Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je to trestný čin?

Ahoj sem magor, uznávám nechal sem se okrást o několik desítek tisíc ve Steam věcech ... Jsem blb. Ale je vůbec možné to nahlásit na policii? Četl sem že krádeže zboží na steamu jsou legální protože to nemá reálnou hodnotu. Pokud to je podvod jak to poslat na policii? Děkuji.

Zajdes na mistni oddeleni v miste tveho bydliste a tam proste nahlasis kradez, ktera se ti stala. Je mozny, ze to policista obzvlast starsi rocnik vubec neda a bude z tebe dost otravenej, ze to musi sepisovat. Za nejakou dobu, nevim ted z hlavy, kolik dni je zakonna lhuta, ti poslou vyrozumeni, kde bude stat, ze nic nedokazali odhalit a pro nedostatek dukazu celou vec odlozi.

V podstate budes u mistni policie zapsan jako prudic, co otravuje s nesmyslama, ale to je tvuj boj.

(Jiste, muzes mit hodne velke stesti a narazit i na policistu, ktery situaci bude chapat a nejake patrani realne provede, ale neverim, ze to tak jako tak neskonci odlozene.)

nehmotná věc se nedá ukradnout

To jsi formuloval celkem nešťastně. Peníze na účtě taky nejsou hmotné a když je odcizíš, jedná se z trestního hlediska o krádež. Nicméně v mnoha zemích (i u nás) už právo myslí i na virtuální krádeže, takže může být trestné třeba když někomu vyrabuješ účet například ve World of Warcraft. To, do jaké míry se tím budou patřičné orgány zaobírat, je věc druhá.

Že jsem to formuloval nešťastně, vím :)

Jako neprávníkovi se mi zdá použití slova "krádež" neodpovídající. Ale každopádně lumpárna, pravděpodobně trestně postihnutelná, to je. Jen dobrat se svého práva bude asi v tomto případě dost problém.

Nad rámec dotazu by mě spíše zajímalo, jak k té "krádeži" došlo. Co případně tazatel zanedbal, kde udělal chybu. Bylo by to podnětné pro další majitelé vzácných nožíků, růžových čepiček a podobných obrázků. Fascinuje mě, že někdo takovou věc chce vlastnit, že za to zaplatí. Jedině to dokážu pochopit v případě, že kupující nakupuje výhradně proto, aby později lépe prodal.

Nevím, kde jsi na to přišel. Je spoustu případů, kdy policie řešila krádeže měny či předmětů v online hrách. Stačilo pár sekund googlení a našlo to řadu výsledků... Sice ze zahraničí, ale to neznamená, že by to u nás bylo legální, spíš jen na to u nás policie kašle.

Není pravda :) Pokud někoho uvedeš v omyl, pak zase je otázka, jestli důsledkem toho vznikl trestný čin nebo to je pouze přestupek. Pokud někoho uvedeš v omyl a kvůli tomu se třeba vážně zraní nebo přijde o majetek či finance nad 5 000 Kč, opět to je klasifikováno jako TČ.

Ostatně si myslím, že zakladatel vlákna nás tu ale krmí pohádkami, podat TO není v dnešní době vůbec složité - jde to i přes internet, pokud se oznamovatel dostatečně a důvěryhodně prokáže (za mě osobně bych takové prokázání považoval jako 2 různé ofocené doklady s údaji - např. ŘP a občanka).

Jseš jak navedenej chápeš že to nemá žádnou hodnotu ta virtuální věc a ten člověk o žádné peníze nepřijde? Myslíš že když se denně nechá okrást 10000 lidí o 100 mega ve virtuálních věcech tak už by byl někdo ve vězení, v USA to udělat chtěli ale stále je to legální.. https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/ma-se-kradez-v-pc-hre-trestat-realnym-vezenim-politik-navrhuje

To že to někdo navrhoval neznamená že něco takového existuje (žádný takový zákon neexistuje)

Ten clanek se o tom nevyjadruje dost jasne a navic se tyka Britanie, nikoli CR.

- Pokud ve hre tvoje postava okrade jinou postavu pouzitim herni schopnosti "ukradni predmet" nebo obdobne, pokud zabije cizi postavu zpusobem hrou povolenym (souboj, strelba ze zalohy, pasti) a vylootuje "mrtvolu" tak jedna podle pravidel hry, se kteryma oba souhlasili, nez zacli hrat a je to OK ze se ten druhy muze obdobnym zpusobem mstit v ramci hry je jina vec a je to taky OK)

- Pokud jedna postava ve hre vymami z jine nejake predmety pomoci falesnych slibu, tak se uz muze jednat o podvod, ci nesplneni dohody a eventualne to muze byt stihatelne i dle zakonu (ale zalezi na rozsahu skody a spis asi stejne nebude) a muze to byt duvodem k akci ze strany provozovatele hry (odstrihnuti uctu, vraceni itemu, ...) - ale je to dost v sede zone, co je jeste "soucast hry" a co uz "protipravni jednani"

- Pokud se nekdo naboura nekomu jinemu do uctu, jde celkem jasne o nelegalni cinnost (neopravnene nakladani s daty ...), i kdyz se to treba blbe prokazuje a prosazuje (viz ta zenska z Tokia)

- Stejne tak pokud nekdo podvodne odkoupi ucet/predmet se slibem platby v "realnych penezich ci jinych hodnotach" (ci naopak proda, prachy schrabne a nedoda plneni), tak je to zase realny tresny cin (ci prestupek, dle rozsahu a dalsich okolnosti), ale taky se to muze blbe prokazovat a nemusi byt vule to prosazovat.

(IMHO ten clanek, alespon jak je napsany, tak miri na "herni vrazdy" a podobne veci, kdy by ten hrac-politik chtel prosadit, ze mu nikdo nesmi zabit postavu, nebo vylootovat mrtvolu, ackoli to hra jako takova povoluje, ale je to tak blbe napsany, ze to neni zcela jasne. Na druhou stranu by to docela odpovidalo nekterym chorobnym tendencim "progresivnich militantnich slunickaru", stejne jako pozadavky, ze mensiny a znevyhodnene skupiny (jako treba skreti) by mely ve hre mit vic "prav" a vyhod, jinak by to bylo politicky nekorektni )

Přijde mi, že jsi sem přišel si poplakat, že máš 80 000,- na účtu, nic víc.
1) Když máš svoje "kontakty", proč to nevyřešíš přes ně?
2) Nevím, jaké "kontakty" máš ale Steam krádeže řeší, často stačí k tvému ověření napsat na support ze stejné IP adresy, jako ses přihlašoval v 90% případech.
3) Ostatně kdyby si měl dvoufázové ověření, tak bychom tu vůbec nebyli, zauvažuj nad tím pro příště.
4) Steam taky dělá v poslední době "tajné" akce na bývalé zloděje, protože existují přímo tuny účtů, které byly odcizeny před tím, než měl Steam nějakou pořádnou ochranu. Otázkou tedy může být i to, jestli si náhodou v minulosti někdy Steam někomu neukradl a Valve ho prostě teď nevrátilo - protože v takovém případě nemáš ani nárok na peníze, které si do toho účtu vložil, jak dle zákonů ČR, tak dle mezinárodního práva.
5) Jak dle zákonů ČR, tak dle mezinárodního práva je to trestný čin, dle českých zákonů se jedná o finanční škodu či škodu na majetku přesahující 5 000 Kč. Na policii to rozhodně ohlásitelné je, pokud se nejedná o bod č. 4) (což je pro mě stále pravděpodobnější než pohádky, které tu vyprávíš, bez urážky).