Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Remote (nejen) gaming s Nvidií - Moonlight

Už se vám stalo že jste v místě "A", chtěli by jste si něco zahrát, ale vaše výkonné herní PC je v místě "B" - kdekoliv jinde? Neříkejte že ne. Má vaše herní dělo grafiku s chipem od Nvidie? (ehm... neříkejte že ne...pardon, musel jsem. ;-) ) Tak vám v tom nic nebrání!

Toliko nejapný úvod, a teď malinko vážneji:

Nvidia už má nějaký ten pátek v sw. balíku Geforce Experience zajímavou volbu "Gamestream" - najdete ji v "nastavení" - "SHIELD". Ano, je určena primárně pro remote gaming s Nvidia Shield hardwarem ("box" k TV s Androidem a Nvidia Tegra SoC, tuším i tablet býval). Ale - proč tenhle protokol nevyužít i jinak - mimo konkrétní hardware?

[91092-scrshit-pc2-09-14-20-at-01-27-pm-png]

- a tak vznikl Moonligh - multiplatformní klient pro tento protokol, s kterým lze hrát "vzdáleně" na téměř čemkoliv, jedno jestli jde o počítač, mobil, tablet, AppleTV... atd. Přitom je zdarma a open source. Naleznete ho na stránkách https://moonlight-stream.org/

v bodech:

- jako herní server může být cokoliv s Windows, aspoň trochu rozumnou Nvidia grafikou a nainstalovaným balíkem Geforce Experience - (povolit Shield - Gamestream).

- podstatný je NVENC video en/dekoder, takže třeba GTX 1050 a výš (a starší generace GTX), ale například s GT 1030 máte nejspíš smolíka.

- jako klient cokoliv podporovaného, v podstatě klient jen "přehrává video", a zpátky posílá nějaké to mačkání tlačítek (a šoupání myšem)

- stabilní dostatečně rychlé připojení k síti

- pokud je "server" v jiné síti než klient (klasika - server je doma, já jsem někde "mimo"), tak dostupné porty 47984, 47989 a 48010 (tcp), 47998, 47999, 48000 (udp) "zvenčí"

- připárovat k "serveru" nového "klienta" - v Moonlight zadat IP adresu serveru (nebo rovnou najde dostupný server, pokud jste s obojím "doma"), na "serverovém" PC vám vyskočí nového Shield zařízeni - a v klientovi pin k připárování - zadáte na "serveru".

- a nyní se už objeví v klientovi, v aplikaci Moonlight seznam her, které si Geforce Experience našlo, stačí spustit a hrát :)

Toliko teorie. Prakticky - v GF Exp. nejspíš nebudou všechny hry které na daném PC máte, a vůbec - je lepší mít prostě plný přístup k danému stroji, však je jedno jestli streamujete hru, nebo desktop. ;-) Takže si přidejte v GF. Exp jako novou "hru" mstsc.exe (remote desktop), obvykle C:\windows\system32\mstsc.exe. Tím vznikne "zástupce" kterým si lze otevřít vzdálenou plochu, a spustit si cokoliv. Linuxáci prominou, je možné že existuje řešení i s linuxem coby "herním" serverem - nevím, netuším, a nemíním zjišťovat. ;) (nic proti Linuxu, práci strojům - ale na hry...)

[91093-scrshit-pc2-09-14-20-at-01-18-pm-png]

Poznámka ke klientovi - lze si v něm nastavit v celkem širokých mezích požadovanou kvalitu streamingu, výběr kodeku atd. Například na ne úplně novém Asus UX410 ultrabooku mám nastaven kodek HEVC, rozlišení 1920x1080, bitrate 20Mb - slaboučká i3 zvládá video v tomhle formátu naprosto v pohodě, systém nevytížený, s pasivním chlazením - ani se neroztočí fofrníček :-), (síť to zvládá taky úplně v pohodě).

Co se týče hratelnosti, odezvy, problémů atd. - samozřejmě to nějaké milisekundy přidá. Na nějaké frenetické multiplayerové střílečky tohle nebude, tam by to byl citelný handicap. Ale mimo ně je použitelnost velmi slušná, reakce pořád přijatelné. Zajímavé, že aspoň u mně je dost "gumová" odezva myši v samotném desktopu - ale ve hrách v pohodě. Problém/neproblém je, že pokud spustíte hru přes desktop - zmíněný mstsc.exe, hru ukončíte, zavřete Moonlight okno, tak na "serveru" zůstane nejspíš běžet virtuální Nvidia HDMI pro zvuk = přijdete k PC, a "repráky nehrají". Řešení - ovládací panely - zvuk - a Nvidia HDMI cosi "zakázat" (nebojte, příště si ho vytvoří). Nebo teda - ukončit app/"hru" mstcs v klientovi - klik na křížek, tím se na "serveru" ukončí i Nvidia HDMI kodek pro zvuk.

Toť vše, případně upřesněte v komentářích ;-). U mně má za tohle Nvidia palec nahoru, funkčnost a stabilita výborná. Aneb konečně je Geforce Experience i k něčemu užitečné. :-)

Předmět Autor Datum
Jde pouzit, nebo zajimavy je i GeforceNow https://www.nvidia.com/en-us/geforce-now/ V tomto pripade… poslední
HPET 09.06.2022 16:37
HPET

Jde pouzit, nebo zajimavy je i GeforceNow https://www.nvidia.com/en-us/geforce-now/
V tomto pripade neni potreba graficka karta Nvidia a aplikace jde spustit i na telefonu ci tabletu nebo na TV s Android.

XBOX Cloud ma nektere hry optimizovane i pro dotekove prostredi : https://www.xbox.com/en-us/play

V obou pripadech jde o Cloud Gaming, takneni zaotreby mit doma pustene PC, jelikoz hra je spustanena strane Server/Cloud.
Na RPG, nebo hry kde neni absolutni potreba rychle odezvy je to korektne hratelne i ve Free verzi ktera je bez podpory RTX + limit 60 minut. Po uplynuti 60 minut se hra musi holt pustit znova ale na verzi zdarma je to akceptovatelne.

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru