Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Sekají se mi hry, nejdou spustit, co s tím?

Stále dokola jsou zde tyhle dotazy. Pokusím se napsat pár věcí, které by mohly pomoci. Doplňujte, na co jsem zapomněl.

První věc, kterou je potřeba udělat, než si člověk pořídí určitou hru, je zjistit minimální konfiguraci pro její bezproblémové hraní. V poslední době je třeba se zejména zaměřit na podporu DirectX 11, protože některé nové hry jako Crysis 3, Hitman Absolution či starší Just Cause 2 bez adekvátního hardware a operačního systému nepojedou. Naprostým minimem pro hraní tak jsou grafické karty řady ATI Radeon HD 5000 a nVidia GeForce 400. OS: Windows Vista/7/8.

Hru máme nainstalovanou a pokud jsme soudní, zvolili jsme takové nastavení v menu hry, které odpovídá síle našeho stroje. Lehce zjistíme na stránkách výrobce hry, který udává minimální, doporučenou, popřípadě výkonnou sestavu. Obecně platí, že necháme nativní rozlišení monitoru a stahujeme stíny, antialiasing, dohled, vypneme efekty DirectX 11.

Není od věci mít poslední ovladače pro grafiku, zejména majitelé posledních modelů si můžou pomoci, protože pokud vyšla nějaká herní pecka, tak se oba hlavní výrobci (nVidia/AMD) snaží vydat nové drivery. Nastavení je dobré nechat na default. Když si někdo natvrdo rozhodí například Catalyst Control Center určené grafikám AMD, těžko pak bude nastavovat v menu samotné hry .Stejně tak zkontrolujeme aktuálnost DirectX.
AMD: http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index. aspx
NVIDIA: http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en- us
DirectX: http://www.microsoft.com/cs-cz/download/details.as px?id=35
Majitelé notebooku najdou drivery na stránkách výrobce svého notebooku!

Po určitém období se začnou hry, které dříve fungovaly, sekat. Důvodů může být několik.
* Sundáme bočnici a zblízka zkontrolujeme, zda třeba není grafická karta nebo chladič procesoru udušen chuchvalci prachu. Zajistíme ve skříni funkční cirkulaci vzduch, nejlépe vpředu skříně větrák funící do budky a vzadu větrák co žene teplý vzduch ven.
* Napsáním příkazu "msconfig" do Start - Spustit otevřeme "Konfigurace systému" a v ní klikneme na "Po spuštění". Všechny nepotřebné programy, které se spouští spolu se systémem zrušíme a ulevíme tím zatížení procesoru. Je potřeba postupovat s rozvahou a správnost výběru si případně ověřit - platí zvláště v případě, že zobrazenému moc nerozumíme.
* Zkontrolujeme teploty
Grafika: http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/ Extreme Burning Mode (test se vypíná přes Esc)
Procesor: http://www.ocbase.com/
Znázornění teplot sestavy: http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
* Kontrola disku: http://www.slunecnice.cz/sw/hd-tune/exe/
* Otestování pamětí: http://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/sys temove_nastroje/ostatni/memtest/
* Zjistit zdroj a vyloučit jeho nedostatečnost pro bezproblémový chod počítače = štítek na boku zdroje a A na +12V větvi, značka/výrobce.

Provedeme kontrolu, zda jsme nechytli nějaký vir či škodnou, vytěžující PC. Antivirový program spouštíme v nouzovém režimu a odpojeni od internetu. Doporučuji i kontrolu pomocí http://pc.poradna.net/a/view/380552-prohlednuti-po citace-na-skodnou-v-programu-superantispyware

Programy jako Game Booster,ASUS SmartDoctor a jim podobné jsou na dvě věci. Na nic a na to druhé… Každý kus hardware má svého výrobce, který má na stránkách drivery. Platí jedno: pokud mi počítač funguje, nevrtám se v něm a už vůbec to nenechávám na nějakém programu. Instalovali jsme něco a hra pak začala zlobit? Dáme to pryč. Vyzkoušíme "Bod obnovy" do doby, kdy počítač fungoval správně. Pokud jste do hry přidali nějaký mod (popřípadě několik), tak je odstraňte, popřípadě vyzkoušejte přeinstalací na základní verzi.

Kapitolou sama pro sebe jsou neoriginální čili warez hry. Kromě chtěného bonusu v podobě hraní zadarmo mohou obsahovat i nechtěné, různé "přidané" funkce do cracků či instalací - třeba v podobě malware. Nedotazujte se zde na to, warez se tu neřeší, dotaz bude stejně zamčen, smazán.

Nakonec přidávám link na PC poradnu, určený pro majitele notebooku: http://pc.poradna.net/a/view/944245-herny-notebook -je-mytus

Komentář k článku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svůj komentář:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět na články