Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Gothic 2

Zdravím nedávno jsem si koupil přes steam hru Gothic 2 + datadisk ;) nejdřív mám problém s rozlišením můj notebook ma idealní rozlišení 1366x768 bohužel hru jde nastavit jen na 1024x..... mám prostě na krajích černé pruhy :/....nevíte jestli to nejde nějak upravit na lepší rozlišení? ikdyž jde o starou hru.,,,,,dále přes steam nejde dát čestina protže ji steam nepodporuje zkoušel jsem ji stáhnout ale nejde mi nainstalovat nevím proč jestli to je steamem nebo něčím jiným :/...nevítě nekdo prosím jak nainstalovat i tu češtinu ? děkuji předem za rady.

Chtel bych se jeste jednou zeptat, ma vubec smysl hrat Gothic 2 bez znalosti Gothic 1?

Premyslim o tom si Gothic 2 na Steamu poridit, akorat mam obavu, ze kdyz prvni dil neznam, na Steamu se ani poridit neda, tak aby me ta hra dokazala seznamit s dejem, protoze nema asi cenu zacinat hrat neco, co bych nevedel o co tam jde. Jak to teda je?

G1 se na Steamu dá koupit v balíčku Gothic Universe. https://store.steampowered.com/sub/6375/

Jinak bez znalosti G1 se to dá hrát dost těžko, protože na události a postavy z G1 se neustále odkazuje. Nehledě na to, že se do trestanecké kolonie postupem příběhu musíš vrátit a ta hra tak nějak počítá s tím, že už hráč prostředí zná, protože je to extrémně nepřátelské prostředí. Nehledě na to, že v Gothicu nejsou žádná vodítka za ručičku, které ti na mapě ukazují, kam máš jít. Dostaneš instrukci jít tam, kde býval Starý důl v G1 a když to nevíš, tak ti pomůže jedině Google.

Ach jo, ja nevim.

Uz mam jen par her a ty novy, to uz proste chce novou grafiku, jenze buh vi, kdy se to bude dat sehnat.

Koukal jsem, ze na G1 je taky cestina, mela by byt funkcni a jsou i HD textury a mody, ze to beha i na 4K. Asi teda zkusim i ten prvni dil, na GOGu jsou oba.

Poridil jsem na GOGu ten Gothic 1, ale je to bez sance.

Mam tam dve moznosti, bud titulky a video malinke uprostred obrazovky, ze ho ani nevidim nebo bez titulku a video normalne na celou obrazovku.

Pak tam hned na zacatku vystoupim z vody a je tam pochoden, rekl bych, ze by mohla jit sebrat, ale nevim jak.

Tak asi vyhozenejch 5 euro, na Windows 10 nejde rozjet ani Gothic 1 ani Gothic 2.

Udelal jsem vsechno presne dle navodu a skonci to u obou her stejne. In-game videa jsou roztahnuta na 4:3, cimz jsou titulky "pod obrazovkou" a nejsou videt. Vidim jen takovy malinky prouzek, takze vim, ze tam titulky jsou. Nedokazu s tim delat vubec nic.

Druha moznost je nastavit v Gothic.ini parametr scaleVideos=1, ovsem potom sice vidim celou obrazovku ingame videa i s titulky, ale je to takovy maly ctverecek na monitoru, kde ani nerozeznam jednotliva pismenka. Pres tohle se dostat nelze.

---

Jinak stahl jsem ten L'Hiver-Mod, jak tu radil BrB, ovsem potom nefunguje cestina, je to cele v anglictine, takze jaksi tenhle mod k nicemu. Smazal jsem ho.

Vidis refund me nenapadnul, nicmene radeji bych hral ty hry.

Kdyz jsi to hral, tak prosim monitor byl 16:9? A jake rozliseni?

A mel jsi in-game videa pres celou obrazovku nebo jen male ctverecky uprostred?

Potrebuju bud docilit toho, ze budou videa pres celou obrazovku nebo docilit toho, aby hra prepnula rozliseni monitoru ze 4K na fullHD, coz zatim odmita.

Nasel jsem nejaky tip zmenit v systempack.ini scale=1.5, musi byt v gothic.ini nastaveno scaleVideos=1, jenze ted ingame videa nefunguji vubec, jen probliknou a hra pokracuje bez toho.

Dalsi zajimavost je zVidResFullscreenX=3840 a zVidResFullscreenY=2160, coz je rozliseni meho monitoru, jenze ve hre v nastaveni to pise 2560x1440. Da se to zmenit, ale staci pustit intro a a kdyz pak vlezu do nastaveni, tak je tam opet 2560x1440. Pritom, ze by hra udelala nejakou zmenu rozliseni nevnimam. Prijde mi to, ze nastaveni rozliseni se zapisuje jeste nekde jinde, ale nevim kde.

Monitor mám 16:10 ... 1920x1200. Videa byla normálně přes celou obrazovku.

Jinak už si nepamatuji, jestli jsem u G1 nastavoval rozlišení v ini souboru a nebo po aplikaci všech patchů přímo ve hře.
Je i možný, že to na 4K není stavěný a proto ti to vždy to rozlišení stáhne na 1440p. V nastavení ti to tedy píše 1440p a v ini máš stále 2160p?

Jinak jestli ti hra jako taková funguje, tak těch ingame videí ve hře je asi pět, takže si je postupně přehrávej na YT a hraj bez nich.

Je i možný, že to na 4K není stavěný a proto ti to vždy to rozlišení stáhne na 1440p. V nastavení ti to tedy píše 1440p a v ini máš stále 2160p?

Presne tak, v nastaveni ve hre je 2560x1440, ale v ini je 3840x2160. Divne. Navic, kdyz ve hre nastavim 1920x1080, tak se take nestane nic. Jako kdyby to na ty rozliseni nereagovalo.

Jinak jestli ti hra jako taková funguje, tak těch ingame videí ve hře je asi pět, takže si je postupně přehrávej na YT a hraj bez nich.

Ok, dik, pokud to nevyresim, tak to takhle udelam, ze to zkouknu na youtube.

Tak vyresil jsem problem rozliseni, bylo potreba preinstalovat SystemPack, asi to chce instalaci jako uplne posledni.

Akorat ze ted se mi to zobrazuje v defaultnim rozliseni monitoru a nejde to prepnout na nizsi, pro hru to nevadi, ale zvetsil bych tim ty ingame videa.

Jinak jsem koukal, ze ingame videa (Bink format) umi prehrat SMPlayer, tudiz se to da prehrat mimo hru. U Gothic 1 je jich asi 5, u dvojky nejakych 15, coz uz je teda vic no.

Je tu jeste jedna moznost, zkonvertovat ty videa na vyssi rozliseni, rikal jsem si tak na fullHD, cimz bych dostal vetsi obdelnik ve hre a uz by to bylo koukatelny a vestavene titulky by sly v pohode cist i na 4K monitoru. Mam tam ovsem jeden problem, ze nedokazu udelat "resize" toho binku, takze jsem to musel pres H264 do MP4 zvetsit a potom zpatky do BIK kontejneru, prisel jsem ovsem pritom o zvuk. No jeste si s tim nekdy vyhraju. :-)

Tak vyresil jsem problem rozliseni, bylo potreba preinstalovat SystemPack, asi to chce instalaci jako uplne posledni.

Ne ASI, to pořadí je daný, to se ale pak těžko radí... "Pro správné fungování hry prosím nainstalujte v tomto pořadí:"

No každopádně pořídit si 4K monitor a mastit na tom hry dělaný na 800x600... to se vyplatí. :-D

Podarilo se mi prevest BINK ingame videa ke Gothicu 1 ceska verze do fullHD, vypada to zatim funkcni, takze snad to bude v pohode. Myslim, ze na Gothic 2 pujde pouzit stejny princip.

Kdyby teda nekdo ty ingame videa potreboval v tom fullHD, tak si klidne reknete, nahral bych vam je nekam na uloz.to. Akorat, pokud by o to nekdo mel zajem, tak je potreba, aby byl majitelem kopie tech her a mel na to narok, nerad bych se kvuli nekomu, kdo by to nevlastnil, dostal do problemu.

---

Mam dotaz, asi jich budu mit v prubehu hry vic, tak prosim o trpelivost a predem dekuji.

Nemuzu prijit na to, jak mam vybrat truhlu? Sehnu se, otevru ji, ale nevim, jak si ty veci z truhly prendat do inventare?

No nevim, asi ten Gothic nedam, vubec pritom neni problem grafika a to ze je hra proste stara, ale ovladani, jako cokoli trefit je nad me sily. Nevim proc, ale kdyz stojim, tak to nic nedela a nejde se ohanet zbrani. Kdyz chodim nebo beham, tak ano, ale muzu tam pobihat pul hodiny a trefit treba takoveho mrchozrouta, coz je uplne to nejlehci, co v te hre je, je naprosty hardcore vykon. Bud jsem moc daleko nebo moc blizko nebo uskoci, proste bez sance, ze bych ho trefil. Koukal jsem na youtube a tam s tim nemel vubec problem, tak bych rekl, ze to je problem nektereho z tech patchu, ktere jsem tam musel nainstalovat, aby toi behalo na Windows 10. Je docela mozne, ze je tam potreba nekde neco prenastavit v ini souboru, ale teda hledam na google a zatim jsem nic nedohledal.

Upravil jsem v system.ini

keyDelayRate=100
keyDelayFirst=100

Co jsem koukal, tak v G2 je keyDelayFirst=0, asi by to tak mohlo byt i tady, ale to je jedno.

Hodnota VerticalFOV=67.5 je podle vseho na 4:3 a na 16:10 by mela byt 56.25 a při 16:9 na 50.625.

Ikdyz mam 16:9, nastavil jsem na:

VerticalFOV=56.25

Na 67.5 to pri priblizeni delalo ruzne glitche, ale clovek toho vidi i horizontalne podstatne vic. Na 56.25 doslo k omezeni glitchu, ale porad tam jsou a na 50.625 se na tom vubec nic nezmenilo, akorat jsem toho horizontalne videl nejmene.

Jinak teda ovladani je z dnesniho pohledu hardcore, jak jsem si stezoval, ze nejde nic zabit, tak nema vubec smysl klikat na mys ve snaze machat mecem, ma to zpozdeni a navic to neco dela jen pri pohybu. Kdyz macham mecem skrz klavesnici, u me CTRL-W, standardne CRTL-UP, tak je clovek asi o 1000% efektivnejsi. Ale na tohle si zvyknout bude teda orisek.
Mys se hodi jen na otaceni, na nic jineho tam neni.

A jeste jedno zjisteni, bud ma GOG Galaxy chybu nebo nejakou nekompatibilitu s ovladacema NVidie, ale pri zapnutem Galaxy se potlaci nastaveni ovladacu a Gothic se stane nehratelnym. Je treba hru spoustet samostatne pres zastupce hry a Galaxy mit vypnuto!