Přidat aktualitu mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Prodej Steam/ Origin/ ... účtů legálně?

Nejvyšší soud Evropské unie, Soudní dvůr EU, dnes vydal rozsudek jednoho soudního sporu (spor mezi UsedSoft GmbH a Oracle International Corp.). Pointou je, že výsledkem je fakt, že autor softwaru/ držitel licence nemůže nyní bránit konečnému uživateli v prodeji jeho zakoupeného softwaru, a to i pokud byl distribuován jen digitálně.

An author of software cannot oppose the resale of his ‘used’ licences allowing the use of his programs downloaded from the internet.

By its judgment delivered today, the Court explains that the principle of exhaustion of the distribution right applies not only where the copyright holder markets copies of his software on a material medium (CD-ROM or DVD) but also where he distributes them by means of downloads from his website.
Where the copyright holder makes available to his customer a copy – tangible or intangible – and at the same time concludes, in return form payment of a fee, a licence agreement granting the customer the right to use that copy for an unlimited period, that rightholder sells the copy to the customer and thus exhausts his exclusive distribution right.

Rozšíří se to i pro všechny ostatní? Budou muset Steam, Origin či ostatní měnit své EULY? Dočkáme se legálního prodeje použitých herních účtů? ]:)

Jsou zobrazeny jen nové komentáře. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
http://www.eurogamer.cz/articles/2012-07-11-steam- nepovoli-preprodej-pouitych-licenci-her poslední
L-Core 12.07.2012 12:30
L-Core

Zpět na aktuality Přidat komentář k aktualitě Nahoru