Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Starší hry jsou obecně lepší. A ne není nostalgie, ale fakt.

Kdo má dneska ty AAA braky hrát? Každá větší hra musí splňovat nějakou zasranou politickou agendu a jak ve hře není alespoň černoch, STRONG FEMALE CHARACTER, příběh o utlačování menšin, tak tu akorát americký děcka kvokaj, že támhle je málo černochů, žen apod. Navíc i přes to, že si liberálové prosazují svou politiku do her za každou cenu, tak znovuhratelnost je tatam. Kde jsou ty časy Quaků a Doomů, kdy úrovně byly tak členité, že se daly pokaždé projít mnoha jinými způsoby? Dnes je to cutscéna (často nepřeskočitelná), pár minut gameplay, cutscéna, QTE, gameplay, cutscéna. Což by ani tak nevadilo, jenže cutscény jsou často nepřeskočitelné (protože loading - já teda raději uvidím obrazovku ,,loading,, na začátku úrovně a pak mám klid, než aby mne hra neustále vytrhávala ze ,,hraní,, cutscénami, které nahrazují loadingy.)

loading...

Některé nové hry takové nepochybně jsou. Ale pořád je jich dost takových (které stejně nikdy nebudeš mít čas všechny odehrát), které jsou bez zasrané politické agendy, bab, černochů a kdoví čeho, co tam nechceš.

A nikde není psáno, že musíš nutně hrát AAA braky; u spousty drobných indie her se zabavíš mnohem lépe.

Chceš moderní hry ve stylu Doom/Quake? Vyzkoušej třeba nový Rise of the Triads.

Nový ROTT je sračka, nudnej LVL design, vydržel jsem hrátl cca 30 minut a stačilo, to novej DOOM ji jinej LVL, jen škoda, že nejde modovat. A indie hry bojkotuji, často jsou to hry s příšernou grafickou (což většinou s oblibou říkají, že je to stylizace), délkou max tak 1h a s příšernou optimalizací, plnou bugů apod.

No vidíš, a já si myslím přesný opak.
Třeba The Witness, což je také indie hra, považuji za nejlepší hru všech dob napříč žánry. Příšernou grafiku to určitě nemá - a takových bych mohl jmenovat spousty (RiME, Archaica, AER, Block'n'Hood, PID, Limbo, Vessel...). A pokud se jedná o logickou hru, na grafice přece vůbec nezáleží, když máš třeba poskládat nějaké hodnoty čísel.

Jasně, vydává se také spousta odpadu, co nemá smysl pořizovat ani deset kusů za dolar.

Souhlasím ale s tím, že starý Doom 1/2 se dá hrát pořád. Mám nainstalováno grafické vylepšení a spoustu opravdu složitých levelů (poskládaných do různých WADpaků) a když to zapnu, přestávám sledovat čas :)

A je to nutne konspirace?

To ze hry reaguji na aktualni politicko-spolecenskou situaci je podle me fakt, ja tam zadnou konspiraci nevidim. Ze je protagonistou FIFA her cernoch jez ma hodnou cernou maminku a opileho bileho otce komentuji i youtuberi jako maximalni klise. A proc? Protoze je to tak v kazde blbosti jen si vzpomenete. Ze jsou ve hre, ktera se jakoby snazi odkazovat na 2. svetovou valku v armade zeny, je take fakt, pritom je to kravina a v te dobe se zeny vyskytovaly jen v sovetske armade a na zapade mohly byt nanejvys zdravotnice a jeste nesmely byt v prvni linii. Ja v tom konspiraci nevidim a naopak chapu, ze se to kazdemu nemusi libit.

Ono to prislo z filmu a serialu, kde to napriklad zaslo az tak daleko, ze napriklad HBO musela vytvorit filtr, kterym si divak muze obsah s urcitou tematikou najit nebo naopak ho preskocit. A to si muzete nakonec zkontrolovat sami, jestli mate HBO Go, ze tam je nove udelana kategorie LGBT pro snazsi trideni pro nekoho treba podivneho obsahu.

---

Jinak ja myslim, ze driv byly hry mnohem tezsi, takze chapu, ze dnes jsou pro nekoho nudne, ale zase jsou pristupnejsi vice lidem. Nakonec tu ctete ma temata, kde se nesmyslne tezkym hram z minulosti venuji. Ja jsem treba rad, ze jsou tu dnes i na hrani jednodussi hry. Co ale take vnimam, jsou ty cutsceny. To je dnes opravdu nesvar. Napriklad momentalne nesmirne modni RDR2 bych ja v zadnem pripade nehral kvuli cutscenam, ikdyby to na PC nakonec vyslo. Je to silene, kolik tam toho je a podobne od stejneho vyvojare jsem hral hru Max Payne 3, kde to bylo pres jinak velkou zabavnost hry take k zblazneni, vzdyt to byla snad tretina hry ty cutsceny!

95% her (ci filmu) ti na nejakou "politicko-spolecenskou situaci" hazi bobek. Koukni na Kingdom Come, kde par zoufalcu brecelo ze tam neni zadnej cernoch - vsichni se jim vysmali a zadneho cernocha tam nedodelali (pokud vim) a zadnej politicko-spolecenskej pruser z toho neni.
Pokud s tou tvou hrou odkazujici na 2. svetovou valku narazis na CoD, tak v te hre si muzes na hlavu taky nasadit krocana, zmalovat si xicht jak Kiss, oblict se do klaunskeho obleku a s diamanty osazenou vyvrtkou zarici jak uranova tyc bezet stremhlav proti strilejicimu LMG a pichnout nepritele do malicku u nohy cimz ho zabijes (zatimco on tebe davkou z kulometu do xichtu nikoli). V takove hre si stezovat na moznost hrat za cernou zenskou je blbost.
Strong female character? To je jako treba Zarya v Overwatch? To ma byt nejaka politicka lobby? Komu tohle proboha vadi?
Mame mit nejakou univerzalni, neutralni postavu a vsechny postavy ve hrach a filmech budou stejne? Samozrejme ze se momentalni situace ve spolectosti reflektuje i do zabavniho prumyslu. Driv jsi mel cernocha ve filmu a nikdo nebrecel, dnes jak se nekdo opovazi dat cernocha do filmu, hned v tom jista skupina lidi hned vidi propagaci multikulturalismu a liberalisticke lobby. Kdyz se kouknu na prvni serii StarTreku (TOS), tak tam tvurci klidne prdli na mustek cernou zenskou, japoncika, rusa a ufouna. Dnes ti to ani neprijde, ale v 60tych letech byla cerna zenska s vysokou hodnosti nemyslitelna, Japonci v nemylosti kvuli Pearl Harboru, Rusove kvuli studene valce a ufoun bylo totalni multikulti. A dnes se muzou nekteri poprdet, kdyz se da do StarTreku teplous.
Chces herni priklad? WoW. 14 ci 15 let stary, muzes hrat za ruzne rasy, muzes hrat za opacne pohlavi a i barvu kuze si muzes vybrat. Tehdy nikoho nenapadlo za tim hledat nejakou politickospolecenskou lobby, dnes by ta hra bez poradnyho humbuku nevysla. Tehdy to jeste byla obycejna diverzita, moznost svobodne volby.
Vcera jsem rozjel starej XCOM (TFTD - rok 1995), hned v zakladni sestave mam mezi vojakama cernou zenskou (jestli jsem to teda podle tech pixelu a jmena spravne urcil, nekdo by mohl rict, ze je to tak neurcite, ze jde o politickou propagaci bezpohlavniho jedince). A ma dost vysokou silu, toz to bude ten strong female character. Mam ji vyhodit abych "bojoval proti systemu"?
Podle me neni problem v nejake politicke lobby ale v precitlivelosti jiste casti populace, ktera hleda na co by mohla nadavat (viz napriklad "kauza" Lidlu ktery se opovazil do akcniho letaku vyfotit cernocha). Ano, jsou hry kde je ta "propagace" ponekud vyraznejsi, ale tam jde spise o marketing a dane hry nedopadaji dobre. Rozhodne to neni jak OP pise, ze "kazda vetsi hra musi splnovat...".

Kdybych neustale resil, kdo ma ve hrach/filmech jakou barvu pleti, vyznani ci sexualni orientaci, asi bych si moc nezahral a kazdy druhy film vypinal po 5ti minutach.

Dokonale si odporujes. Na jednu stranu nikde multikulti nevidis, na druhou stranu hned v prvni vete mluvis o Kingdom Come, ktere bylo verejne pranyrovano za to, ze do hry nedali cernocha a az teprve po vysvetleni od Warhorse, ze proste v Cechach 15.stoleti zadny cernoch nebyl a ze hra drzi historickou presnost, se situace uklidnila. Nastesti si multikulturni spoluobcane jeste tak moc manipulovat s dejinama nedovolili.

Ja ale nikde o verejnem pranyrovani nepsal.

par zoufalcu brecelo ze tam neni zadnej cernoch - vsichni se jim vysmali

Tak jsem tu "kauzu" zachytil ja, jestli tam byla nejaka mezifaze, kdy byl vyvijen nejaky masivni politicko-spolecensky natlak o kterem nevim, tak se o nej podel. Ty mas vubec problem s chapanim psaneho textu.

A to mas odkud? A co je pro tebe ta "kvalitni tvorba"? Co vidim na jutube je z 55% jen srajda, 1000 a 1 trotl hraje stejnou hru, do toho pronasi radoby vtipne prupovidky (casto jde jen o to vychrlit co nejvic sprostych slov) a decka by to nejradsi nominovali na oskara. Dalsich 40% je srajda kde jen clovek keca nudne blbosti o nicem, nebo dela ptakovinu pricemz nezapomina delat reklamu na vse, kdo mu co zaplatil. Tak to bylo a tak to je a gugl podporuje vsechno co mu vydela prachy a neni az moc kontroverzni (viz napriklad borecek co si delal srandu z mrtvoly v lese).

Jde o to co hledáš, i u nás se najde pár velmi kvalitních youtube channelů, stačí jen hledat - například Vortex, Fredy, Honest Guide, StandaShow, GamesCZ (MovieZone, FightClub, HardwareClub...), IndianTV (ne přímo ytb, ale dávaj tam většinu), Petr Mára, Cestology, Huramobil, Cynická Svině, celej projekt Fenix Pro Dabing, Blate Night Show a spousta dalších... Jde jen o to hledat a nenechat se strhnout vlnou "český youtube je rakovina"

Tak jsem schvalne guglil (tedy jutubelil).
Vortex - dalsi z rady milionu "hernich magazinu" ktery dela to same co ostatni stejne jako ostatni. Nezajimave. Kdyz budu chtit, hru si zahraju a nebudu poslouchat hromadu copy/paste reci okolo. Pokud uz bych chtel kouknout na nejakou recenzi, vyberu tak maximalne AngryJoe, ten to alespon poda zajimave.
Fredy - klasicke mizerne decko co si mysli ze retardovanym hranim vydela miliony. "Ty vole, hele vole, coto vole bylo vole, ty vole?". Vetsina lidi co dela na jutube to same to dela mnohem lip.
Honest Guide - popravde netusim proc bych mel koukat v anglictine na navod jak si v praze koupit listek na hromadnou dopravu ci podobne "skvosty".
Standashow - nechapu format toho kanalu, neco mezi bulvarem a blogem cloveka s formou lehkeho autismu.
GamesCZ - dalsi z rady nezajimavych recenzi, letzpleju, gamepleju... Format stejny jako bilion dalsich, nezajimave.
IndianTV - dalsi recenze, gameplaje... nezazivna nuda jako mraky dalsich

Dalsi uz jsem ani nezkousel. Nic z toho me nejak nezaujalo a ani to nedokazu nazvat "velmi kvalitni".

Tak jestli ho sledujes, tak se toho neboj a trochu to rozved, bud konkretni. Vcem je tak skvely a nadprumerny? Ja jsem to jen rychle proklikal, pak jsem ze zvedavosti jeste protrpel jeho "recenzi" na FO76 kde jsem se behem 21minut naprosto nudnym a rozcajdanym zpusobem dozvedel to, co muzu behem 3-5ti minut vycist z uzivatelskych recenzi treba na metacritic.

3x týdně vydávají hodinové novinkové souhrny, plné novinek ze světa her, vše na jednom místě, pravidelně. Každý týden nový až 2 hodinový VidCast, s hostem z herní branže. Velmi kvalitní recenze, popisující každý aspekt hry. Rozhovory s vývojáři. Historické ohledy k hrám a mnoho dalšího. Vše kvalitně, prvotřídně a na čas. To, že se někdo raději koukne AJS, který si zakládá na zábavné části hodnocení her a výpovědní hodnotu má nulovou a pak káže o kvalitě je jen a jen úsměvné.

3x tydne hodinu te nudy? Ne diky, ja si ty "novinky ze sveta her" prectu kdyz to jsou jeste novinky - driv a rychleji. 2 hodiny inerview ktere si taktez mohu precist jinde a rychleji? "Velmi kvalitni recenze" je vysoce subjektivni pojem, viz vyse, jen zdlouhave a nudne prevypravi co si mohu precist na 1000ci jinych mistech nebo slyset od milionu jinych "velmi kvalitnich" recenzentu. A rozhodne nepopisuje kazdy aspekt hry. "Kvalitne, prvotridne a na cas" jsou jen dalsi subjektivni fraze (nerkuli "nacas" v tomto pripade znamena "se spozdenim"). Opravdu me nelaka travit desitky hodin tydne cucenim na nudu.
A na recenze nekoukam temer vubec, nemam to zapotrebi, jak jsem psal, radsi si hru sam vyzkousim nez zdlouhave poslouchat nazor nejakeho trotla. AJ si pustim tak trikrat za rok kdyz se muj nazor na hru uplne miji s hodnocenim jinych hracu (to ze pises ze ma nulovou vypovedni hodnotu jen ukazuje na to, ze neumis anglicky). To ze se ti nelibi je tvoje vec, faktem ale je, ze to podava daleko sviznejsi a zabavnejsi formou obohacenou "vlastni tvorbou" misto sucheho a nudneho precitani toho co si mohu precist/poslechnou na milionu jinych mist.

Ve svém povídání si 3x protiřečíš. Nejdřív tvrdíš jak koukáš na metacritic a AJS, poté říkáš jak na recenze nekoukáš a poté zase tvrdíš jak to AJS dělá dobře, tedy na něj koukáš. Když už si vymýšlíš, dávej tomu aspoň smysl. Že neumím anglicky, to komentovat nebudu, nějak nemám zapotřebí si tu, narozdíl od tebe, poměřovat pindíky v tom kdo umí lépe cizí jazyk, to pro mě ( zřejmě narozdíl od tebe) není směrodatné.

Další věc, neaktualita informací ? 3x týdně = informaci máš nejdéle den starou. Navíc, nedávno spustili web, tudíž si informaci přečteš v podstatě ihned. Ale snažil ses to vyvrátit. O "trotlech" se snad ani nevyjádřím, kluci co to tam dělaj jsou mnohaletí recenzenti her a celý život se pohybují v této sféře.

Dále, nevím co je na frázi "Na čas" subjektivní, snad nemáš přetočený hodiny o pár hodin aby ses mohl dohadovat že každý máme jinak čas.

Dále, zajímá mě, kde si přečteš interview, kteří si oni dělají speciálně pro sebe, někde jinde. To mi prosímtě pošli, rád si to fact-checknu :)

Abych to shrnul, ty se jen rád utápíš ve své vlastní lži o tom, jak je český youtube špatný, jak nikdo nevytváří kvalitní obsah (a když ho někdo, nedej Bože, vytváří, tak je automaticky nudný). Takže si klidně dále koukej na AJS (nebo na něj nekoukej, z tvého projevu jsem opravdu zmatený) a chlub se svojí angličtinou (nebo co si tou prázdnou větou chtěl říct). Díky za tvůj čas, který sis dal s tím hatem, aspoň si mi zpříjemnil čekání na další, již zítřejší, novinkový souhrn :)

Díky, ale Vortex opravdu sledovat nebudu, protože jsem taky fanoušek fattypillowa i když ho už dnes moc nesleduji, tak mám na jeho videa taky skvělé vzpomínky, hlavně na ty, které jsou smazané kvůli youtubu pravidlům opět a všiml jsem si, že Vortex se natáčí v zetku a rozhodně nějakýho rádoby Krále podporovat nebudu, který ještě vydá na rozloučenou dokument jaký je to chudáček, že má milión šéfů, tak končí a prý bude začínat od píky a bez kontaktů, přitom už má dávno vyděláno, hlavně, že jemu youtube žádný videa nesmaže, taky proč by mu to mazali když je tak family friendly. Díky, ale takovýhle novinkový souhrn velice rád vynechám, to radši budu sledovat videa v angličtině.

Delas chybu, ten Vortex je fakt zajimavej. Nemusis sledovat vsechno, nakonec oni jsou spis pres Playstation a Xbox nez pres PC, ale treba maji na ceskou scenu dost uzasny rozhovory s lidma - Cechama, ktery delaji hry nebo neco okolo nich. Ty jejich Vidcasty si zadny nenecham utyct a je to pokazde zajimave. (Ono uz ze to mistni Dwane Dibbley odsoudil, by ti melo napovedet, ze to je fakt dobry. :-))

Vzhledem k tomu, že se to natáčí v zetku a zaměřuje se to hlavně na konzole, tak opravdu nevidím důvod proč to sledovat. Dwane má aspoň rozumný argumenty i v minulosti měl, takže souhlasím s ním. Když si vzpomenu na tvůj názor na Crysis 2, tak mě to akorát utvrzuje v tom, že nebudeš mít pravdu.

No jak myslis, ja se s vama hadat nebudu. Dwane je mistr sveta, ten samozrejme nic sledovat nepotrebuje, ale pro me a pro jine neni od veci si rozsirit obzory a ten porad je kazdopadne profesionalne delanej a ikdyz taky o konzole nestojim, tak si tam najdu veci, ktere jsou zajimave. Napriklad z posledni doby me zaujalo, ze pomerne popularni hru na dane tema American Truck Simulator vyviji ceska firma. To jsem treba vubec netusil.

Ze je Crysis 2 pouze prumerna strilecka, za tim si stojim.

Ale to neni o tom jestli neco potrebuju sledovat nebo ne. Ja se tu bavim o tom, ze ten vortek dela to same a stejnym zpusobem jako mracno jinych lidi. Z meho pohledu je to proste prumer kdy nema vyznam sledovat konkretne jeho ale jednoduse vygooglit co hledam a kliknout na prvni video co to vyplivne. Proto jsem se zminil o AG, ktery ma vlastni styl kterym vycniva z onoho prumeru. A je uplne jedno jestli ho nenavidis nebo milujes.

Upsal jsem se, samozrejme jsem myslel angryjoe.

A tvuj problem je prave s tou cestinou, musis se placat na malem rybnicku a spokojit se s prumerem. Kdo zvlada anglicky jutrubky, ten ti rekne ze cesky youtube je vesmes naprd (95% lidi tak maximalne kopiruje 5 let stare svetove trendy). Ale vzpomnel jsem si na jeden "kvalitnejsi" pocin v CR, jen to neni herni ale jakysi podivny bulvar-prank Kazma (format, styl a rozsah toho co dela je imho u nas nevidany, o samotnem zamereni se bavit nehodlam, evidentne si to sve divaky naslo ale aspon chapu proc). Zadny herni kanal ti neporadim, jak jsem psal, nesleduju je, ani recenze, ani lezpleje, ani streamy, radsi si hru zahraju sam. Obcas maximalne vygooglim nejaky gameplay kdyz se nemuzu rozhodnout jestli neco koupit nebo ne, abych videl jak hra vypada.

Ok, takhle jaks to napsal to beru. To mas jako filmy a serialy, taky jsou ty americky zdaleka nejlepsi. Samozrejme ne vsechny, ale v prumeru a neni se cemu divit, spousta lidi a navic jeste nejbohatsi zkusenosti. Stejne tak to bude z Youtube nehlede na to, ze v anglictine vznika obsah i celosvetove, i v CR jsou nejaky youtuberi, kteri toci v anglictine, protoze ten dosah a pocet view je najednou radove jinej.

Nicmene pokud chce clovek sledovat neco v cestine, tak kvalitnejsiho obsahu moc nevznika. Jak sam pises, je to samy "ty vole" a podobne. No a prave v hernim svete je ten Vortex nebo lidi co delaji na Hrej.cz takove svetle vyjimky, ze se to da poslouchat a netrha to usi. Mne se na tom libi, ze se diky tomu da zustat v obraze, co noveho a zajimaveho vychazi, abych sam pak vedel co hrat, her vychazi tolik, ze absolutne nemam cas sledovat vsechno a ocenim, kdyz mi to nekdo vyfiltruje.

I tady by se mi libilo, kdybyste vic psali co hrajete a jake to je. (To nemyslim jen na tebe, ale obecne.)

Koukal jsem tento tyden na anglicky mluvena videa na youtube ohledne her i na toho AngryJoe. Musim rict, zes mel pravdu, je to tak sto let pred tim Vortexem. On ten Vortex je fakt u nas dobrej oproti jinejm youtuberum, ale teda fakt jsou ty anglicky mluveny veci uplne nekde jinde. Ono je to asi docela logicky, protoze to muze sledovat vetsina lidi na svete, zatimco tezko nekdo mimo CR umi cesky, takze ten pocet divaku musi byt omezenej a tim bude holt tady omezena i ta produkce, ale je to skoda.
Proste v cestine, kdyz chce nekdo sledovat nejakej magazin o hrach, tak se ten Vortex da, ikdyz ted ten prenos Game Awards byl uplne debilni, to se jim vubec nepovedlo. Nicmene proste mas pravdu, ze cestina cloveka na youtube hodne omezuje.

Nikdy mě nezajímaly nějaké CZ herní kanály. Ale měl jsem rád minecrafťácký seriál od Anselma, když jsem s tou hrou začínal (všechno smazal, záloha ale existuje ;-) ) Stejnou hru slušně předváděla i Nawnim (kanál existuje, Nawnim už pár let nic netočí). A naposledy jsem narazil někdy před rokem na tuhle slečnu: https://www.youtube.com/channel/UCdS5eIVCtz6r_hTJDL4Tq3g - našel jsem jí po dohrání The Witness, zkouknul jsem několik jejích dílů a líbilo se mi to (její komentář k dění na obrazovce).

Ale normálně nikoho nesleduju a ani to neplánuju. Raději hraju sám.
A sledování něčeho jako "herní novinky", to mě nebere, stačí mi rychle proletět těch pár herních webů a stačí mi. Novinky stejně nehraju a nekupuji, peněženka není bezedná. A nemusím mít vše just now...

Jsem si vzpomnel, jak psal Rainy, ze tohle nam delal kamos v Quake III Arena, vzdy hral tu "uzkou" zenskou, takze se do nej spatne trefovalo.

Jinak bych rekl, ze az zase tak moc her s vyberem postavy podle pohlavi asi driv nebylo, zatim jsem hral vyjma Tomb Raidera vsechno za muze. Myslim, ze ikdyz budu mit vyber, tak budu hrat radeji za chlapa, asi se lip s hrdinou identifikuju. Nicmene v AC Oddysey se mi mnohem vic libi Kassandra nez ten Alexios, az to casem poridim, tak asi tam budu hrat zenskou postavu.