Path signals v OpenTTD
Transport Tycoon Delux je stále žijící legenda. Díky otevření kódu tvůrci dali možnost jiným vylepšovat ješte víc tuhle vymakanou hru. Ve hře tak přibyla spouta vychytávek, které ji dělají ješte krativnější a umožňují hračičkům, jako jsem třeba já, vatvářet železniční sítě s chováním blízkým reálné železniční dopravě.
Jednou z těch nových vychytávek jsou takzvané path signals
Jsou to poslední dvě položky v menu semaforu. Horní a spodní řádka se liší pouze vzhledem, funkce je úplně stejná. Předposlední je obousměrně průjezdné návěstidlo, Hodí se například pro odjezd ze stanice, protože umožnuje zároveň i vjezd na kolej. Poslední je pak jednosměrné návěstidlo, které se z druhé strany projet nedá.
A jak to funguje?
Vláček přijede k návěstidlu a pokud má volnou cestu pro pokračování (skutečnou cestu, tedy volnou kolej, kterou nekříží žádný jiný vlak), návěstidlo ho pustí. Pokud jeho směrem volná cesta není, návěstidlo ho zastaví. Takže bezpečne lze dosáhnout toho, že na jednom spojeném úseku (křížení tratí, kolejiště před stanicí) může být více vlaků najednou a dochází tak k rychlejšímu odbavění a menšímu zdržení na uzlech.
Pár připomínek pro sázení návěstitel:
Pokud se naučíte používat path signals, už nikdy nesáhnete pro jiné.
Není dobré na jedné trati kombinovat více typů návěstidel (path signals s jinými typy).
Návěstidlo je dobré umístit před křižovatku. Naopak za křižovatkou je dobré nechat prostor, aby se tam pohodlně vešel celý vlak. Jen tak nemůže dojít k zacpání uzlu, kdy nemůže žádný z vlaků tam ani zpět a je nutná ruční interakce, nehledě na finanční ztráty, které takové prostoje přináší.
K článku připojuju demo (v základní grafice bez doplňků, takže by něměl být problém to otevřít), kde je vytvořená krásná demostrační trať se středním provozem.
Prikladam drobny priklad, jak to muze vypadat po peti odehranych letech (hernich). Dluh z hruba 5M Kc (o malinko vyssi nez zakladni, do dvou let bude splaceny), 1M na konte.
Jest dovoleno mírně pokritizovat?
Ty pravoúhlé zatáčky dost zpomalují. Při této hustotě provozu to moc nevadí, ale až tam budou jezdit delší vlaky jeden za druhým a budou si šlapat na paty, bude ti do ouvej...
Vim, v nicmene zacina se na stisnenem prostoru, na zacatku se snazim spojit co nejblizsi body, aby to moc nestalo. V roce 1950 to neni az tak zasadni . Casem bude muset nasledovat modernizace, jako v realnem svete.
Jsem líný to předělávat, na velké mapě na to stejně není čas. Taky se mi nechce bourat půl města kvůli přestavbě nádraží, a tak to tam namastím hned větší. Původně na to nádraží 10x6 jezdily tři vlaky po třech vagóncích, a teď jeden desetipolíčkovej za druhým a mají co dělat, aby to vůbec uvozily.
Je na tu modernizaci nějaký zlepšovák, nebo musíš staré koleje odstranit a dát tam nový typ na jejich místo?
Dají se změnit bez bourání, ale vlaky musíš předem prodat a pak koupit nové, pochopitelně.
Najs, díky
DĚKUJI TI! Stahuji demo a jdu se učit.
Díky, pomohls mi.
Když už tu to téma je - dnes byla (coby vánoční present) uvolněna první beta verze 1.1.0.
Ahoj, koukal jsem na to demo a zda se mi, ze v mnoha pripadech jdes tak trochu proti doporuceni, ktere jsi daval v clanku. A sice, ze navestidlo je dobre umistit pred krizovatku a za ni naopak nechat prostor. Neco mi unika, nebo je to jen chybka?
Mas pravdu. Demo vzniklo jeste pred napsanim clanku, nez sem si zesumarizoval myslenky, a bylo delane na rychlo kvuli screenshotum. Je to tam tak, jak by to nemelo byt.
Pri mensim provozu to nevadi, pri par vlackach by to chtelo fakt kliku, aby se ti to zablokovalo. Na druhou stranu pri opravdu hustem provozu se muze zablokovat i relativne neprustrelna konstrukce, staci kdyz je nejake nadrazi plne (z duvodu nedostatku surovin) a vlak, ktery tam nemuze zajet se rozhodl na nejake krizovatce otocit. Uplne ukazkova chyba pak je, kdyz celou stanici zabiraji vlaky, ktere cekaji na naklad a vlak dovazejici suroviny pro jeho vyrobu nema kam zajet.
Dá sa tomu nejako zabrániť, aby sa vlak neotočil a čakal tam? Nie vždy sa totiž stanica dá rozšíriť. Tam by sa zišla vymoženosť TTD patchu, ktorý vie semaforu priradiť príkaz, ktorý vlak pustí. Vtedy by sa nastavilo, že suroviny prídu na prvú koľaj a odvoz len z druhej koľaje.
Mňa by zaujímalo hlavne využitie vstupných, prechodných a výstupných semaforov, pretože stále neviem pochopiť ich využitie, keďže posledné 2 typy semaforov stačia podľa mňa na všetko. Je mi jasné, že to tam musí byť kvôli starším verziám (tuším staršie než 0.7), ale majú aj teraz reálne využitie? Navyše by ma zaujímal rozdiel medzi prvým semaforom a predposledným (pokiaľ sa prvý postaví len jedným smerom).