Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zaklínač 3

Zajímalo by mě, v kterých bodech příběhu se rozhoduje nebo hra usoudí, že nastane dobrý/špatný konec. Co vím, tak jsou dva relativně dobré konce, kdy Ciri bude buď zaklínačkou nebo královnou ale hru jsem dohrál nastal špatný konec. Nemyslím si, že bych dělal zrovna špatná rozhodnutí. Zajímaly by mě proto body v kterém dialogu se o tomhle rozhoduje. Nejde mně o to, že bych měnil příběh, jen mě zajímalo které dialogy jsou tak důležité nebo která rozhodnutí jsou tak důležitá na dobrý konec. Díky za objasnění

loading...

Nastesti? To je snad nejhorsi co muzes udelat. Do posledni chvile jsem nevedel jestli se Ciri vratila. A pak kdyz jsem ji uvidel v hostinci po tom co jsem lhal cisarovi je z nezaplaceni. To je jeden z tech momentu proc je Zaklinac 3 spolecne s prvni Mafii pro me nejlepsi hra vubec.
A kdyz se na to divam zpetne tak nechapu jak nekdo muze mit spatny konec, to na Ciri museji lidi uplne kaslat.

Spatny konec ve hre je casto spatny nejen tim, ze je smutny, ale je i nepovedeny. Nechci hrat hru, ktera mi na konci rekne, sorry, ale udelals blbe tohle, tohle a tohle a proto je konec na hovno. Mne nevadi rozhodnuti vyvojaru, ze jejich hra skonci blbe jako to bylo v Mass Effectu 3, ale vadi mi, kdyz to skonci blbe a nemuselo. Radsi mam, kdyz je hra jasne nalinkovana a vyvojari me hrou provedou s jasnym cilem a jasnym koncem hry. Pokud dopredu inzeruji vice koncu, tak se jdu podivat na web, abych vedel, cemu se vyhnout a na konci nebyl nastvanej, ze mi to dopadlo blbe jenom proto, ze jsem ve hre zvolil jinou moznost, nez ktere vyvojari prilozili vyznam. Stvou me hry, ktere mi nedaji vedet a neco dopadne blbe jen proto, ze nevim, ze tam mam neco udelat. Za me je to spatny design hry. Zaklinac 3 jsem nepovazoval uplne za spatne designovanou hru, protoze ty nejpodstatnejsi veci se daji odhalit a hru ukocirovat tak, aby to dopadlo normalne. Jak ale vidis, tak tazatel pres to prejit nedokazal a nevyslo mu to. Designove chyby tam proste jsou. Mnohe jine hry jsou v pristupu k moznemu nepovedenemu zakonceni jeste mnohem mnohem horsi. Tudiz, kde dopredu vim, ze je koncu vic, tak proste jdu dopredu na web a zjistim si co mam hrat. Ano, urcite se tim okradam o jiste napeti, ale zase si ubiram frustraci z toho, ze bude konec tak debilni, ze cela hra byla jen ztraceny cas.

Ano, ale musis vedet, ze mas byt vuci Ciri emapticky. Ne kazdy je znalec Zaklinace, aby mu to doslo. Podle me tam vyvojari meli vlozit neco, co by napovedelo i lidem toho sveta neznalym a zaroven to neposkodilo ty, kteri to maji vsechno v maliku. To je samozrejme tezke navrhnout a jak rikam, mnoho jinych her napovedu hracum vubec nezvladne a clovek pak jen cumi, jak ma ta hra debilni konec. V pripade Mass Effectu 3 jsem sel na web a zjistil jsem, ze to opravdu bylo cilem vyvojaru, na konci to takhle sfouknout, tak jsem si rekl ok a sel dal. Kdyz jsem zjistil u Mars: War Logs, ze to mohlo skoncit jinak, jenom mi vyvojari zapomneli dat napovedu, ze to muze skoncit ruzne, tak me to akorat nasralo. Prey 2017 jsem kvuli priblblym rozhodnutim v prubehu hry, ktere mi vyvojari vnutili mozna proto, ze jsem se dostal ve spatnou chvili na spatne misto, nedohral vubec. Proste open worldy maji tu nevyhodu, ze design hry je dost narocny a kdo na to nema, tak se do toho nema vubec poustet, mne jsou pak prijemnejsi koridorove hry, kde se nic posrat nemuze.

To je o lidským charakteru. V té hře se Marigold i Zoltan baví o tom, že je Ciri dospělá a dokáže dělat vlastní rozhodnutí. Kdybys to neignoroval a obecně si použil tu empatii ( Co je za problém ji použít bez "návodu"?), tak ti vyšel dobrý konec hned napoprvé
a nemusel si si tady stěžovat. Tohle neni chyba vývojářů ale tvoje kámo...

Nemyslím si, že bych na Ciri kašlal, jen prostě se nechci s Ciri koulovat (což mně přijde jako naprosto stupidní, že taková věc ovlivňuje příběh). U Císaře jsem s Ciri nebyl a žádné peníze bych si od něj nevzal. Kdybych mohl, tak je při prvním setkání ihned zapíchnu. Takže podle toho vypadaly mé odpovědi jemu. Každý ten příběh pojme jinak, ale předpokládal jsem, že dobrý/špatný konec ovlivní třeba to, že nenechám povraždit své přátele Roche, Ves a Talara. Nebo to, že zabiji Radovida. Podle mého vnímání příběhu jsou tam zásadnější věci v příběhu než koulovačka s Ciri nebo rozmlácení nábytku v laboratoři. Vyhodnocovat konec podle toho jestli se kouluješ nebo rozmlátíš nábytek mně přijde docela smutné v jinak tak dobré hře.

Navíc jako vyhodnocení příběhu by mně nevadilo, že dopadl jak dopadl je to hra, ale zaráží mě ten odfláknutý závěr. Zima vítr a čus titulky. Tak nějaké závěrečné setkání s přáteli nebo jestli zůstaneš s Triss nebo Yen, podle toho co si kdo vybere. Prostě něco a ne nepodstatná ježibaba a titulky. Konec datadisku O víně mně přijde také jako nic. Prostě to utneme na lavičce v nejhorším dialogu celé hry? Wtf? Vůbec jsem třeba nepochopil to, proč záleží, jak já lezu do zadky Ciri jestli se kvůli tomu vrátí z bílé zimy? To jestli zimu porazí závisí na tom jak ji lezu do zadku? To by snad mělo záležet na tom, jak je Ciri silná nebo by to mělo záležet na tom jestli do věže vleze. To mě zarazilo, že ať řeknu co řeknu, tak do věže vleze navíc nemožnost konfrontovat avallac'ha mně přijde také divné. Navíc dialog "co o tom víš, ty jsi jen obyčejný zaklínač" nebo něco v tomhle smyslu mně přijde absolutně stupidní. Geralt pro ni dělá první poslední a Ciri mu řekne tohle? To mě potom napadá, že bílá zima je spravedlivá.

Co se týká konce, tak špatný je nedodělaný a ty dva dobré co jsem viděl, tak osobně aby byla Ciri zaklínačem bych nechtěl a aby byla královnou, tak ji musím přivést císaři (a tím mu udělat službu) a to se mně příčí. Výborná hra, ale konce příběhu jsou katastrofální a konec datadisku o víně je také katastrofa.

Není to stupidní, je to logické. Uvědom si co je pro Ciri důležité a o ní se to celé točilo. Ono možná koulování je na první pohled stupidní, ale vem si co se předtím událo a potřebovala rozveselit po srmti milovaného zaklínače kterého bere jako strejdu. Rozbíjení věcí taky má svůj smysl jelikož Avallach je jen další co ji využívá. A tím, že ji podpoříš ve správných chvílích je lezení do zadku? Opravdu? Ty by jsi svoji dceru nenechal truchlit? Ty by jsi na ní kašlal?

Takž vlastně Ciri je naprosto plochá osoba v příběhu? Pochopil jsem to správně? To že ji x hodin hledám, pátrám po ni, pomáhám ji, podporuji v tom, když se rozhodla jít zabít čaroděje atd je vlastně úplně k ničemu, tohle drahou Ciri vůbec nezajímá, ale zajímá ji, že si dáme koulovačku a rozmlátím nábytek v laboratoři i když elfovi nevěřím od začátku ani slovo akorát ona je jim posedlá a hltá jej? Tak to je potom velmi bystrá Ciri. Truchlit jsem ji nechal, u císaře jsem nebyl. Nevím co jiného ji ještě tak strašně vadí co jsem neudělal kromě rozbití nábytku a koulovačky. Vtipné je, že ji podpoříš ve správných chvílích a ona před vstupem do věže Geraltem naprosto pohrdá. Po smrti Vesemira chci já sám jako Geralt truchlit protože byl něco jako můj otec což asi ale Ciri nechápe a raději by chtěla koulovačku.

I když uděláš rozhodnutí správná, tak máš naprosto stejné dialogy před vstupem do věže a ve dvou volbách ti stejně řekne že víš hovno, že jsi jen prachsprostý zaklínač. Tudíž chování k ni před tím nemá naprosto žádnou souvislost s pohrdáním před vstupem do věže. Mě netrápí, že v bílé zimě zůstane, to si vybrala ona. Jen že ten příběh je po tomto konci utnutý a nedodělaný, odfláknutý

No a? Však konec není o tom co ji řekneš těsně před vstupem do věže ale to co uděláš předtím. Možná je to výsměch Mass Effectu 3.
A v čem je přesně nedodělaný? Jediný o čem se dá bavit jako o nedodělaném, je že nepocítíš u obyvatel a celkově dle atmosféry ve městech a vesnicích že je konec války a ani to kdo ji vyhrál. To se člověk dozví jinak.

a jak se to dozví? Že zabiji ježibabu? Nic tam totiž jiného co by dovykládalo příběh nebylo. Podle mě tam vidíš něco co v tom není. Ale jsi fanoušek celkově tématu zaklínač, tak ti nelogické věci nevadí. Ono mě třeba celou hru vadilo to, že musím semtam hrát za Ciri, neviděl jsem k tomu důvod, když jsem postava Geralta. Tobě přijde třeba důležité koulovat se s Ciri, ale štve mě, že takové nepodstatnosti mají na příběh větší vliv než jiné podle mě důležitější situace. No a? Však je to v pohodě že po tom všem co jsem pro ni udělal se mnou mluví jako s kusem hadru. Tobě to přijde v pohodě? Navíc mně prosím vysvětli myšlenku. Vejde do věže, kde se ocitne proti bílé zimě a ted s ni co? Bojuje? Přežije? Nebo se tam děje? Pak vypadne někde v lese nebo nevypadne v lese, protože ses ji nedostatečně věnoval? To nemá žádné souvislosti. To je jako bys řekl, že někdo vydrží pod vodou o pět minut déle, když jsem na něj byl týden hodný.

Zajímavé to v tom odkazu. A to se mně mělo ukázat kdy všechny tyhle vysvětlení? Opravdu si nevzpomínám ani na jednu z těchto animací. V prvém řadě na tom, kdo všechno ji pomůže se postavit bílé zimě a králi divokého honu. Neměl bys pokaždé dospět k tomu, že osvobodíš Filipu, Fringilu atd. Jenže tohle vývojář bral jako že to je automatika a každý je osvobodí a dokáže si je naklonit. Právě tam bych dal nějaké zapeklité dialogy jestli ano nebo ne. Pak by tam mělo nastat, že se v pravou chvíli budeš moct zbavit intrikaže Avala a plno dalších věci co tam dle mého chybělo. A to jak porazí bílou zimu nikdo neví, ale vyplivne ji to v lese jakože ji porazila. Jen tak spadne z nebe a bílá zima je pryč. Závěr prostě úlet

Ale potom nemá smysl vůbec nějaký dialog, když ve výsledku ať jim řeknu cokoliv, tak mně Fringila i Filipa pomůžou. Já jen poukazuji na paradox, že tady si nemůžeš "pokazit" příběh ale stupidním prohledáním laboratoře a koulovačkou ano. Některé vyprávění příběhů jsem tam vůbec neměl, tak nevím co bylo za chybu.

Podivej se do toho odkazu, co jsem daval.
Problem je, ze si musis pomerne brzo v pribehu vybrat, jestli Tris nebo Yen a pak nesmis s tou druhou flirtovat, coz jsem nedodrzel a tim padem ony obe vypadnou nekam pryc. Myslim, ze to tam uz je naznacovano pred zaverem, takze tam to bylo jasny a problem v konci nebyl zadny. Ale jak rikam, Ciri mi nechcipla, stala se Zaklinackou, Geralt je proste taky osamely vlk Zaklinac, zaver byl dobry, ikdyz za nejlepsi konec je obecne povazovano, kdyz se Ciri stane kralovnou.

Docela rozumim tomu, ze pokud zustane Zaklinac sam a jeste mu zhebne Ciri, ze k tomu se moc dobry konec vymyslet neda a ze ti to teda prijde nijake a plytke. Podle meho nazoru tam proste tenhle konec nemel vubec byt.

S Yen jsem po celou dobu příběhu nic neměl ani s ni neflirtoval. Mám k ní své výhrady i když ji beru jako blízkou osobu v příběhu, ale její intriky se mně příčí. Tudíž jsem celý děj nasměřoval tak, že už při prvních setkáních jsem se rozhodl pro Triss. Tudíž potom nechápu proč po smrti Ciri v bíle zimě nejsem někde alespoň s Triss nebo přáteli? Tohle úplně stupidně vyřešené.

nedodělaný vysrali se na něj totiž úplně. Stovky hodin hraješ a pak konec spláchnutý do záchodu a ty na to čumíš a říkáš si, jestli to opravdu myslí vážně. Vlastně po bitvě na Kaer Morhen jsou na tebe také skoro všichni naštvaný a ani nevíš proč. Je to skvělá hra, ale z které se dalo vytěžit mnohem víc co se týká hráčské zabavy.

Nekdy koukam behem hrani na streamy, clovek ziska nejake dobre tipy pro vlastni hrani. U open-worldu je to nesmysl, takze u Zaklinace 3 vim, ze jsem na nic nekoukal, ale nejak uz si nepamatuju, jak jsem behem hrani prisel na to, ze bych mel procist manual, jak to hrat nebo jestli to hraju dobre. Kazdopadne jsem hledal neco na netu a zjistil jsem prave to s tema koncema. Uz jsem to mel rozehrany tak, ze se vsechno spravit nedalo a mel jsem asi podobny problem jako ty, ze obcas jsem si rikal, tuhle odpoved teda nezvolim, protoze je to kravovina. Nicmene jsem si zaroven hlidal mantinely hry, ze nedelam neco, co sice mne prijde jako nejlepsi reseni, ale vyvojari z toho udelali nejhorsi reseni.

Tudiz jsem se dopracoval ke konci, ktery byl snesitelny a pocit, ktery z toho mas ty, ja nemam. Ale taky ti rozumim, zazil jsem to same u Mars: Wars Log, kde jsem do manualu ani na stream behem hrani nekouknul a az po debilnim konci jsem zjistil, ze jsem se mohl dopracovat k jinym lepsim koncum, akorat jsem o tom nevedel. Jsme zase u toho, co uz jsem tu psal, ze mam radeji filmovejsi zpracovani her, kdy mi scenarista pribeh nalinkuje a nemuze to dopadnout spatne, pokud to teda dopadnout spatne kazdopadne nema. Nerozumim fenomenu vice koncu her, stejne jako nerozumim tlaceni open-worldu uplne vsude i tam, kde to nedava smysl.

Já to právě chtěl odehrát podle svého vědomí a svědomí a nekoukat se na to co bych měl podle vývojářů udělat ale to co chci udělat. A tohle je právě výsledek protože jak říkáš vývojář si usmyslil, že jedině tohle je správně a něco jiné správné není. Ale proč to nikdo neví? Jasně mohl jsem se podívat na streamy a vědět co dělat, ale to potom nemusím hrát. A když jsme u těch konců, tak když si vemu závěr že bude zaklínačem je pro také špatný konec a aby se stalo královnou, tak musím přilézt jako červ k císaři. což také nechci. Nevím proč tam není možnost v průběhu odstranit císaře stejně jako Radovida. Jediné jak se zbavit Nifgarďana je zradit Roche, Ves a Talara a začít paktovat se zmetkem Djikstrou. Přišlo mně že ty nejlepší rozhodnutí v příběhu tě přivedou k nejhoršímu konci.

A v tom je presne ta nesmyslnost vice koncu. Kdyz ctes knihy, koukas na filmy, tak mas taky kolikrat pocit, ze bys neco resil jinak nez to resi hrdina filmu nebo knihy. Jenze autor to napsal prave takto a ty jako ctenar ci divak mas moznost to prijmout a sledovat to, cist to nebo to odmitnout a jit od toho. V nekterych hrach je ta podivnost, ze ti vyvojari davaji na vyber, co chces ty, ale stava se, ze ve skutecnosti ti nedavaji vyber a mas udelat to, co chteji oni. Pokud uvazujes sam, tak te za to penalizuji. Je to nesmyslne, ja budu radsi, kdyz se vyvojari her nebudou bat nacrtnout i konec tak, jak chteji oni. Proto jsem asi jediny, komu se libil zaver Mass Effectu 3, protoze vyvojari nabidli sice vic koncu, ale stejne to dopadlo pokazdy stejne blbe. :-) (Pravda je, ze tam tomu predchazely nektere udalosti, ktere dohromady smysl nedavaly, takze nadavky na chyby ve scenari byly opravnene.)

To je právě to. Příběh na mě působí tak, že na jednu stranu po tobě chce ať jsi jako otec pro Ciri a její mentor, jenže i otec musí svou dceru někdy pokárat nebo s ni nesouhlasit. Jenže tady to je postavené tak, že když ji někdy neuděláš přesně co očekává, ale uděláš to co bys normálně udělal, tak se panička usmyslí, že se ti nevrátí z bíle zimy. Asi to, že pro ni riskuješ a obětuješ všechno je málo. Viz běháš po novigradu a pomáháš ji řešit staré záležitosti atd ale ji nebo nějakýho vývojáře napadlo, že jedna z pětí věcí, která láme příběh je koulovačka na Kaer Morhen. Mně to přišlo jako nepodstatné a nedůležité v kontextu s jinými událostmi. Vlastně ty bys měl utěšovat Ciri a koulovat se s ni, ale ona nemůže respektovat tvé přání a přání všech ať se drží dál. Mně nevadí více konců nebo otevřený příběh, ale pokud chci to takhle postavit, musím dát hráči volnou ruku, jak se k tomu dopracuje a také nemůžu jeden konec odbýt a postavit to tak, že hráč je kokot, že se dobral k takovému konci, tak má prostě smůlu. Ale btw zlatá hra, když jsem zhlédl seriál, tak jsem myslel že tohle snad nemůže někdo myslet vážně.

Jako jo souhlas, akorat bych rekl, ze ta koulovacka neni vyslovene povinna, nemusis splnit vsechny body, ktere vedou k urcitemu konci. Ja mel mnohem vetsi problem s tim, ze by mel Nilfgaard vyhrat valku a bez toho se nemohla stat Ciri kralovnou a zbyvala stejne jen eventualita Zaklinacka, pokud jsem ji nechtel nechat zemrit. V tom souhlasim, ze hra nekdy chce, aby se clovek rozhodoval divne, jak by se v realu nerozhodl.
Hra je ale i tak vyborna, clovek proste musi prijmout pravidla, ikdyz jsou podivna, nebo to nehrat. Podobny to je treba v Mass Effect Andromeda, to je vyborna hra, akorat se nad tim nesmi vubec premyslet. :-)

Serial je ok, to je Americkej Zaklinac, tam se veci dejou jinak. ;-)

Ono to sice splnit nemusíš ale píše se, že z pěti těhle utužovacích bodů musíš splnit tři, aby Ciri nezemřela v bílé zimě. Jenže neuděláš koulovačku a demolici nábytku v laboratoři a už zbytek musíš všechen splnit. Pak nepřijedeš k císaři jako já, protože na Nilfgardský dvůr jezdit nebudu, dokud vyloženě nemusím a už nemáš nárok na dobrý konec. Pět rozhodnutí v několikaset hodinové hře. To je úlet totální. Je to dobrá hra, kdyby neměla odfláknuté konce, tak je ale ještě o level jinde.

To je hodně divnej zaklínač, když Ciri je mulatka, Fringila je černoška. Ještě čekám, kdy začne Marigold píchat s Geraltem nebo Zoltanem. Abychom se nedočkali, že bude Zoltan asiat. A ten děj je taky docela nuda, nic se tam neděje.

Pět rozhodnutí v několikaset hodinové hře.

Chápu, že v tom případě blbej konec zamrzí, ale když na tom máš stovky hodin, tak sis hru užil a o to tam jde především, ne?
Já to beru tak, že u RPG her je příběh jen šňůra, na které jsou navěšeny bonbony. Jde o to si vychutnat každý jeden, co na té šňůře visí a ne jen přeručkovat na konec provazu a říct: "další hra dohrána".

Užil, ale přijdu si jakoby někdo konec ukradl. To je jako by ti někdo vyprávěl poutavý příběh, který hltáš a před vyvrcholením usne. Mně v podstatě nejde ani tak o ten konec, ale to že po onom špatném konci nebyla dějová linka s nějakýma dialogama bez ciri, aby se to ukončilo nebo navedlo na datadisk. Jelikož oba dva lepší konce mají návaznost. Proč by hráč s koncem, kde ciri nepřežije bílou zimu měl být odpálokován do titulků? To je to, co mě na tom zaráží

Jasně že to nedomysleli, to je celé o čem tu mluvím. Domysleli to tak, že správné jsou pouze konce, kde nenecháš zemřít Ciri. Když by ti náhodou vyšel konec jako mně, tak předpokládali, že si to každý střihne znovu, aby měl jejich tzv dobrý konec. Ten kde zemře Ciri nedává smysl, protože ani nevíš jestli porazila bílou zimu, nevíš nic. Když ji teda neporazila, tak bys neměl mít možnost hrát datadisk O víně. Nedotáhli to a z konců udělali totální paskvil

Asi tak nějak. Buď se měl na ten třetí konec vybodnout, nebo jej měli dotáhnout do finále s úplně jinou dějovou linkou. Protože každý, kdo to dohraje s tímhle koncem si připadá že hrál něco kde není konec jen nějaké domýšlení coby kdyby a najednou se objeví u Anny Henriety a dělá svou práci, Tris, Yen nebo Marigold přijdou jakoby se nic nestalo a příběh končí dialogem o ničem na lavičce u potoka. Říkám parádní hra, ale tohle je přešlap

To mam taky v planu, ale jeste jsem nehral.

U me je to zase hra Prey 2017, sice jsem tu nastvane psal, ze uz to hrat nebudu, ale hraju porad, zajima me konec, jenze hra furt odbocuje do nejakych vedlejsich ukolu a furt se to opakuje stale dokola.

"Pozor nahání tě noční můra. Vyhni se jí nebo ji zabij."

Poprvý to bylo zdrhání, snaha se tomu vyhnout, byla to fakt hrůza. Podruhé jsem na to šel s brokovnicí, pořád to byla zábava. Ale po desáté už je to pěknej vopruz jako celá ta hra. :-/

Takze u me je to stejny: zlatej Zaklinac. :-)

To by takhle dopadlo hodně her. Už pomalu nevím co hrát. Buď si pustím ukázky ze hry a absolutně mě nezaujme nebo zaujme ale při hraní mě to zklame. Už jen ty náměty, kde každá druhá je nějaká postapokalyptická nebo vesmírná kokotina a souboje s roboty. Když se podívám co má vyjít, tak fakt nevím co by mě mělo zaujmout. Většina to jsou sračky už od pohledu.

Nerozumím proč studio, které pracuje na hře, udělá hru pouze na jedno zařízení. Takhle mohlo být prodáno 3x více kopii. Stejně neznám nikoho, kdo má doma ps. pc a kvůli jedné hře by si koupil xbox. Podle mě totální demence.

Exkluzivky prodavaji konzole, ktere jsou vyrobnimi naklady tak drahe, ze je obvykle na zacatku jejich zivotniho cyklu vyrobci prodavaji bez marze a az casem na nich zacnou vydelavat.

Je proste ekonomicky hloupe, zalozit byznys her na prodeji malo vydelavajicich konzoli, na kterych nikdy neudela Sony marzi vetsi nez 25%, ani na konci jejich zivotniho cyklu, kdyz ze samotnych pocitacovych her maji obvykle marzi okolo 50%, podle uspesnosti hry, okamzite.

Verim, ze Microsoft tohle pochopil a proto bude vydavat na konzole a PC soucasne a na Playstation se zpozdenim, aby podporil vlastni platformy a zaroven se neochudil o zisky ze samotnych her.

Tak tva reakce byla, jako kdyby Sony byla neomylna. Myslim, ze neni spatne si pripomenout, ze to tak neni a ze uz chyby udelali a je jedno v jake zrovna divizi.

Samozrejme ja chapu motivaci Sony. Veri tomu, ze budovani znacky je ta cesta, jenze to co fungovalo v dobe, kdy se distribuce opirala ciste o fyzicke nosice, nemusi fungovat v dobe, kdy zacina prevazovat distribuce elektronicka. V te je Sony na startovni care stejne jako vsichni ostatni. Myslis, ze tohle ta nutna zmena mysleni, je neco, co bezne stravi korporat? Neni tomu tak. To, ze v Microsoftu je par lidi s nejakou vizi, muze nakonec rozhodnout. Otazkou jen je, jestli jsou ti lide schopni, to v tom korporatu opravdu protlacit natrvalo. Phil Spencer vytvari dojem, ze ano. Ja mu kazdopadne preju, aby to dokazal.

Zrovna o značce sony by se tady toho dalo napsat spousty od jejich přehmatů s mobily, s obrazovkami, foto technikou atd. Sony má v historii mnoho podivných rozhodnutí, které nikdo nepochopil. On je hodně malý krůček od geniality k blbosti.Vydávat exkluzivní tituly jen na jednu platformu je pitomost. Jak jsem psal, nikdo si nekoupí konzoli kvůli jedné hře nebo jinak ano koupí ale to by musela být hra něco jako Zaklínač komplet všechny tři díly dohromady a dvojnásobně propracované. To ano, tomu potom věřím že by se to mohlo shledat s úspěchem. Musel by tam produkt (hra), co je fakt nenahraditelný a výjimečný. A to opakovaně.

To jo, sam si urcite nedokazu predstavit, ze bych si koupil konzoli, protoze PC je PC. :-)

Na druhou stranu takovy tatik od rodiny, treba se k tomu jeste nekdy dopracuju, ale momentalne to muzu tlumocit od kolegy z prace, kdy chce detem koupit novy Xbox nebo Playstation, rozhoduje se kterou, protoze nechce, aby mu deti lezly na PC a pritom je potrebuje zabavit. Takze ta moznost rozhodovani o jedne nebo druhe konzoli tam je. No a pak bych to dneska videl tak, ze:

Xbox - lepe vypada, vyssi vykon, ovladac stejny jako na PC

Playstation - lokalizace her do cestiny, exkluzivni tituly

I Sony teda nabizi jednu docela zajimavou polozku mimo exkluzivni tituly, ale celkove toho MS nabizi vic. Da se kazdopadne bojovat o prizen i jinak nez exkluzivkama.

Já ti představím pohled opravdového tatíka, tedy můj - dvě děcka, každej z nich má svůj počítač, aby mi nelezli na můj. K tomu jsem jim koupil XboX, na kterej jim platím Gamepass, abych jim nemusel kupovat hry. Stejně většinu z nich jen rozehrají a nedokončí, na nějakou pařbu až do konce jsou ještě děcka. Akorát jsem ještě přikoupil druhej ovladač, některý hry můžou hrát ve dvou.
Proč jsem koupil i konzoli k počítačům? Přáli si to pod stromek a Xbox stál asi 6,5 tisíce Kč, což je cena jedné slušné grafické karty. Z dnešního pohledu je to vcelku levná hračka, protože před lety stály konzole dvojnásobek a mzdy byly poloviční.

Tak jasne, jako clovek znaly IT k tomu mas vetsi vztah, takze jasny, mate tich PC doma vic. Ale zase to realita nejake prumerne rodiny neni. Treba ten kolega ma PC, tedkon kvuli tomu koronaviru koupil levny notas detem a planuje jim poridit tu konzoli. To bude asi casty pripad, ze jak byl u mnohych asi doted jeden PC v rodine, tak ted budou minimalne dva. No a jasny, ze ta konzole se vyplati nez kupovat PC a jeste grafiku.

Jo, je to tak, nemůžu jim upírat hraní na počítači, když sám pařím jak student. Navíc jakožto IT zběhlý umím poskládat počítač ze zbytků, případně relativně levně upgradovat. Oba synci mají poměrně slušný počítače, který by jim mohla většina vrstevníků závidět. A to v tom kontextu, že mají každej svůj, nikoliv že se děcko chlubí tatíkovým počítačem. No jo, je to o nastavení každé rodiny, někdo utopí prachy v počítači pro děcka, jinde to vrazí třeba do hokejové výbavy, když mladej aktivně hraje hokej.

Kdybych si měl vybrat teď, jestli si koupím xbox nebo ps, tak si koupím ps z jediného pro mě zásadního důvodu a to odpornost ovladače u xboxu. Nějaké exkluzivní tituly by mě nechávaly klidným. Přijde mně to jako kočkování boeing vs airbus, které stejně nikam nevede.

Celkově mně nevyhovuje. Tvarově mně přijde do ruky horší, ale to je asi jen o zvyku. Jelikož si přehazuji tlačítka a ještě jsou přehozené pozice, tak je to pro mě nevyhovující. Na tu FIFU by se to dalo ještě přežít, ale u Maddenu je to bolest.

Tak Phil Spencer prave rika, ze nejde o ty konzole nebo jestli nekdo hraje na PC, ze jde prave o ty hry. Takze jeho zajem je, aby ty hry byly dostupny vsude i na konkurencni platforme.

No a tomuhle ja fandim a myslim si, ze tady Phil Spencer uhodil hrebicek o hlavicku, prodej her muze vydelat mnohem vic nez prodej konzole. Nicmene myslim si, ze to bude mit hrozne tezky a je otazka, jestli to v MS prosadi.

Tak co si budeme povidat, on to nedela kvuli hracum, ale kvuli tomu ze Microsoft dostal minulou generaci od Sony poradne na prdel. Ten rozdil v prodejich konzoli byl obrovsky.

Nicmene kdyby to znamenalo vic her pro vsechny tak tim lip. Ale to je utopie, pochybuji ze ty nejlepsi xboxove exkluzivity pujdou na ps a naopak.

Tak Phil Spencer prave rika, ze chce, aby vsechno co bude od MS bylo vsude, Xbox, PC, PS. A co jsem slysel, tak se to v MS setkalo dost s odporem, takze ted to vypada, ze by to mohlo byt Xbox a PC hned a PS se zpozdenim, coz si myslim, ze je porad rozumny ustupek.
Samozrejme, ze to bude furt tezke to prosadit, protoze to je prave to korporatni mysleni, ze zase muze dostat MS od Sony v prodejich konzole na prdel. Jenze pokud MS proda mnohem vic kopii her, kdyz je bude nabizet vsude, tak vydelaji vic nez na te konzoli a ta se stane irelevantni. Je to jenom o tom, ze tenhle smer, ktery Phil Spencer protlacuje, musi dostat sanci. Az korporat uvidi, ze to nese prachy, tak je mozny, ze to pohne korporatem i u Sony. ;-)

To jsem ještě nehrál, ale vypadá to taky "parádně". Já čekám že pořád bude nějaký příběh nebo tak něco, ale je to jedna mise příběhu a pak dalších deset zbytečností typu jdi kilometr tamhle pepa ti dá klacky dones je zpátky. Jinak tě hra nepustí dál na příběh, protože není potřebný level. Kdyby ty úkoly byly alespoň poutavé, ale je to děs. Do toho prostředí egyptského města, kde to se skákáním po střechách a seskoky na záporáky nemá náboj. První problém je zasazení do pouště plné egypťanů s klackama, druhý problém je soubojový systém, třetí problém je příběh a celé to dává do kupy neskutečný paskvil. V Zaklínači ty vedlejší úkoly byly zajímavé, ale tady jsou nucené. Když srovnám předchozí díly Unity a Syndicate, tak vedlejší úkoly tam byly taky o ničem ale vedl tě zajímavý příběh, doba a celkově prostředí. Už pomalu přemýšlím co hrát jiného aby to nebyl podobný paskvil. Jde prostě vidět, jak už to ubisoft bezmyšlenkovitě dojí díl za dílem s myšlenkou děcka to budou hrát stejně, tak co se s tím babrat.