Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nejblbější hra všech dob - Risen 3

Zdar,

mam dotaz: ma nejakej smysl hrat hru Risen 2, kdyz nemuzu hrat Risen 3? Navazuje to na sebe predpokladam?

To mi totiz ti vyvojari delaji snad naschval, at jdou fakt do prdele, kdyz neumi programovat. Nadavam tu na Zaklinace 3, jak to padalo a co myslite. Risen 3 ani nespustim. Respektive pustim, objevi se black screen a konec. Zustane to viset dokud to neodstrelim aniz by se cokoli zobrazilo.
Kdyby nekdo znal reseni, tak budu rad, ale myslim, ze to reseni nema, proste podvod ze strany Piranha Bytes, buh vi, jestli vubec nejakej Risen 3 existuje, jestli cela hra neni jen ta cerna obrazovka, protoze jsem k tomu na netu nasel spoustu odkazu, takze to resilo spoustu lidi, ale nikdo nevyresil.

Risen 2

Narazil jsem na steamu na thread, ze je treba dat overit integritu hry a najde to a opravi jeden soubor. Ze je uplne jedno, jestli jste hru instalovali pred 5 minutama, ale proste tohle udelat. No a jeden soubor opraven a voila, Risen 2 nabehl.

Tak jsem to rozehral, ale je to hrozne tezky. :-)

Jsem na te Tacarigue, ale proste nic se neda, na koho narazim, dostanu vyprask. Je mi jasny, ze zacatky oldschool RPG jsou tezky, ale nepohnu se z mista. Aspon bych potreboval nekde prenocovat, abych nabral plny zdravi, ale ani postel tu nikde neni nehlidana. :-/

Jaké máš ovladače grafiky? Máš v PC doinstalované nějaké starší verze PhysX?
Já 417.35, na 1070Ti

A zdají se mi divné informace z nVidia panelu, mám tam tohle:

[84815-physx-png]

Přitom když se snažím nainstalovat poslední stažení 9.18.0907 PhysX, píše mi instalátor toto:

[84816-install-png]

Abych řekl pravdu, nechce se mi do radikální přeinstalace driverů s jejich kompletním smazáním. Nerad bych něco pohnojil a znefunkčnil si hlavní pracovní PC, který mám i na hry. Není na to vhodná doba, uzávěrky, daně.

Risen 3 jsem zatim nevyresil.

Risen 2 souvisi se Steamem, je tam neco blbe. Zjistil jsem to az ted, jak jsem v jinem vlakne smazal celou slozku Steam, tak to udelalo uplne to same co prvne. Jde o to, ze kdyz se hra spusti po nainstalovani do Steamu nebo po reinstalu Steamu poprve, tak po nacteni nove hry nebo loadu hry to spadne, obrazovka hry zmizi a Steam pise, ze pripravuje spusteni hry. To trva dlouho (5-10 minut), pokud clovek nema trpelivost, tak to crashne rucne pres spravce uloh a zkusi tu hru spustit znovu. V tom pripade to ovsem potom uz crashne vzdycky a po notne dobe to skonci hlaskou Risen 2.exe neodpovida, aplikace bude ukoncena. Je potom nutne restartovat PC a tim dostat dalsi moznost. Jak pisu, ze ta loadovaci obrazovka zmizi, na monitoru jsme opet ve Windows, respektive v aplikaci Steamu a pise to, ze se pripravuje spusteni hry, tak je potreba vydrzet, dat si treba kafe a cekat. Nakonec to nabehne a potom od te chvile uz jsou dalsi spusteni uplne normalni a vse funguje.

Ten Risen 2 je pomerne hardcore RPG hra. :-/ Ten O'Brien je bez sance, toho porazit nelze, mozna je potreba nejaky skill, ale nevim jaky. Hlavne ale stejnak se neda zadne skilly ziskat, protoze na vsechno jsou potreba penize. Pritom finance hrdina ziskava bezne treba +25 az +200, ale skilly se kupuji za tisice a stejne tak pribehove predmety, tudiz v podstate neco ziskat je temer nemozne.
Neni teda ta hra narocna co se tyka hratelnosti, ale ziskat nejake prachy je o tom, stravit hodiny hledanim predmetu, opakovanou navstevou stejnych mist, kde treba na poprve jsem nemel skill na vykradeni truhly, ted uz ho mam, ale musim treba cely ostrov obehnout znovu, protoze nechat nekde valet bednu, znamena nemit penize pro dalsi postup hrou. Zrovna odpocinkova hra to teda neni a hlavne to vubec nema udernost, netlaci to na pribehovou cast, ale je to spis o tom prosmejdeni kazdeho koutu hry.

netlaci to na pribehovou cast, ale je to spis o tom prosmejdeni kazdeho koutu hry.

Ale o tomto ta hra je. Když chceš nějaký lepší vybavení, musíš si ho prostě zasloužit, tedy sehnat prachy, nebo něco najít, nebo vyhrát soutěže. Hardcore bych tu hru nenazval, IMHO naopak vcelku jednoduchá.

Ja to nekritizuju, jen to uvadim, aby treba nekdo kdo to nehral, nenabyl mylneho dojmu, ze je hra jednoducha, neni.

Nepamatujes si neco, nejake tipy na shaneni penez by se hodily. Ten koralkovy souboj je nehratelny, nepamatujes se, jestli jsi to nepreskocil? Ono to lze preskocit, ale budu bez pokladu a teda zase o to mene penez. :-/

Taky mi to nedalo a musel jsem obě hry stáhnout, ze Steamu - a světe, div se, obě hry fungují. Nesváděj vlastní hloupost na cizí lidi.

Konfigurace - W10
Ryzen 5 1600 (to je šestijádro)
8 GB RAM
Nvidia GTX 1060

Vše funguje krásně a bez záseku.

To ze hry funguji na jednom PC nemusi nutne znamenat, ze musi fungovat na jine konfiguraci, coz je spatne a ja nemuzu za to, ze to vyvojari pohnojili a zrovna na me to nebeha, tak jak bych ocekaval, to znamena hladce a bez vypiti dvou kafi. ;-)

Idealni je, kdyz je hra respektive obecne software co nejmene hardwarove zavisly, program by mel jit spustit vzdy, kdyz mas PC kompatibilni s Windows. Pokud by vyvojari vyuzivali jen standardnich nastroju integrovanych ve Windows, tak se nestane, ze bude problem se spustenim.

Mně Risen 2 na W10 vůbec nešlo spustit, na W7 před pár lety žádný problém. Jen problikne logo a šlus. Na Steamu na okamžik vidím "Spuštěno", vzápětí opět "Připraveno ke hře". Požadavky na HW splňuji mnohonásobně. Nějaký warez, který by to mohl blokovat… tohle v PC opravdu nemám zapotřebí provozovat.

Zkusím to stáhnout ještě jednou (ale spíše než samotné těšení na hru mě do toho nutí jen to, abych to rozchodil). Ale přeinstalovávat PC kvůli tomu určitě nebudu.

Tak Windows 10, Risen 2 funguje, ale nejde v rezimu Offline Steamu, nechapu proc, ale spustim ho jen kdyz jsem Online. Na Risen 3 vysel 29.1.2019 velky 1,4GB patch, ktery vzhledem k mobilnimu pripojeni stahovat nemohu. Zajimave je, ze ten patch se mi doma nenainstaloval, kdyz mam tady ty same soubory a vyzaduje ho to.

Napada me, ze L-Core ma nejaky novy PC s RyZenem 2?

Ja to zkousel na Haswellu a Nehalemu, tudiz stara PC, este by mohli napsat dalsi, co jim to bezelo, jestli to neinstalovali taky na neco starsiho, jiny duvod uz me nenapada.

Vsechno s vyjimkou Coffee Lake procesoru muzu vyloucit, tudiz by to chtelo, jestli by to zkusil nekdo, kdo ma Coffee Lake.

Na tehlech modernich PC obvykle prosel update na 1809 v pohode, ale ted asi jedinna vyhoda toho 1809 je ve fungovani FreeSyncu u NVidie a RT efektu v tech dvou hrach. Takze vyslovene nemas kam spechat.

Já ten přechod zmiňuji s ohledem na to, že vlastně dojde k instalaci nového OS. Pokud je něco v tom, co teď na PC mám, špatné, 1809 by to (snad) mělo odstranit. Ale jak píšeš, Risen 2 určitě důvodem k zbrklému upgradu nebude, velmi pravděpodobně to nikdy hrát nebudu; u té hry mi jde spíše jen o princip, že fungovat by měla.

No, az to rozchodis, tak si ten Risen 2 zahraj, je to hloupy jak prvni Risen a jiste to bude podobny tomu ELEXu, ktery te tak bavil. V pulce hry jsem porad luzer, kteryho sejme kdejakej ghul. U souboju se postavicka v podstate neda ovladat, ukrok neudelas, uprk dostanes nabancino, hrozny. :-/

Tak Risen 2 dohrano. Kdo ma rad RPG a nehral, doporucuju, ale pokud bych to mel hrat ted znovu, tak cele na stredni obtiznost. Snadna je v te hre opravdu hoodne snadna, coz neni spatne, jen na to nejsem z ostatnich her zvyknuty.

Je to ale trochu vic hardcore hra, hlavne jak tu psal Prasak, ze je super na RPG hrach, ze muze prosmejdit kazdy kout ve hre, tak u tehle hry je to nutnost. Hrac ma neustale malo penez a nemuze se od ucitelu naucit nove dovednosti a tudiz je nutne hledat vsechny mozne predmety a prodavat je. Take lze v ruznych zapadlych koutech, kolikrat je nutne i nekam vysplhat, najit rostliny s trvalym ucinkem vylepsujici skill.

Jinak poznamka, kterou mi tu myslim nikdo nezodpovedel, Risen 2 ma jednoznacne ukonceny pribeh, tudiz neni treba potom hrat dalsi dil.

---

Co se tyka Risen 3, tak po instalaci prvni spusteni plati to same co u Risen 2, akorat je to jeste delsi. Po prvnim spusteni nabehne cerna obrazovka a je treba vyckat asi 15 minut nez nabehne menu, nepanikarit, neprepinat se do Windows, jinak to spadne. Od chvile co jsem si vytvoril ve hre "save point", tak po spusteni je cerna obrazovka tak cca 3 minuty a potom to normalne nabehne do menu a do hry potom uz klasicky load cca do 10s.

Prvni dojmy z Risen 3, pomerne fesna Patty z predchoziho dilu vypada ted uplne jinak a nutno podotknout, ze ma vzhled prumerne pipiny. Hlavni hrdina, ktery snad ma byt tentokrat jeji bratr, ma pomerne dost iritujici hlubokej hlas, kterej se k postave ani trochu nehodi. Zatim jsem uplne na zacatku, ale dost me irituje soubojovy system, ktery spoleha na nacasovani utoku, akorat si hrdina obcas dela co chce a ono se dost blbe trefuje do utoku, kdyz se hrdina z neznameho duvodu obrati proti jinemu nepriteli nez proti komu by mel vystartovat. Zatim me dost iritujou i NPC partaci, kteri jdou po stejnem nepriteli jako ja, zatimco ten druhy nepritel mi mezitim ustedruje zasahy zezadu. No uvidime, jak se to bude vyvijet.

Já jsem ve trojce (možná i ve dvojce) rád používal pušky. Je to trochu nezvyklá zbraň do RPG, ale když se přes to přeneseš (je to přece jen hra a nemusí být vždy vše uděláno klasicky jako vždycky), tak je to s tím taky super.
K tomu šmejdění - u většiny RPG her je to tak uděláno, že když vlezeš někam mimo hlavní cestu, do obtížných míst, tak obvykle na konci je nějaká odměna - zbraň, zbroj, vzácná ingredience. Zajímavý věci nikdy neleží přímo pod nosem.

Jasne, ja to myslel spis tak, ze u nekterych her (treba Two Worlds) je to bonus, zatimco v Risenech je to nutnost. No ve dvojce jsem strelny zbrane nepouzival vubec, zlepsoval jsem serm, odolnost, zlodejinu, zastrasovani, vyrecnost a nakonec i trochu voodoo. Kdybych to hral na vyssi obtiznost, tak bych potreboval lektvary, tak bych dal prednost vic tomu voodoo. Nakonec hral jsem za domorodce.

U trojky zatim zvysuju zase serm, odolnost, zastrasovani a zlodejinu. Serm a odolnost mi prijde nutna do souboju, zlodejina kvuli penezum a zastrasovani zjednodusuje dialogy. Muzu zkusit zvysovat pusky, ale treba ve dvojce vubec nebyla puska potreba. Respektive byla tam ta smejdska ropucha nebo co to bylo u tech gnomu a nemohl jsem ji dat. Hodim to do spoileru, protoze je to super a urcite by to nemel L-Core videt, jestli bude nekdy Risen 2 hrat.

Musel jsem kouknout na gameplay, jenze ten clovek ji sejmul musketou z dalky, kterou ja nemel. Vubec jsem nechapal co mam delat, ale nakonec se to vyresilo samo. Napadlo me pouzit na ni soudky s prachem, jenze ropucha mi ho sebrala jazykem z ruky a snedla, tak jsem dal do ruky casovanou bombu, ona ji snedla a pulku zivota mela pryc. Nadaval jsem si, protoze asi hodinu predtim jsem mel moznost si koupit jeste jednu bombu i sem o tom uvazoval, ale kvuli penezum jsem to neudelal. Mecem se na toho smejda jit nedalo, protoze mi ho okamzite sliznul z ruky a byl jsem beze zbrane, pak jsem dostal napad, jit na to sekerkama stvur z hlubin, kterych jsem mel zrovna asi deset, protoze jsem je ziskal chvili predtim a jeste neprodal. No a udolal jsem tu bestii, jakmile slizla sekyrku, byla hned v ruce dalsi a sil jsem to do ni, dokud nechcipla. Vtip bylo, ze jsem po boji sel otevrit truhlu, co byla nedaleko a v ni lezely pripravene dve casovane bomby.

Tak je to porad stejne, po spusteni Risen 3 kliknutim ve steam knihovne se ceka u cerne obrazovky nekdy 3 a nekdy az 7 minut nez hra nabehne, pak ale funguje ok.

Nicmene teda Risen 3 neni tak dobra hra jako Risen 2. Ona je svym zpusobem podobna, dalo by se rict stejna akorat je vseho vic. Navic jsou ve hre znacne chyby, napriklad pri rozhovoru si za vas stoupne NPC postava a vy cely rozhovor sledujete jen jeji hlavu. Horsi je to behem souboju, kdy zvire zaleze do krovi a vy cely souboj vidite jen to krovi nebo u souboje u skaly se koukam jakoby v te skale do skaly. I samotny soubojovy system neni dobry, moznym resenim je to hrat jak tu popisoval Prasak na ty strelne zbrane, ale pokud hrajete mec jako ja, tak mam tyto problemy:
1. nedokazu odrazit utok bestie treba pavouka, pokud se dobre trefim do zacatku, tak ho udolam velice jednoduse, ale pokud po mne skoci prvni, tak sprcha ran od nej nejde prerusit.
2. to navazuje na prvni bod, ze muj pomocnik zyva metr ode me a nepomuze mi nebo naopak se mi snazi ukrast protivnika a pritom to do nas sije druhy protivnik zezadu, pak se prave tezko taktizuje zahajeni souboje, kdyz se soustredite na protivnika, ale pomocna NPC vam ho ukradne a vas okamzite napadne druhy protivnik.
3. navazuje na druhy bod, ze NPC pomocnik casto v soubojich spis prekazi nez aby vam pomahal, coz je sice ve hrach caste, ale tady je to prekvapive, nebot v Risenu 2 fungoval boj s asistujicim pomocnikem velmi dobre a NPC byli velmi napomocni.
4. kdyz skonci souboj nebo nekdy i v jeho prubehu se hrdina prestane orientovat a jak klikam mysi proti bestii, tak se nahle nechapu proc otocim a napadnu asistujici nebo opodal stojici NPC postavu, opet se v Risenu 2 nic takoveho nedelo, tak nechapu, co vyvojari sasili a proc nenechali soubojovy system stejny jako v Risenu 2, kdyz vsechno ostatni je ve hre uplne stejne.

No teda zaverecne vytky ke hre, ve ktere jsem zatim urcite stale v prvni polovine: hra pusobi dost jako nastavovana kase Risenu 2 jeste ke vsemu s tim, ze pribeh Risenu 2 postupne gradoval, tady zatim v podstate pribeh chybi, uvidime dal, treba bude o to vic gradovat zaver, ale moc v to nedoufam.

Dohral jsem Risen 3.

To co jsem tu uz te hre vytykal, tak plati az do uplneho zaveru. Ke konci uz to bylo tak otravne, ze jsem nejvic mackal klavesu ESC na preskakovani dialogu. U RPG her je asi nejtezsi veci hru nerozbit, kdyz mate otevreny svet a zaroven chcete vypravet pribeh. Chapu, ze je to tezke a musim se zpetne obdivovat vsem hram, ktere to dokazi. To vsak neni pripad Risenu 3.

Stavalo se teda pomerne casto, ze me postavy zdlouhavymi dialogy informovaly o nejake situaci, ktera uz ale byla davno vyresena. Ono chapu, ze zadavatel vam rekne ukol, popise co mate delat a na konci mu treba oznamite, ze uz byly prisery zabity, tak on rekne OK a da vam nejakou odmenu. Jenze tenhle dialog probehl, ale presto se zastavim opodal u dalsi postavy a ta me take informuje, ze ten souboj s priserama bude narocnej a at si dam pozor, atd.

Obcas jsem delal to, ze jsem cestou nekam do nejakeho mista prosel i nejblizsi okoli a vymlatil to tam nebo neco sesbiral a tak. Bohuzel se ale stavalo, ze to dej nedokazal reflektovat a napriklad mi to furt ukazovalo, ze mi chybi 20 krystalu, ktere jsem mel odevzdat, kdyz jsem ten ukol dostal. Na mape bylo ale jen 11 krytalu, sesbiral jsem je odevzdal a nic se nestalo, ukol nedokonceny. Uplne na konci hry pred poslednim dejstvim se vsak nahle ukoncil, nebot zbyle krystaly jsem sesbiral jiz drive a hra si to zkontrolovala az v urcitem bode.

Dobry bylo, kdyz mi Bones oznamil, ze Mendoza z nasi party zdrhnul, ale ten pritom stal hned vedle. Asi jsem nekde udelal nejakou chybu a Mendoza nezdrhnul, ikdyz mel.

Nedokazal jsem splnit sesbirani vsech legendarnich predmetu. Nevim proc, ale pirat Buddy ten jeden proste nemel nebo mi ho nechtel dat, proc nevim. Hendrik by mi zase legendarni predmet dal az po soutezi v pace, ovsem tu neslo vyhrat. Pamatujete na paku se Zaklinace? Tak presne to vystihuje rozdil, kdy Zaklinac to delal spravne, ale Risen 3 spatne. V Risenu 3 behaji v pace sipky na krajich obrazovky, ktere mackate, coz je v pohode, ale na konci se jedna sipka rozblika a mate smolika, zase se zacina odznovu. Koukal jsem na to pres google do navodu, ale nic jsem nezjistil, nekdo psal, ze je treba 5x rychle zmacknout tu klavesu na kterou odkazuje to tlacitko, ktere blika, nekdo psal, ze dokoncit paku lze jen na gamepadu, ze to na klavesnici vubec nejde. Kde je pravda nevim, ale hra neposkytla zadny navod, tudiz ac jsem se hodne snazil, tak jsem to nakonec vzdal, proste to neslo.

Nejhorsi prislo az v samotnem zaveru v boji se zaverecnym bosem. Vy vite kolikrat jsem tu nadaval, proc je to tak tezke. Ale kdyz jsem vyhral, tak se dostavil takovy pocit uspokojeni, ze se mi to podarilo. To opet neni pripad Risenu 3. U tehle hry jsem si rekl akorat: no konecne, mam to za sebou. A jinak bylo prazdno, jako je prazdna cela hra.
Zaverecny boj mi trval asi hodinu cisteho casu, pritom jsem ani jednou nezemrel. Nebylo to tezke, bylo to dlouhe, tak dlouhe, ze kdyby to bylo o polovinu kratsi, bylo by to porad prilis dlouhe. Ona cela hra byla dlouha nebo spis zdlouhava, rekl bych.

-----

Zaverem teda ze serie Risen. Jednoznacnacne nejlepsi Risen 2, ten jsem si opravdu uzil a doporucuji kazdemu, kdo nehral. Risen 1 take dobry, ale Risen 3 neni prilis dobra hra. Sice ji lze dohrat a urcite to neni uplne spatna hra, ovsem na predchozi dily proste nema.