Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký monitor na hry

Zdravím.hraji hry všeho druhu nejvíce Rome total war,Post scriptum,Rainbow six siege chci si koupit nový monitor https://www.czc.cz/lg-27gl850-led-monitor-27/267588/produkt tento se mi líbí a nebo tento https://www.czc.cz/aoc-ag251fz-led-monitor-25/208196/produkt akorát se nemůžu rozhodnout jestli jít stále jen do FULL HD a nebo QHD ,mám rtx 2080 a i7-8700k,ale hry jsou stále dcl náročné a co jsem koukal tak propad fps je kolem 20 procent cca,někde víc někde mín,máte někdo QHD monitor jeto velký rozdíl v rozlišení oproti Full hd ?.,...nebo je to neznatelný?A co je podle vás lepší jít furt do Full HD na hry a nebo už vyšší rozlišení,díky za odpovedi. ;)

Já se s dovolením přiživím, ať nezakládám podobné téma.

Jak známo, už cca deset let funguji na "kancl" Eizu 1280*1024, všechny hry zvládá k mé plné spokojenosti, lagy, tearingy či jak to nazýváte, nepozoruji, hry běží naprosto plynule, na 60 fps.

Zvažuji větší, spíše kvůli desktopovým věcem (Excel atd.). Jednu dobu byl pro mě ideál 1920*1920, ale to snad nepodporuje ani jedna hra - a také cena je víc než prémiová. Zvažuji tedy něco s 1920 pixely na šířku a pokud možno co nejvíce na výšku (tedy 1200 a ne 1024). Virtuálně jsem si vybral tento: https://www.alza.cz/24-eizo-flexscan-ev2456-bk-d4725650.htm#discussionPosts

Větší rozlišení nechci, už tak mám "strach" z kompromisů nastavení grafiky nV1070Ti/8GB. Ne třeba dnes, ale za dva roky..

Pokud jsem nějaký aspekt tohoto monitoru, který by "zlobil" ve hrách přehlédl, díky za upozornění. Jak píšu, s 60Hz jsem spokojen, ve hrách zapínám V-Sync, bez těch všelijakých herních funkcí jsem se vždy obešel a o 120, 144, 320, bžilión fps nestojím. Multi nehraju.

Zvažoval jsem i 1920*1200/1024 v 27", ale to bych měl už na stole trochu problém. A bojím se, že bych viděl jednotlivé pixely, že by písmo nevypadalo moc pěkně.

Díky za reakce - a omlouvám se zakladateli topicu za přiživení se :beer:

Na text jako vedlejsi monitor je to super. :-)

Takhle, hodne zalezi jak ma kdo citlivy oci, nekdo to vidi na prvni pohled, nekdo to nevidi vubec. Navic EIZO to ma dobre vyresene a poznat to skoro neni. V podstate to neni ani vada ve smyslu urceni tech monitoru do kancelarskych sestav. Nicmene nechces takovy monitor s prepoctem barev na hry. Proc by jsi si kupoval GTX1070Ti s moznosti 10bit barev na DisplayPortu, kdyz to pak zabijes 6bitovym monitorem?
Monitor si kupujes na leta dopredu, urcite ho nebudes menit hned s dalsim PC. Proto by 8bit panel mel byt prvnim filtrem pod co nechces jit.
Divim se, ze odmitas QHD 2560x1440 na 27" monitoru, ten strach, ze casem na tom hry nedas, mi prijde prehnany. Ale ikdyz se rozhodnes pro 1920x1200 na 24", tak vybirej kvalitni monitor, ktery nebude nijak ochuzeny.

Laická úvaha:

Vteřina má 1000ms
1000 : 14 = 71
Tedy za vteřinu se stačí pixel rozsvítit/zhasnout 71x.

Při 60Hz monitoru… proč je to moc?

První LCD jsem kupoval v roce 2002/2003, tehdy prý mimořádně rychlé 17" Hitachi, obnovovací frekvenci mělo 16ms a nikdy jsem nepozoroval nějaký herní problém. Ale je možné, že tehdy to měření nešidili jako dnes (gray to gray), že to bylo skutečné zhasnutí/rozsvícení).

Na druhé straně je pravda, že to moje současné EIZO je rychlejší

Response Time: 6 ms (on-off), 2 ms (midtone)

-------
Tak se zdá, že u 1280*1024 zůstanu i nadále.
V 1920*1200, 24/25", 8bit barvy a nízké ms nemohu nic najít..
Mít hnusnou fullHD nudli se mi opravdu příčí - a to tvou propagované rozliško mě neláká (malé pixely). Hraju i starší hry, jakpak by na tom asi vypadaly ty, co jsou v 800*600? U indie logických her celkem normálka.

Sam jsi si odpovedel, je to kvuli "gray to gray", ve skutecnosti je rozsviceni a zhasnuti "white - black" mnohem delsi. Pamatuju si na 16ms Dell nekdy z te doby z prace, bylo na nem videt, ze to neni plynule, ale jen pokud se na to clovek zameril a jen nekde (motoristicke hry).
Navic to "gray to gray" si kazdy vyrobce taky pocita po svym, klidne muzes mit monitor s 5ms, ktery bude stejne rychly jak jiny s 1ms. Protoze vyrobce pred nami parametry taji, tak budu radeji pocitat s nejhorsim pripadem a proto jak rikam 8ms je obecne takovy strop. Ty monitory EIZO, ktere si uvazoval, navic vyrobce propaguje jako poloprofi na praci s grafikou, kupovat to s vyuzitim kancelar a hry nedava smysl. To uz je snad lepsi si koupit ten ochuzeny monitor, ktery vyrobce predstavil jako ciste kancelarsky.

Spocitej si vysku tveho monitoru pocet radku x velikost pixelu, zjistis, ze predpokladany 24" 1200 neni vyssi nez 27" 1080 ani 1440. Jednoduse dostanes vysku, kterou zadas a k tomu to bude sirsi, takze muzes dat na plochu vic oken vedle sebe. Treba webovy prohlizec od konce monitoru 4:3 nikdy neroztahuju na celou plochu, nicemu to nevadi.

Problemy se hrama s predpokladanym rozlisenim 4:3 budou uplne stejne na 16:10 jako 16:9, rozdil mezi temito rozlisenimi je mnohem mensi nez 16:12 (4:3). Takze protahle a osklive to bude vzdycky, na spoustu her existuji patche na 16:9. Tam kde ne, tak smula, pokud hru nelze hrat v okne. Kolik z tech her lze vubec na Windows 10 rozjet? Nebo pouzivas emulatory?

Muj nazor, ze by bylo opravdu nejlepsi, kdyby ses sebral a dojel si do nejakeho centra monitory obhlednout. Zustavas opravdu zbytecne na starem monitoru, pritom by sis urcite vybral, ale my ti tu nemuzeme rict, jak budes videt ty, jen te muzeme upozornit na problemy, ktere tam vidime my ostatni. A mimochodem 5:4 taky vetsina her neumi, vetsinou umi maximalne 4:3 a na tvem soucasnem netypickem rozliseni se obraz mirne splaskne.