Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Frekvence obrazu

U všech nových her je v grafickém nastanení většinou u rozlišení možno nastavit nějakou frekvenci vždy kolem 59,60,70,75 Hz atp. Ale nevím co přesně to znamená a jestli když tu frekv. zvolím vyšší bude to náročnější na systém? Teď zkouším Gothic 3, nastavím si nejv. rozlišení co dovolí monitor (1680x1050) tady je na výběr jen 60 Hz a musím říct, že se s postavou musím několikrát otočit kolem své osy, aby se hra trochu rozhejbala a stejně když procházím hlavně novy části mapy hra se zadrhává, nevím proč.
Můj PC předčí i doporučené HW požadavky- 2jádr. AMD ath 3,11 Ghz, 2 Gb ram, GForce 9800gt 512 Mb. Nevím jestli jsem měl nahrát Direct X 9.0c co hra doporučovala, že prej obsahuje nějaky části co stejné verze DX nemají a bez nich hra nepůjde spustit. Jenže mě spustit jde a navíc DX 9.0c mám, tak jsem považoval za zbytečny ho přeinstalovávat. Díky za moudré rady

1. frekvence obnovování obrazu limituje jen horní mez počtu snímů za sekundu, které grafika dokáže vykreslit.
2. Ta grafika co máš, není zrovna nějaké extrémní dělo, spíše bych řekl, že to je dnes už takový herní podprůměr - a tedy problém s "cukáním" hledej tam. Zkus snížit detaily.

edit: Tady máš nějaké testy G3 (ovšem na dost lepším CPU), včetně tvé grafiky, a vede si ne moc dobře, 15fps v minimu a průměr jen 41fps je velmi blízko "psychologické hranici cukání", která se pohybuje okolo 30fps.

Myslel jsem si ze to budou snímky, protože když jsem zvolil menší rozlišení kde bylo v nabídce tech 75 hz už to neblikalo. Ale s tím zadrháváním to dělá stejně furt. V pozn. bloku hry bylo psany, že se to právě u těchto 2jádr AMD procáků stává. Progr. ktery byly na cd a měly tento problém vyřešit, ale byly tak akorát na ho...Mohl jsem být ještě rád že mě to nesejmulo SW počálu, protože takovy progr. co hned po instalaci vyžadují restart PC jsou nebezpečny.
Ještě tam byl odkaz na internet. stránky, kde mají být progr. ktery to cukání mají vyřešit, ale dost a tom pochybulu.
Odkaz je: showthread.php , ale já se tam v té angličtině moc nevyznám, jestli ty jo budu ti vděčnej za pomoc.

Dodatek: to o tom, že je můj PC šrot jsem jako že přehlídnul:))

s tou grafikou je to blbost, mám ji taky akorát s tím rozdílem že 1GB a hraju v pohodě všechny nové hry na 1600x900 a detaily jak kdy, nekdy high, nekdy middle, vyjmecne low, ale treba assassins creed 2 jsem hrál na middle v pohodě ale zase gta4(myslim ty nové datadisky) se mi sekalo i na nizke detaily. ale jinak je ta grafika dobra

Ten můj počál je stejně nějak divnej. Ten chlápek co mi ho dělal chtěl asi dost ušetřit. Když nepočítám, že už dvakrát měnil grafiku a jednou zdroj, protože exly. Tak tam mám asi špatny ovladače nebo nevím, když mám problémy snad u všech her. Ne s tím, že by to PC neutáhl, ale prostě hraju a najednou to spadne na plochu a zpět to nedostanu, to je ten nejčastější problém. Jediná hra která šla od začátku do konce vpoho je R. Evil 4, další mě nenapadá. Možná ještě RE 5 ten spadl asi 2x, ale vzhledem k tomu že čistej čas hraní byl tak 30 hod a to nepočítám bonusy po dokončení hry, tak to jde rozhodně tolerovat. Vím, že často jsou chyby ve hrách když snad na každou se vydává nějakej patch, kterej stejně nepomůže. Ale u staryho PC se mi to nestávalo (sem tam samože ano). Takže mám ho jen něco přes rok a už je to šrot.

Pokud se bavis o vykonu, tak to se dalo rict pred dvemi a pul lety, ted uz fakt ne.

Myslím, že mluví o grafice GeForce 9800GT (1 GHz). Nechcu se hádat, ale dost pochybuju, že tato grafika před 2,5 lety existovala. Stejně, nabuchany PC jsou nutnost, teda pokud nechceš jenom tak psát texťáky, nebo čumět na net. Ale čím nabuchanější tím míň to vydrží. Když si vzpomenu, že na mym starym PC jsem měnil jen ventilátor za pár drobnéch a teprve po víc než 5 letech to vzdal HDD!! U toho novyho budu rád, když vydrží 2 roky.

Obnovuji svoje téma.
Výkonem počálu to není, kromě Gothic 3 kterej se furt zadrhává (zadrháváním nemyslím sekání) jdou všechny hry v pohodě, ale sem tam se seknou, nebo ještě častěji prostě spadnou na plochu a vyběhne majkrosofťácká tabulka s možnostmy ODESLAT/NEODESÍLAT zrejmě ten vzniklej problém (spadnutí hry) tabulka je semože eng. Pochybuju, že se něco přehřívá. A ty ovladače to je právě to co nevím, ty mě totiž instaloval chlápek u kteryho jsem si počál nechal udělat. To padání a tak musí být určitě software chyba, HW to rozhodně utáhne!

Tabulka, která po spadnutí naběhne ti řekne tak akorát velky..... Prostě vznikla chyba programu blablabla, pokud potíže přetrvávají obrať se na výrobce progr., nebo nám odešli dotaz. Když ho odešleš tak co?? Ten kdo si myslí, že mu tam někdo pomůže je velmi naivní.

Nechápu, proč řešíš nějakou frekvenci, pokud se jedná o LCD monitor

tím myslíš, že když máš LCD monitor tak frekvence obr. není důležitá? Ta je sakra důležitá, protože když jsem ji zvolil nízkou, tak z toho blikání by mě po 10 minutách praskla hlavička.

LCD žádnou "frekvenci" nemá (tedy má, 60Hz, napevno nastavenou ale neviditelnou). Frekvence obnovy obrazu je poplatná pouze u CRT (katodové obrazovky), kde je nutno počítat s tím, že na rozdíl od LCD svítí aktivně obrazový bod jen v okamžiku, kdy na něj dopadá elektronový paprsek, což se stává právě ve výše uvedených cyklech (jistou dobu dosvitu lze samozřejmě započíst).

Takže: buď máš nějaký velmi podivný monitor, NEBO jsou to jen pocity.

Takže chceš říct, že měnit frekvenci, která je u všech nových her hned za rozlišením, je u LCD zbytečny měnit?
Pak ale nechápu, když jsem zvolil řekněme 1024x768, 60Hz a obraz blikal, že se na to nedalo dívat. Tak jsem nastavil to samy rozl. ale 75Hz a už se na to dívalo krásně bez nějakyho blikání.

Hoppus: než začneš mít kecy, ktery udělají dobře jenom tobě, pokus se předtím aspoň zaregistrovat!!

Jestli ti bliká obraz na LCD, tak to určitě nebude frekvencí. Vždyť si to laicky vyzkoušej, že LCD "svítí spojitě": před LCD "mávej" prstem, uvidíš spojitý pohyb. Před CRT uvidíš "skokový" obraz prstu, přesně v okamžicích, kdy na plochu monitoru dopadá elektronový paprsek.

Nehleď na tu mou netechnickou terminologii.

Takže chceš říct, že měnit frekvenci, která je u všech nových her hned za rozlišením, je u LCD zbytečny měnit?

Přesně tak. Navíc frekvence obnovy obrazu je platná POUZE pro VGA port, a to jen pro analogovou část obvodů (tedy dříve, než je obraz znovu digitalizován a zobrazen na panelu). Pokud tvůj monitor při 60Hz bliká, je to problém toho VGA-digital obvodu, nikoli LCD technologie jako takové.

Frekvence se musí dát nastavovat kvůli CRT monitorům, popř. jiným analogovým zobrazovacím zařízením. Je ale fakt, že tato frekvence je limitující pro framerate ve hře - pokud je vyšší, obraz "trhá", proto se v drtivé většině her používá synchronizace na vsync. Takže z tohoto pohledu je vyšší FPS jednodušeji a lépe dosažitelná paradoxně na CRT monitorech (je ale otázka, zda to má smysl, protože lidskému oku připadá plynulý už obraz se 24 snímky/s (24Hz), v extrémních případech rychlých pohybů pak cca dvounásobek (50-60Hz)).

Díky za odborné vysvětlení, je to určitě chyba hry, protože u jiných to nedělá. I když moc nových her co změnu frekv. nabízí nemám.
S těmi snímky máš pravdu, většina filmů má právě těch 24, 25 a k žádnymu blikání tam samože nedochází. Jenom když má ten film rychlost dat pod 100 Mbit tak je jasně vidět trhání, hlavně u rychlích scén.

Hoppus: aha slovák, občan hokejového národa, tak to se mooc omlouvám, tím se vše vysvětluje.

trochu si dovolim oponovat,po prve poziadavky na graficke karty u hrach,su trochu skreslujuce,a urcite vela ludi spustilo hry na dobrych detailoch s grafikami ktore tam nemali co hladat.dajme tomu ktoru hru nespusti 9800 dnes?nemusi to byt sto fps na medium,ale pekne hratelna.a hlavne ked sa k tomu pripocita ostatny hardver,vypnutie ostanych aplikacii pri hrani,ci obycajny defrag,zazitok moze byt aspon trochu podobny pri grafikach za 12000 korun.

Touchwood:

LCD žádnou "frekvenci" nemá (tedy má, 60Hz, napevno nastavenou ale neviditelnou). Frekvence obnovy obrazu je poplatná pouze u CRT

Takže to znamená, že nastavím-li v ovladačích (vlastnostech monitoru) např 75hz u LCD, tak to pojede furt na default 60hz a pro mne se tím nic nemění?? tak proč to tedy nastavovat jde (proč tam ta možnost je) i když PC si je vědom, že mám LCD Samsung SyncMaster 940BW ... ?

A připojené je to přes analog (D-SUB), nebo digitálně(DVI)? Protože, jak psal T., tak to má souvislost s analogovými obvody, které jsou "v" D-SUB. Monitor (LCD) to pak převádí na digitál, a tam už toho moc nevymyslí. Pokud je to možné nastavit i u DVI, tak zřejmě jen proto, že s něčím podobným výrobce počítal, a umožnil to (IMHO jen u dražších modelů).

co znamená "tam"?

grafika (resp. DAC v ní) bude generovat 75 obrázků/s. Ty dotečou do monitoru, kde je další DAC převede zpět na "bitmapu" a podle svých možností je zobrazí. Některé monitory zvládnou zobrazit oněch 75 komplexních změn, jiné méně. Druhá věc je, že LCD nemá žádný paprsek jako CRT, a tedy nebliká.

Pokud je monitor připojen přes DVI, tak tam doporučuju: http://cs.wikipedia.org/wiki/Digital_Visual_Interf ace