Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem GTA V nejde změnit rozlišení

Zdravím,

mám hp envy x360 13" a koukal jsem, že gta rozjede na 60 FPS když jede na 1280x720, ale mě prostě nejde změnit rozlišení z 1920x1080. Nevíte jak na to? Manuálně to taky nejde v settings.xml

Zkusil bych následující 2 možnosti:

Cheeseness [developer] 20 Apr, 2015 @ 7:40pm
Hi! Sorry to hear that you're having trouble. This is an issue that we are aware of and are working to resolve.

In the meantime, you can try using the following launch option (right click on the game in your Steam library, select properties, click the "Set Launch Options" button, and type out the launch option below) to enable a configuration window before the game starts.

-show-screen-selector

Alternatively, some people have had success from changing the game to windowed mode and back.