sere me to. V normalni hre bych ke skretum pribehl a posekal je a byl by klid, ale tady to je naprosto nedomysleny, ze se zabit daji treba az na desatej pokus, jebly proste.
Doted jsem to resil tak, ze jsem skrety prepral, sebral jim vybaveni a zbran a potom kdyz se zase probudili, tak jsem je nejak udolal. Ale hra je s postupem, cim dal tezsi, ono to teda byva u RPG opacne, co jsem si vsiml u tech, ktere uz jsem hral, ale tenhle Gothic 3 ma vsechno jinak. A vetsi skupiny skretu uz nedavam. Potreboval bych, jestli na to neni nejakej figl?

No jo dovolena skoncila a celej tejden jsem se k tomu nedostal, ten Gothic 3 bude jeste strasne dlouhej a zkusil jsem k tomu PoP Sands of Time (dalsi vyjimka z toho datovyho limitu), ale jsou tam zachytny body pomerne daleko od sebe a potom zvlast ulozny body a ty jsou od sebe tak minimalne pul hodiny hrani, coz je silenej vopruz.

Jared: "Stop. Jsi stihan za kradez. Co mi k tomu povis?"
Hrdina: "Vubec nevim o cem mluvis. Ja v zivote nic neukrad."
Jared: "Dobre, dobre, necil se hned. Ale pozorujeme te a jak se neco ztrati, tak to bude na tebe, jasny!"
Hrdina: "Vole, Jarede, ukrad sem sedm prstenu alchymistu. Co ty na to?"
Jared: "No ty vole, ty maj hodnotu, dam ti za ne 2000 zlatych, co na to rikas?"
Hrdina: " Jo, to beru."

Je to samozrejme volne, oni se neoslovujou vole. Prislo mi to vtipny a takovejhlech nezvladnutejch veci, kdy rozhovory nemaji zjevne smysl je v Gothicu 3 vic nez dost. Proste jak rikam, nedomyslena hra.

No jo, vy fanousci to budete obhajovat za kazdou cenu. Ten dialog je nesmyslnej, nastal jen proto, ze jsem ukrad posledni prsten alchymistu a odchytl me skret a stejna prvni cast dialogu. Nechtel jsem s nim bojovat, tak jsem se zkusil reloudnout, protoze uz vim, ze kdyz narazim na nekoho jinyho, tak je velka sance, ze se boji vyhnu a dostal jsem se bez zadrhele az k Jaredovi a ten se nejdriv vytasil se stejnym dialogem a pak to v klidku podle dalsiho skriptu odkoupil. Takovych veci je tam vic.

Mimochodem, zrovna jsme se na jiny diskuzi bavili, jak se delaji ve hrach zarazky, aby nenastala situace, ze nejaky NPC strci kulomet do zdi a strili. Tak presne to v Gothicu 3 nenaprogramovali. Byl jsem v jeskyni a kostlivec na me strilel z luku skrz zed, telo bylo za zdi, ale luk mel ve zdi a sipem prostrelil na druhou stranu. Musel jsem zed obehnout a z druhy strany ho sejmout mecem.

Já si to taky užívám, to je mým hlavním cílem. Hraju to pořád odznova a pořád mě to baví. Jinak na okraj mám už dohraných 168 her. Kdybych měl k tomu počítat i znovudohrání tak mám určitě přes 300 dohrání na kontě. A kdybych nestrávil tisíce hodin na multiplayerech cod 1 - 9, tak mám možná i 1000 dohrání.

Kazda hra s pribehem, coz Gothic 3 je, ma svuj zacatek a konec a mezi tema dvema body plyne ten pribeh. Takze muj cil je urcite to dohrat. V podstate to je to co me na hrach bavi, silnej pribeh. Klidne muze bejt totalne beckovej jako v Homefrontu, ale byl silnej a hodne bavil. Co jsem ted hral dalsiho, tak Spec Opps The Line taky se silnym pribehem. Moc hezkej pribeh mel Zaklinac i Two Worlds.

Já mám ke hrám přirovnání - hra je jako šňůra s bonbonama. Příběh je ta šňůra a na ní navěšeny dobroty v podobě questů, předmětů, skillů a další. Než dojdu na konec toho špagátu, chci vyzobat všechny bonbony, co na něm jsou navěšeny. Samotná šňůra není až tak podstatná, protože bez bonbonů by mi ta hra nechutnala. Bez ní však by to taky nebylo ono, protože kdybych měl bonbony nasypány v misce u nosu, neměl bych motivaci jít dál a hledat lepší a větší kousky.

Taky mam hry, ktere bych dal po druhe, ale minimalne nekolik let je to nerealne. Spis si myslim, ze se napodruhe k nicemu nedostanu. V poradniku mam pres 40 koupenych her a dalsich 13, ktere bych chtel casem, ale zatim si je nekupuju, protoze pocitam, ze je koupim pozdeji levneji, kdyz ted stejne mam co hrat na hodne dlouho.

Jinak opravdu pomalu se probojovavam k novym hram, ty stare uz moc nechci az na par vyjimek, kde jsem si rekl, ze to chci zkusit a koupil jsem si je na Steamu.

Nahodou si nekdo nepamatujete?

V Trelisu je paladin a nebude bojovat, dokud se mu nevrati magie. Muzu zkusit dobit Trelis a ten ukol zustane nebo se zrusi? Jsem se to nikde nedovedel. Prijde mi, ze nez najdu vsechny kalichy, ktere jsou prvni podminkou pro navraceni magie, tak to bude na hodne dlouho. Jinak mam v Trelisu temer vsechny ukoly za sebou.
No kazdopadne ted jdu plnit ukoly do Sildenu, ale pak jsem se chtel pokusit zdolat ten Trelis.

Jo, myslím, že budeš muset napřed najít ty kalichy.
Neosvobozuj města postupně jak jdeš hrou, ale až splníš úkoly všude. Protože jinak po tobě půjdou skřeti hned, jak tě uvidí a nebudeš mít možnost plnit úkoly v dalším městě. Už to, že osvobodíš Monteru, se jim moc nelíbí (poznáš to podle toho, že když navštívíš hlavního skřeta v dalším městě, hned ti do xichtu vpálí, že "Špatná zpráva, někdo osvobozuje naše města"). Při dalším městě už po tobě rovnou půjdou.

Tak zatim v Sildenu jsem mohl plnit ukoly i pro skrety, ale kdyz jsem se dostal k veliteli mesta, tak mi oznamil, ze ma spatnou zpravu, ze u morrum neveri a vsichni podezreli budou zabiti a vyrazil na me. Reuploadnul jsem se a odesel bez toho, ze bych ho oslovil.

Tak jestli i v ostatnich mestech pujde plnit ukoly a akorat nebudu moc plnit ty, ktere zada velitel mesta, tak to snad moc nevadi. Mne jde hlavne o to, ze potrebuju ziskavat body za ukoly, abych mohl dostavat ty dovednostni a mohl zvysovat uroven postavy, protoze ac jsem na nejakym skoro snad 40 levelu, tak jsem furt hrozne slabej. Ikdyz teda zesilil jsem, to zase jo, dokazu uz sejmout skupinku chnapavcu nebo dokonce vlku!

U skřetích velitelů obvykle dostáváš úkoly, kterýma lezeš skřetům do zadku. Díky tomu tě pustí do určitých částí města, aniž bys to tam musel vykydlit. Ale není to nutný, až se dostaneš do Nordmaru, tak tam se vyskiluješ dost na to, abys pak skřety vyrubal levou zadní.

Pokud chceš trochu boje a peněz, tak běž zpátky do Ardey a severně od ní Vengard, město za bariérou. Kolem bariéry je hromada skřetů. Ty můžeš beztrestně pozabíjet, zůstane ti z nich hromada zbraní na prodej. Já je vždy po skupinkách vylákal střelbou z luku/kuše a ustřílel. Když se od nich dostatečně vzdálíš, vrátí se zpátky na svůj flek, takže zase k nim a střílet. Postupně je dostaneš všechny a kolem Vengardu je pak další možný průchod do Nordmaru. I když je tam pár trollů, ale dá se to proběhnout.

V podstate teda ted uz neni zadna sance tu situaci zvratit, takze muzu teda napadnout Silden a Trelis? Nezhorsim si to jeste?

Jde o to, ze z ty prostredni casti, kde se vyhradne pohybuju, jsem nebyl jen ve Faringu a Vengardu. Myslim, ze do Vengardu ani jit nemuzu ne? To az v pozdejsi fazi hry?

Takze vlastne, kdyz zlikviduju Trelis a Silden, tak bych ten prostredek mel skoro vymlacenej.

Ikdyz ted me napada, ze v Trelisu mam toho paladina, co chce vratit magii a v Sildenu je zase jeden co se mnou chce cestovat na sever, takze to bych mel asi splnit driv nez vytahnu na mesto.

Tak nevim, asi zkusim jit do toho Faringu. Potreboval bych hledat ty ohnivy kalichy, mam jich snad pet, ale ty jsou buhvi kde, ty asi budu mit az procestuju i mrazivy sever i poust na jihu?

Rush obecne znamena na neco se vrhnout a dosahnout toho co nejrychleji je mozne a na ostatni se kasle.
Quick learner (nebo fast learner, ted nevim) je schopnost ktera pri kazdem levelupu prida extra skill point.
Mana regen je regenerace many, v zadnem goticu mana sama neregeneruje (jen pri spanku).

V praxi odehrajes "tutorial" coz te dostane nevyhnutelne na lvl3. Ted jde o to ziskat quick learner perk nez ziskam jakykoli dalsi level - nic nezabijet a nedelat zadne ukoly. Na quick learner potrebujes 100 AK, a ty musis ziskat z tabulek nebo z knih, takze obehnes dostupna mesta a skoupis tabulky od obchodniku, dalsi tabulky lze najit (kdyz vis kde). Nakonec jeste bezis za ucitelem. S quick learner perkem se pak vratis uplne na zacatek a normalne hrajes s tim, ze na kazdem levelu mas vic skill pointu ktere vsechny rves do AK abys mel na mana regen (na ten je tusim potreba 200 nebo 250AK).

Ono v Gothic hrach je dobre si zahrat za vsechny 3 classy (warrior, hunter, mage, mix vseho nedoporucuji, budete prumerni ve vsem). Pokud ty hry hrajete vzdy jednou za par let tak jako ja, tak uz si nektere veci nepamatujete + prioritizujete jine veci pri levelovani = pokazde jiny zazitek pri hrani.

Taky jsem pred par lety myslel, ze vzdy vse budu hrat stealth s lukem a sipy, ale ta magie ma neco do sebe (hlavne teda ve dvojce).

Dnes jsem si dal za ukol se podivat k vlcimu klanu, pres veskerou mou snahu se to nepovedlo a jsem stale na ceste, neznamo kdy tam dorazim.

U Two Worlds jsem si rikal, ze by tam tech vlku a medvedu mohlo byte mene v te hre. Z omylu me vyvedl Gothic 3, ve kterem jsem pocitove zabil na ceste k vlcimu klanu tisice a tisice orku, ve skutecnosti jich byly maximalne stovky, nakonec jsem se propracoval k sefovi udoli, ktereho jsem zabil a pak jsem zabil i skreta, ktery mel vizitku vudce. Nestacilo to, skreto se neznamo odkud zjevovali dalsi a dalsi, nakonec mi nezbylo nez utect. Ale podarilo se mi najit snad cestu k vlcimu klanu, nicmene nejde to, goblini, stinove selmy, smrtaci - ty byly jeste pred orkama, dale zlobrove, tygri a vlci, to vse se v Gothicu 3 pocita na stovky a stovky kusu doslova napechovanych vedle sebe, desiva hra.
A s tema orkama taky dobry, Gothic 3 je jedinna RPG hra, kdy s postupem na vyssi uroven je to stale tezsi. Konkretne jsem se naucil je do sebe odhazovat, jenze tim je odhodim a zabit to nejde, takze musim ustoupit a znovu. Ve vysledku mi seberou vic zivotu nez kdyz jsem tu schopnost nemel.

Ja fakt nemuzu pochopit obdiv lidi k teto hre, vzdyt je to tupe mlaceni nepratel, ktere nikdy nekonci a jeste neni soubojovej system nic moc povedenej.

Buď blbě volí strom dovedností

No, nutno dodat, ze strom to teda zrovna neni, nahodne voleni dovednosti, ale je to mozne, asi jedinne vysvetleni. Uz jsem si mimochodem vzpomnel, proc jsem to prestal hrat prvne, bylo to hrozny na tom severu a bylo to priserny ty miliony vlku, goblinu, smrtaku, tygru, skretu, trollu a vsech dalsich potvor.
Pamatoval jsem si, ze na sever nemam chodit brzo, to byla zasadni chyba, kdyz jsem to hral poprve, ze uz jsem se odtamtud nebyl schopen dostat pryc. Protoze to je v podstate nepretrzitej boj, ze ani neni moc sance na ulozeni hry, je to hrozny.
Takze ted uz jsem mel celej stred hotovej, vybity dve mesta a ve zbytku splnene ukoly, ktere sly bez navstevy severni a jizni kolace a vydal jsem se na sever. Ale moc to nepomohlo, skreti valecnik me sejme na dve rany, takze se pustit do souboje se skupinkou nemohu. Ale vyhoda, ze jdou tahat po jednom, jenomze ta pada, pokud slouzim jako doprovod. Treba ted jsem mel doprovodit nejakeho lovce Romara do jeho lovecke chaty a bylo to zly, save-load probehl asi 50x nez se mi podarilo nahodne zlikvidovat skupinku skretu se dvema samany a Romara zachranit. SILENE!

Mohu jen kazdemu doporucit to RPG Two Worlds, protoze to je asi tak tisickrat vetsi RPG se spoustou rozhovoru nez tahle slatanina, kde jenom rezu a rezu nepratele bez nejakeho cile na dohled. Opravdu strasne, silne premyslim, ze se na to vykaslu.

Tisíce jiných to dohrály a ty máš problémy.
Trénuješ bojový dovednosti? Musíš najít učitele. Zvyšuješ si u oltářů body života? Než ses vydal na sever, projdi si města v Myrtaně, splň úkoly vyskiluj postavu. Sever je tuhej a plnej skřetů, ale abych loadoval 50x? To raději načtu starší pozici a quest si nechám na později. Ne všechny úkoly jdou splnit hned.

Gothic 3 ti nedoporucuju. Ten ELEX by mohl byt v pohode. Jinak ten Gothic 3 neni o obtiznosti, tu domnenku vytvareji fandove, ikdyz tady mam pocit, ze ve skutecnosti to nekteri nehrali a jenom kecaji. K tematu se vyjadruje snad jen Prasak.

Ono u Gothicu 3 je to hlavne o mnozstvi, zabavnost hry, jak si ji predstavuji fanousci a jak si ji ja vubec nepredstavuju je v maximalnim mnozstvi nepratel. Predstav si, ze jsi ulovil tri savlozube tygry a mas z toho docela i radost, ze se ti to povedlo, jenze v Gothicu 3 se priprav, ze behem nasledujici hodiny narazis na dalsich 30 savlozubych tygru. Napriklad jsi zabil ty prvni tri, tak pod 10 metrovym srazem je jich dalsich 6, napravo mas 6 vlku a vedle v krovicku se skryva stinova selma, kdyz je vsechny sejmes, tak neujdes ani 5 metru a narazis na 3 smrtaky, okolo nich probiha stado bizonu a za nimi u ohynku postava banda goblinu, ale neboj dalsi banda goblinu se ukaze za dalsich par metru a za nima jsou dalsi a dalsi savlozubi tygri, takze jich brzo mas plny zuby a jak jdes, tak si jen rikas, paneboze, at za tim rohem nejsou dalsi.

Mam pokracovat?

Takze ne to neni o obtiznosti, to je o depresivni repetetivnosti, kdy si klestis cestu stale a stale dokola zabijenim tech samych bestii. Napriklad jsem kousek od klanu kladiva, kam jsem jeste nedorazil, nemuzu najit cestu, nesplnil jeden ukol, chci se tam vratit, ale hledam to, nevim, kde presne to je a v podstate se tam musim prosekat pres tisice a tisice bestii, jejichz pocet je doslova nekonecny a naprosto silene unavujici, protoze je to stale a stale a stale dokola to same.

Edit: Risen i Two Worlds byli prochazka ruzovym sadem proti poctu nepratel tady. A to jsem si rikal, ze me ty dialogy unavuji, ze bych radsi vic akce. Tak tady je akce prehrsel, akorat je furt jak pres kopirak. V podstate takovej RPG fantasy Doom dalo by se rict. :-)

Tvůj problém je v tom, že ses vydal se slabou postavou do tuhé divočiny. Ve většině RPG to tak je - když dojdu do oblasti, kde je to tuhý, vrátím se tam později, až na to budu mít vybavení a dovednosti.
Takže měl jsi prošmejdit Myrtanu, projít jeskyně a kouty lesa a vytrénovat dovednosti. Ale ty ses vydal do Nordmaru jak Rambo a pak se divíš, že jsou tam silní nepřátelé.

Jeskyni pod Cape dun jsi našel? Vykydlil a vyraboval? Přístup na ni je z pláže. Jestli ne, tak se nedivím, že to hrneš rychle dopředu a nesbíráš dovednosti. Protože RPG hry jsou přesně o tomto - objevování světa, lepšího vybavení, plnění questů. Jít jen rychle za příběhem je cesta do utrpení. To si zahraj Metro 2033, tam to tak funguje, jdeš jen dopředu a přitom se ti odvíjí příběh.

Nasel jsem tu jeskyni. Mam Myrtanu projetou, vyraboval jsem co slo, splnil ukoly co sly a vycistil od skretu Mortanu a Geldern. Vycistil jsem Gothu, ale skrety pod Gothou jsem zatim nechal nazivu. V Trelisu a Faringu mam ukoly kvuli kterym je treba nejprve navstivit sever a jih a pak to tam muzu vycistit.
Nejprve jsem sbiral byliny a zral je, ale ted z nich delam lektvary na trvalou silu, trvalej zivot a trvalou vydrz, jenze tech rostlin je strasne malo.

Z toho plyne kam prskam body dovednosti - alchymie, dale zlodejstvi, rabovani. Jak vyberu kapsy pri rozhovorech bez zlodejstvi a jak vyrabuju pokladnice bez znalosti vykradani? Nijak. Dal potrebuju luk na strelbu zdalky, teda trenink lovu, potrebuju prospektorstvi, abych mohl kutat, coz miluju nejvic v tech hrach :-) a potrebuju kovarstvi, abych si ukoval vlastni mec. Tohle vsechno mam aspon castecne a k tomu jsem nainvestoval body na boj s mecem a stitem. Potreboval bych dalsich xxx bodu na silu a lov, abych mohl ziskat pokrocily boj s mecem III, nejlepsi lucistnictvi a nektere dalsi lovecke schopnosti, ale bodu uz se nedostava. (Pro uplnost magii zcela pomijim, stejne jako jednu velkou tezkou zbran a kus, jasny, ze nemuzu mit vsechno a magii ja nemam rad.)

Ono teda mozna clovek, kterej hraje maga, muze mit ze hry uplne jinej pocit, ale to neni muj pripad a navic stejne proste jsou ty sileny zastupy zvere a bestii desne nudny a neprijemny. To si nemuzu pomoct, ale to radsi par bestii v Zaklinacovi, ktere se vecne respawnovali nez tyhle sileny zastupy. Jak uz jsem psal v Two Worlds jich tich vlku bylo hodne, ale tady jejich mnohonasobne vic nez je unosna mez.

Kytek na perma flasky je celkem dost pokud prohledavas okoli, jestli to hrajes s mecikem, delej jen flasky na silu, ty ostatni kytky klidne sezer (vsechny perma flasky potrebujou kings sorrel, takze tahle kytka je limitujici faktor, ostatnich kytek je +- stejne jako kings sorrow, takze ho pouzivej jen na nejdulezitejsi flasku, coz je pro melee sila).

Ze zlodejiny potrebujes tak maximalne odemykani zamku, z alchimie perma flasky. Kovarinu nepotrebujes pokud vim vubec (tusim ze si muzes udelat o trochu lepsi zbran nez je ve hre jinak k mani, ale kdyz ty body, co nasypes do kovariny, das radeji do sily, tak i s neukovanou slabsi zbrani budes davat vetsi rany). Z lovu (pokud nehrajes s lukem) staci 2x stahovani kuzi a zuby/drapy - potreba neni ani jedno, ale hodi se na par ukolu a penize, ale penez mas vic nez dost a kuze/drapy na ukoly se daji koupit, takze z lovu nepotrebujes nic.

Nechapu proc maxujes dve oblasti - melle a archery. Budto strilej lukem, nebo to mlat nablizko, oboje najednou je ti k hovnu a akorat budes slabej v obou oblastech.

Já jsem luk používal především na odlákání nepřátel. Vlastně ne luk, ale kuši, líp se s ní míří. A pak do nich mečem.
Naopak kovařinu jsem využil, když vykováš vlastní meče, dají se slušně prodat. Stejně tak se vyplatí meče nabrousit.
Vykrádání kapes je skoro zbytečnost.
Možná je jeho problém to, že chce mít všechno a hned. Některý věci holt musely počkat, máchání mečem mělo přednost.

Treba jsme to jen hrali, jen na tebe uz kasleme protoze evidentne hrajes uplne jinou hru. Cokoli vsem ostatnim slo, tobe nejde, vsechno mas ve hre uplne jinak a vsechno je strasne tezky i na nejlehci obtiznost.

Ve vsech trech gothicach, obzvlast na nejlehci obtiznost (kterou urcite hrajes) muzes skilly davat uplne nahodne a uhrajes to jen na gearu. Koupic nejlepsi brneni (popr. nahrdelnik a ringy) a jsi skoro nesmrtelny, potvory umlatis i zakladnim mecikem. Navic tu nemas ani poradny combat system ktery staci na tvoje vytribene bojove dovednosti - spamovat levy mysitko.

Co se nepratel tyce, rozhodne na tebe nevybihaji po stovkach ani po desitckah. To, ze jich vidis vic nez bys byl rad je dusledek "male mapy", na druhou stranu jejich agro vzdalenost je jen par metru a klidne kolem probehnes. Problem v male mape je krasne videt treba problemu orkove vs rebelove, kdy jsou rebelove "strasne dobre schovani" cca 20 metru od vstupu do mesta (krasne je to videt v noci, kdy vyjdes z mesta a vidis taborak tech "strasne dobre schovanych" rebelu.

Dalsi tvuj naprosto neresitelny problem je "hra me nevede za rucicku, z dnesnich her jsem zvykly ukoly jen odklikat, ani je necist a jen bezet za ukazatelem, ktery me navede pres pul sveta na milimetr presne na potvoru kterou mam zabit. Dokonce mi presne ukaze cestu na mape, takze muzu jet jak podle navigace". Pokud ti tak vadi cist ukoly a doopravdy hledat potvory/lokace podle toho co ti kdo rekne, tak stare hry vubec nehraj.

Gothic smazni a radsi dej TW2, tam mas navigaci a vsechno snadno kosis skoro hned od zacatku.

Jo o tom jsem mu chtel napsat taky, takze nejde ani tak o to, ze musim vsechno hledat. Spis mam dva problemy, prvni kdyz mi nekdo zada ukol, hele vole odnes kuze do mlyna. Jenze mi nerekne kde je mlyn. ::) To je prece absurdne nelogicke.
Druha vec hlavne ted na tom severu je jednotvarny horsky teren, ve kterem se spatne orientuje. Takze ted hledam uz druhy herni den enjarovu hrobku, respektive nekde nad ni ma byt chata a tam bych mel dostat kamen, ktery vlozim do podstavce v hrobce podle navodu. Ja uz tam byl, ale ten ukol jsem nejak asi prehledl nebo co a nevzal jsem si ten kamen a ted to za zivyho boha nemuzu podruhy najit. Proc by treba nemohli oznacit na mape mista kde uz jsem byl, hodne by to ulehcilo a zaroven by to preci bylo logicke, ze vim kde jsem byl.

Kdyz te nekdo nekam posle, vetsinou se ho muzes zeptat kam mas jit. Poékud je ten mlyn deset metru pred tebou, tak ti asi typek nebude mit snahu popisovat cestu. Pokud mas neco konkretniho na mysli, tak to rekni.

Druhy "problem" viz vyse. Pokud nezvladnes hru ktera ti presne neukaze kam jit a presne te nenaviguje na minimape, tak tu hru smazni misto abys o tom narikal. V te hre to neni, musis poslouchat/cist co ti kdo rika a trochu se sam snazit, pokud je to pro tebe tezke, tak to nehraj. 10000 prispevku tady na poradne to do te hry neprida.

Koupic nejlepsi brneni

Nekoupis, nechteji mi prodat lepsi brneni nez stredni, protoze nemam dost reputace.

spamovat levy mysitko

Opet nemas pravdu, klikanim na levy tlacitko orka odhodim, ale nezabiju. On vstane a da mi ranu, kterou nepreziju. Je potreba uskocit, ale reakcni cas prodleva mezi stistkem tlacitka a akci je ve hre hrozne dlouha. Zabiti orka je potreba zmacknout leve tlacitko, zmacknout prave tlacitko a drzet, ovsem to se povede tak jeden z dvaceti pokusu. Celkove je prave bojovy system timto slozity a orkove jsou velky problem. U ostatnich potvor opravdu staci klikani na leve tlacitko mysi.

rozhodne na tebe nevybihaji po stovkach ani po desitckah

Vlci jsou maximalne ve skupince sesti, ale dokazu sejmout jen tri, snazim se teda sejmout aspon nektere na dalku lukem, ale ve hre nejde moc z dalky strilet, protoze jak to sam popisujes, dojde velmi rychle ke "schovani", nepritel jakoby zmizi, ikdyz jine detaily jako kere, taboraky vidis.
Tygri jsou ctyri, nekdy i tri nebo dva, zlobri tri a dalsi taky podobne.

Ovsem orkove jak kde, obvykle to byva tak, ze prvni dva tri se daji zlikvidovat zvlast, ale pak uz na me vybehne celej tabor a to jsou skutecne desitky az stovky orku.

Ja hraju na nejtezsi, lvl30 a nemam zadny brneni s stale bez problemu. Brneni dela hru neuveritelne jednoduchou a kdyz mas to nej co si muzes dovolit, tak je to furt eazy.

Nemel sis davat retardovany skill na odhazovani nepratel. Zakladni boj staci spamovat levy mysitko, idealne natlacit soupere k nejake prekazce aby nemohl couvat. Druha moznost je drzet pravy mysitko a spamovat levy pro rychlejsi (a slabsi) utoky.

Kdyz vidis skupinku nepratel, tak se jen pribliz a nalakej na sebe jen jednoho (nebo kolik jich ty "dokazes" udolat najednou), skocit do smecky vlvku a pak brecet ze te sezrali je tvoje blbost.

Kdyz osvobozujes mesto, tak se na tebe samozrejme vyvali cely mesto. Stovky jich urcite nejsou. Kdyz je nezvladnes, tak neosvobozuj mesto, jednoduchy.

Nemel sis davat retardovany skill na odhazovani nepratel.

Nemel, ale jak jsem to mel tusit.

nalakej na sebe jen jednoho

Delam to tak, pokud to jde, ale casto staci jednoho trefit lukem nebo mizet jen co me zavetri a zenou se na me vsici. Zvlast vlci a tygri jsou vyslovene smeckovy a nalakani jednoho se malokdy povede.

Stovky jich urcite nejsou.

Mesta zatim ok, ale troufl bych si tvrdit, ze minimalne okolo 150 orku to bejt mohlo. Problem bylo to udoli. Ted jsem byl u klanu kladiva a ono je to asi udoli, ze kteryho se jde k peci a na to bych si mel sehnat pomocniky. Jenze ja na ne narazil nahodne a nevedel jsem nic o mozne pomoci, kdyz jsem ke klanu kladiva teprve sel. Nechtel jsem se vracet k poslednimu ulozeni a postupne jich na me vybehlo asi sto, je to tam doslova posekany mrtvolama. Pak nastesti vybihat prestali a mohl jsem se sejvnout. Pak jsem postupoval pres udoli dal, ale zase na me zacali vybihat, tak jsem loadnul ten posledni kontrolni bod a sel pryc. Bylo to ale silene, jsem je zabijel asi pres dve hodiny cistyho naseho casu, nekonecne.

To mi ale vadi nejmin, nekonecne jsou hlavne ty smecky vlku, tygru, ....

U tech skillu je primo ten blbej knockout napsanej, takze kdyby sis to precetl, tak to vis. Pokud jsi nevedel co to znamena, stacilo si hru ulozit, vyzkouset to a pak se podle toho rozhodnout.

Pokud nekoho trefis lukem nebo kouzlem, tak na tebe vlitne cela skupina. Pokud chces vytahnout jen nekoho/nekolik, tak k nim musis jit dokud nekdo nezareaguje (zvirata maji dokonce "nasiraci animaci" podle ktere poznas zw jsi dost blizko aby te "videli", pak staci jen chvili stat a cekat az se rozhoupou k akci). Pak jen trochu couvnes aby "kamaradi" nevideli jak je mlatis a ses v pohode.

A znova, se stovkou nepratel najednou nikde bojovat nemusis. Na severu je hodne orku, to ano, ale to jsou skupinky snad po 10-20 kusech max. Pokud si snima teda nehrajes na honenou a neprobehnes deseti kempama.

Aha, s tim lukem jsem to nevedel. Zkusim teda to s tim stoupnutim a pockanim az ke mne pujde.

U te vysoke pece klanu kladiva je jich urcite 150 ne-li vic. Ja je pobil asi skoro vsechny. Nejdriv ze zdola sam a potom seshora, ale to uz bylo v pohode, to jich nebylo vic nez 20. Navic ikdyz jsem si nerekl o specifickou pomoc, tak jsem si je vytahnul do tabora klanu a tam mi pomohli, akorat zabili jednoho bojovnika klanu, ale snad ok.

Ja nemam obourucak, mam mec paladina + stit.

Snazim se o tu taktiku, jaks mi poradil, nalakat jednoho vlka nebo tygra, ale ne vzdy se to povede a potom kdyz me napadnou tri-ctyri, tak je to tvrdej boj do posledni kapky krve (zivotu).

Treba nosorozce ty nedavam, stado bizonu asi taky ne, ale ty nejsou problem, ty nenapadaji, ale nosorozcum se staci priplest do cestry a killnou me.

Hlavni hrdina Gothicu 3 je negramotnej pablb vsech pablbu, kterej si neumi navstivena mista poznacit do mapy. Sere me ta hra cim dal vic, proslej totalne vymlacenej celej sever, vsude pusto a prazdno a ejnarovu hrobku, Rathgara, Pedara a Bileho smrtaka stejne nenajdu.
Pritom minimalne u Pedara uz jsem byl a proste ta jeho chata zmizela a nikde neni.

Nektere pasaze me bavi, ale pak prijdou silene pasaze, kdy se nehnu z mista. Treba ted, bez zabiti bileho smrtaka jsem skoncil, navazujou na to dalsi ukoly a ja se proste nehnu z mista. Jenomze ten zmetek proste nikde neni a ted co mam delat, prerusit to a za 14 dni az dojedu jih, kterej mam furt pred sebou, tak se k tomu vracet a zase to vsechno prochazet znovu?

Tohle me vyslovene nasira, ze ta hra nema nejakou mapu. Nechapu co je na tom zabavneho.

Kdyz to zminujes, nepamatujes si, jestli maji teleportacni kameny i klany? Ja zadny nenasel, ale mam teleportacni kamen z klastera a od xardasovy veze. Jinak ze severu zadny asi neni. Ze stredove myrtany jsem v jednom meste teleportacni kamen nenasel, coz me stve, ale je to fakt kolikrat dobre ukryte. To mi ale nevadilo to hledat.

OK, dik, nalezeno, ikdyz teda uz to asi moc nevyuziju, Nordmar osvobozen, vetsina ukolu az na detaily nize splnena. Stehuju se na jih. Teleportem asi do Trelisu a pak vzhuru do pouste.

Ted uz se asi budu muset zamerit na ty ohnive kalichy a artefakty Adanose. Nejake ohnive kalichy uz mam, ale nemam moc prehled kde jsem k nim prisel, takze hledat to asi bude dost opruz, ale uvidime.

Edit:

Jo nesplnitelne ukoly napriklad: "Dal jsem do jednoho domu v Praze bankovku v hodnote 5.000, kdo ji najde, tak je jeho." Asi tak si pripadam, kdyz se po mne chce zabit vsechny jeleny na nahorni plosine, jenze v horach kde jsou tisice nahornich plosin se to lehce rekne, kdyz nevim absolutne kde. Ve vysledku jsem vybil 3/4 nordmarskych jelenu, ale ukol stale nesplnen.

Pokud chces Gothic III dohrat, zacni odznovu a pouc se z chyb.

1) Divoka priroda plna nepratel, kde i ta nejslabsi krvava moucha/krysokrt nebo jak se to jmenovalo te sejme, kdyz jsi (uz v jednicce) sesel z cesty, to je to kouzlo teto francizy. Vylekat se, zdrhnout a pak je vybit az budes o 10 levelu vys.

2) Kdyz uz hrajes podle navodu, mel sis na strankach gothicz.net precist, co Ti ktera dovednost da a rozmyslet si, jak budes postavu rozvijet. Nemuzes byt mistr zbrani, ostrostrelec s lukem kusi, lovec co z priser stahne kazdou kozesinu ci drapy, kovar, zlodej, kapsar, mag a specialista na kutani rudy. To proste nejde. Specializuj se na 1 bojovou (popripade sekundarni na dalku) schopnost a 1 - 2 vedlejsi. Kdyz sis nacpal body do vseho, nediv se, ze uz Ti dosly a nemuzes se dal rozvijet.

3) Pak si na stejnem webu precti, jak se rozvijet bez investovani LP (zvedani mlynskych kamenu, cetba, alchymie, oltare, sber vseho mozneho atd.)

4) Vzij se do postavy, za kterou hrajes a hraj podle sveho, nenabirej si 50 ukolu najednou, pak v tom mas binec. Pis si na papir poznamky, tady je truhla, vratim se sem az s vetsim levelem pacemi zamku atd. Pokud se do hry takto nevzijes, netrap se a hru nehraj.

5) Vse v Gothicu se tocilo okolo toho najit dobrou zbroj, abys byl stale vetsi tank a ke konci neporazitelny spacobijec, drakobijec ci skretobijec. Delej pro to vse. Nekdo Ti nabizi dobrou, kterou chces? Zvys si prave tam reputaci a nemotej se po zbytku Myrtany.

6) Co se zbrani tyka, existuji 2 typy truhel roztrousenych po cele mape (30 od kazdeho tusim) a podle toho, jestli si bojovnik nebo mag, oteviranim ziskavas bud stale lepsi a unikatnejsi zbrane, nebo prave pomucky pro maga.

7) Comunity patch ma krom noveho balancovani i system pro alternativni AI, podle obtiznosti s Tebou bojuji bud 1, 2 nebo 3 nepratele najednou. Mas to aktivovane?

Navnadil jsi me, dnes si jsu G3 znovu po par letech nainstalovat :)

Ne, po treti uz ne. :-)

1. Tomuhle rozumim a treba v Two Worlds to tak fungovalo, Gothic 3 je ale mnohem mnohem obtiznejsi.

2. Nehraju podle navodu, jen kdyz uz nevim kudy kam.

3. Vim. Ale treba ted kamen v dole u Vlciho klanu neuzvednut ani na sili 245, kolik je sakra potreba?

4. Nejde dost dobre nesbirat ukoly najednou, protoze ty doslova pribyvaji pred ocima. Psat si poznamky asi dobra rada, ale ne, to je asi meze, kde bych hru odlozil a uz nehral.

5. Tak ono na zbroj potreba nasetrit, v Nordmaru jsem dostal za ukol zbroj, predtim jsem mel jen na zakladni, ted uz mam vydelano, ale treba naslapanou paladinskou zbroj, kterou bych si mohl dovolit mi stejne nedaj, protoze nemam reputaci.

6. Presne, jenze na otvirani truhel potrebujes zlodejstvi, na lepsi zbran kovarstvi, kvuli plus bodum za vlastnorucne ukovanou, prospektorstvi se taky hodilo, alchymie je potreba na naostrene sipy, abych mohl vyrobit, do toho na luk lov. Tezko se separuji body jen pro neco. Ja v podstate ignoruji jen maga, tam mam aktivovano jen lepsi uceni, to by snad melo ten +1 bod fungovat obecne nejen na magy. A vracet se kvuli jedny blby pokladnici zase temer na zacatek kdyz uz tam nic jinyho nemam, to bych tu hru nedohral nikdy. Proto jsem se snazil ziskat otevirani truhel co nejdriv na ukor sily.

7. Comunity patch, aktivovane nove balancovani i alternativni AI. Byla tu dobra rada neprat do nepratel lukem, ale vytahnout si je na mec, od te doby pouzivam a trochu to usnadnuje, ale nejde pouzivat porad, treba skreti to funguje na prvni tri, pak uz se na me vrhnou vsichni. Vlci pokud do nich nabouram, tak taky vyjedou vsichni najednou i na jednoduchou obtiznost.
V podstate uz bych podle vas mel bejt totalni maco, ale opak je pravdou. Jsem rad, ze jdu ze severu pryc, takovy dva ledovy golemove nebo jeste lepe dva tri savlozuby tygri ti dokazali znacne potrapit a malokdy jsem je dal na poprve. A natoz stado nosorozcu, neprijemna havet.

No tak naschval, kdo to dohraje driv. ;-) Bych rad treba ke konci zari to mel, ale pochybuju.

Tak jsem se vratil k rozehrane hre a rozhodl se skusit ty mody. Neuveritelne to vylepsuje hratelnost. Pominuli vylepseni grafiky a podobne "mene podstatne zalezitosti" je tu par skutecnych vychytavek - zvyseny dohled (dohlednu snad 10x dal takze velmi snadna orientace a ani nepotrebuju mapu, coz by ti napriklad pomohlo najit tu tvoji zmizelou chatu), FoV changer (sice editaci ini, ale je to tu) a zvetseni hernich "chunku" (takze se hra neseka kazdych 10 kroku aby to nacitalo dalsi cast sveta).

Ukladani hry se nemeni?

Mezi 1.6 a 1.7 se menilo a nesly stare sejvy nacist.

---

Jinak mam projetej stred, sever i poust na jihu. V podstate nevim co mam delat dal. Nejsem schopen se dostat do toho mesta co je uplne dole posledni na mape, nedostatecna reputace. Na to navazuji dalsi ukoly. Nejsem schopen najit 12 kalichu, nemam klice od chramu, nemam artefakty. Vsechno spolu souvisi a ja jsem uz zase ztracenej.

Asi ted nejvetsi problem je 12 kalichu, mam jich 9 a vim, ze 10 je v zatim nedobitem Trelisu a 11 je ve Vengradu, kde jsem take nebyl, ale nekde jsem minul ten posledni a za zivyho boha netusim kde. Proste na zacatku jsem byl nymand a propracovat se "do hry" bylo otravne zdlouhave, potom to zacalo byt vic akcni a zajimave, plnil jsem ukoly a hralo se to samo a ted jsem zase ve fazi, ze nevim a zdlouhave hledam.

Musel bys hrat odzacatku :), ale ono to jde dost rychle kdyz uz vic co a kde delat a nemusis se prokousavat rozhovorama a hledanim.

To posledni mesto je asi Istar, budto dodelej reputaci, nebo to vyvrazdi. 12 kalichu je docela opruz a nejsem si jisty jestli jsou vubec potreba pro dohrani (mam za to, ze jedine co skutecne potrebujes jsou artefakty). Do Vengardu se muzes dostat skoro od zacatku (pokud to je mesto v bubline) - teleportacni sutr je v pevnosti s nemrtvakama a demonem kde je tusim i jeden z artefaktu (prsten). Klice ke chramu maji lidi okolo (par jich musis zmlatit, jeden sulin ho prodava, jeden za nej chce protisluzbicku a jeden ti ho da jen tak).

Jinak pamatuju ze jsem pri prvnim hrani udelal paradni pruser a jeden artefakt (ten prsten z demona) jsem prodal, protoze jsem netusil ze je to klicovy predmet. Nevim jestli to kdy bylo opatchovane.

Jsem na pousti a nechapu stiznosti nekterych hracu, ze ma bejt poust pusta, ja jdu z boje do boje a musim rict, ze jsem byl zase nejchytrejsi, ze jsem si nenechal poradit a udelal prvni sever, protoze tady na jihu v pousti bych bez zkusenosti ze severu vubec nemel sanci, zlobri, ohnivy golemove, zombie a smecky lvu jsou peknej zahul.

Finalni verdikt: Gothic 3 je blba hra! (tecka)

---

Co se stalo?

Jak jsme tu probirali ty patche, tak jsem to chtel zkusit a najednou se k mi Gothic 3 sam od sebe na Steamu preinstaloval zpet na verzi 1.6.
Tak jsem uz znovu neinstaloval na Steamu verzi Gothic_3_1.75_testbranch.
Misto toho jsem nainstaloval Gothic_3_EE_Patch_v1.75.14_Int_Full a Gothic_3_EE_v1.75_Int_Update_Pack_v1.04.10.

Ostatni patche vylepsujici tu grafiku a dohled instalovat nebudu, nechci prijit o sejvy.

Nicmene po instalaci tech patchu jsem to spustil a nahle za prve nektere graficke prvky zprehlednujici ukoly a postup jsou jinak a nutno rici, ze lepe.
Ale nejen to, kdyz spustite mapu nebo inventar, hra ted normalne pokracuje dal, uz nejde delat to co doted, ze jsem si timto zjevnym bugem prerusil hru a doplnil zdravi, normalne si spustite inventar a protivnici do vas dal sijou, dokud vas nesejmou.
Na druhou stranu ale jasne zlepseni v tom, ze ted kdyz chci pit lecici lektvar, tak se to da normalne delat za behu, hra vas nezastavi a vy se neseknete na jednom miste na minutu, kdy se mezitim okolo vas rozestoupi vsichni nepratele a oddelaji vas.
Stejne tak, jak jsem tu furt nadaval na to, ze se mi protivnici bori do cesty nebo levituji, tak to je taky pryc.

---

Jednoduse hratelnost hry je o sto procent zmenena a to si vemte, ze na Steamu je naprosto zmenena verze 1.75_test oproti verzi 1.6 a posledni update 1.75.14 to uplne kompletne zase meni. Samozrejme v podstate muzu rict, ze idioti na Steamu, protoze to me nemohlo napadnout, ze tam maji nejakou zastaralou verzi.

Tohle jsem jednoduse nikdy u zadne hry nezazil a doufam, ze uz nezaziju, aby byla jedna hra takhle zasypana bugama a bylo tak slozite nainstalovat spravnou verzi hry, coz se mi v podstate podarilo az nahodne nekde hodne v pokrocilem stavu hry. Nelze teda Gothic 3 doporucit ke hrani. Ja jen doufam, ze to nejak dotahnu do konce a ze se neobjevi zase neco co znemozni to dohrat.

Nejde to proste dokoncit.

Potrebuju kalichy, mam jich 11, ale ten posledni bloumam krajinou a nic.

Stejne tak dalsi ukol nutny pro dokonceni hry najit pet artefaktu Adanose. Vim, ze nemam ten z Trelisu, ale tam cekam az hrad napadnu, jenze jeden atrefakt je v chramu Mora Sul a od chramu je pet klicu. Ja jsem presvedcen, ze jsem co jsem koukal do navodu vsechno co tam bylo prosel a ty klice bych mel mit vsechny. Jenomze mam jenom ctyri. Akorat si nejsem jistej, ze mi ho podle scenare mel dat Gonzales, ke kteremu pristup mam, mam v Mora Sul potrebnou reputaci. Jestli se mam presvedcit, jestli mi ho dal nebo ne, tak ho budu muset napadnout a to znamena vyvrazdit to mesto, jenze zase tim bude ztracena reputace u hasasinu.

Jinak co nechapu, jak se dostat do Ishtaru, plnim ukoly pro Hasasiny jak to slo a stejne mam reputaci nejakou smesnou, myslim 15 a potrebuju snad 60 nebo kolik. Hrozny a pritom uz mam vetsinu ukolu splnenou a ted teda vlastne ani nevim co v ty hre mam delat, protoze proste mam vlastne vetsinu vedlejsaku splnenou a v hlavni dejove linii se nepohnu. Ach jo.

Kalichy nepotrebujes, a kdyz jedes podle navodu tak nechapu v cem mas problem.

V Trelisu koupis artefakt za 50k a Gonzales proda klic za 10k, coz jsou smesne castky. Ja dnes probeh sever a mam pres 800k hotovost a minimalne dalsi milion v haraburdi.

Do Ishtaru nema vyznam chodit dokud se nerozhodnes co s tema artefaktama udelas. Mas hlavni ukol posbirat artefakty, hrajes to podle navodu a stejne tu skuhras ze nevis co mas delat.

Viz. akorat moje odpoved. Ano uz jsem dost silnej, sice urcite ne neporazitelnej, ale fakt silnej a mam 400.000, takze penize nejsou problem. Problem je, ze tahle hra se da hrat leda s vytistenym navodem a protoze jsem ji hral bez navodu, tak jsem asi nekde porusil ten tzv. open koridor a hra me to nenecha dohrat, bez toho patyho klice.

Ja to nehraju podle navodu. Do navodu prave kouknu az kdyz nevim a ted mam prave ten docela zasadni problem, ze nevim kde jsem nesebral ten 12 kalich, protoze jsem byl vsude ale nekde jsem ho nejspis prehledl a kalichy jsou psany jako hlavni pribehova linka.

Ale tak kdyz pises, ze je nepotrebuju, tak dejme tomu, jenze stopro potrebuju artefakty a jeden artefakt je v tom chramu a k tomu se bez 5 klicu nedostanu. Ja mam 4 klice a nemam paty klic. Problem je, ze kdyz jsem teda sel do navodu, tak jsem zjistil, ze klice maji Ilja (pribehovou linku s Iljou mam splnenu), Kirk (pribehovou linku s Kirkem mam splnenu), Kalesch (zabil jsem ho a prohledal), Yussuf (pribehovou linku s Yussufem mam splnenu) a Gonzales. A u posledne jmenovaneho jsem byl taky a kdyz k nemu prijdu, tak zadny dialog, ze mi klic proda nenaskoci.

Debilni hra mi neukaze, ktery klic je ktery a ja proste nevim, kdo z tech smejdu mi klic nedal. Tipuju to na Gonzalese ale nevim. Kdyby hra u kazdeho klice napsala od koho je, tak bych aspon neco vedel, ale takhle je to ztraceny, proste nedomyslena hra, ktera nejde dohrat.

Duvody tu byly jasne popsany. Pokud neumis cist cely komentar, tak radsi nepis.

Kdyz mas v inventari ctyri klice a potrebujes jich pet, tak je dost debilni, ze hra napise jen prvni klic k Mora Sul, druhy klic k Mora Sul, .... Pritom stacilo malo: klic k Mora Sul od Iljy, klic k Mora Sul od Kirka, ... a hned bych vedel. To co tam hra ma je bezesporu debilni!

Jo asi máš pravdu, že hra je debilní, nicméně nechápu proč ji ještě hraješ, protože já u debilní hry většinou dlouho nevydržim, taky proč bych měl, když ta hra za to nestojí. Existuje spoustu kvalitních her, u kterých jsem nahrál tisíce hodin, tak nevím proč se vůbec zaobírat tímhle a ještě se tady na to ptát ostatních a čekat na odpovědi.

Proč by neměl právo tohle psát? Každý má právo na svůj názor, navíc to odůvodnil, že je tam něco špatně popsané a kvůli tomu má problém ve hře pokročit. Docela to chápu, že ho to štve, když to někdo takhle odflákl a teď kvůli tomu ztrácí čas, který mohl věnovat jiným hrám a teď tam je nucen kvůli dokončení hry hledat nějaký nesmysl.

Kdyz ja bych hrozne rad dohral kazdou hru, kterou jsem si koupil. Prave driv kdyz jsem jeste hry nekupoval, tak jsem mel stazenych a vetsinou i nainstalovanych milion her a ani jsem se nemohl rozhodnout, kterou hrat, pripadne kdyz uz jsem neco zacal hrat, tak pak treba prvni problem a sel jsem od toho.

Nakonec me to tak znechutilo, ze jsem na cas prestal hrat uplne. Takze ted se snazim byt peclivy a kazdou hru si poradne proverit nez ji koupim a kdyz uz ji koupim a nainstaluju, tak ji chci uhrat celou.

I pres problemy, jak tu zminuje Al Capone, se mi to zatim docela darilo a jedinna hra, kterou jsem musel prerusit a dohrat to proste neni mozne je Alan Wake, je to silene obtizna hra, ke ktere se urcite jeste jednou chci vratit, ale opravdu je to tezke.

No a pak je tu ten Gothic 3, kde mam spis problemy s hratelnosti hry nez s obtiznosti. Podarilo se mi se dopracovat ke 12 kalichum, osvobodil uz jsem Myrtanu, Nordmar je za mnou a zbyva jih, ktery teda zkusim projit jeste jednou pekne od Bragy komplet projit, protoze jedinne co potrebuju je paty klic od chramu v Mora Sul. Mam totiz ctyri artefakty Adanose a zbyva jen ten posledni, ktery je uvezneny v tom chramu, od ktereho nemam ten posledni klic a to presto, ze bych podle navodu, ktery jsem cetl, mel mit vsech pet klicu, protoze jsem absolvoval vsechny ty pribehove linky, ktere se okolo tech klicu toci. Ja jen doufam, ze jsem si jen nekde neco nevzal a ze tam neni nejakej bug, kterej mi paty klic zrusil a hra nepujde dohrat. Ona bohuzel ta hra je dost zabugovana. :-/

Bude to vtipne, jestli ho mit nebude, protoze nikde jinde neni, vsechno jsem prosel. Hasasiny jsou nasrany, takze na me utoci. Bodejt by ne, uz mi zbyva jen Mora Sul a Ishtar. Me uz ta hra vazne nebavi, tak jsem to vzal zvostra. Zitra nebo nekdy az se k hrani zase dostanu, bych teda rad vymlatil Mora Sul a zjistim, jestli ma klic Gonzales. Ovsem pokud ne, tak je to konecna a tahle hra zustane nedohrana.

Pres save/load postupne sejmi kazdeho z tech 5ti a zjistis od koho ti ten klic chybi a pak dodelej jeho ukol. Dnes jsem probeh celou poust a v pohode, jen byl mensi zadrhel s klicem od posuka kterymu jsem mel nejdriv povodit otroka. Jsem to odklikal a pak jsem tam behal jak kkt protoze jsem nevedel ze toho otroka mam odvist jeste nekam jinam.

Pomalu se dostavam k zaveru.

Mam 5 artefaktu. Chram v Mora Sul byl docela zabiracka. Jinak ohledne klicu, opravdu mel paty klic Gonzales a ten rozhovor jak bylo v navodu a jak jste mi tu rikali, tak u me neprobehnul. Gonzales mi nenabidl odprodani klice. Ale sejmul jsem ho pri cisteni Mora Sul a klic si vzal. Jinak mam dolejsek taky vycistenej od hasasinu a sejmul jsem Zubena, rekl si o to. Akorat tim asi padla moznost treti cesty s Xardasem. :-/

DOHRANO.

Nakonec jsem vybral Xardasovu cestu, sice kral Rhobar byl sympatak, ale zrusit ve svete nabozenstvi za Beliara i Innose bylo prilis lakave. Zubena jsem sejmul uz predtim, takze mi zbyl Rhobar. Vyuzil jsem pomoci Leea, kterej to teda v prubehu boje odnesl, ale pomohl. Urcite se mi libilo, ze byl finalovy boj tvrdy a napinavy. Asi jak jsem predtim odevzdal paladinum tu magii skrz ty pohary, tak ted mi to dali sezrat. V podstate uz me meli v pasti, ale jeste par se mi jich podarilo sejmout a nahle se dali na utek. Tam zase vec, kterou jsem nepochopil, ze vsichni zdrhli a zbyl Rhobar do kteryho jsem to busil ostoset, ale mel porad polovinu zdravi, kdyz nahle zmizel a napsalo mi to splneni ukolu kral je mrtev.

No a potom jsem si dal uz jen finalovy maraton s Xardasem, proste jsme bezeli k portalu kilometry a kilometry vzdalenemu. Jako kouzelnik, mame portaly, ale ne proste bezime maraton, ktery i kdyby byl o polovinu kratsi, tak by byl furt dlouhy. No ale stastne jsme dobehli a hra skoncila. Nutno dodat konecne. Fakt jsem oblibenost Gothic 3 nepochopil, mam proste radsi hry jako byl Gothic 4: Arcania, kde se mnohem vic jde za dejem a za cilem. Proste mam rad, kdyz hra tlaci na pilu a neni tak zoufale roztahnuta.

Kazdopadne diky vsem za spolupraci a rady pro hrani.

Není zač. Zajímalo by mě, co budeš hrát za další hru, abych věděl, co se tu bude zas řešit, jestli to bude procházka růžovým sadem nebo zase těžce řešitelná svízel jako toto. Můžu doporučit flashovou hru world hardest game, protože to jsem ani nedohrál, ale už jsem byl blízko konce stačilo jen pár levelů, ale už to nešlo, kdyby jsi to dohrál byl bys u mě opravdový šílený Max.