Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC hry a možnosti jejich "brždění", případně je čas na upgrade?

Ahoj pařmeni, poslední dobou sleduji pokles výkonu u her, které mi dřív běžely lépe. Konkrétněji mocné fps dropy. Tak bych chtěl dát řeč okolo mé sestavy a činností, které ji třeba můžou výrazně ovlivňovat. Sestavu budu mít pátým rokem, což už je v tomto světě asi hodně a nějaký upgrade bude brzo třeba. Není to žádné dělo, ale řekněme doteď jsem neřešil co rozjedu a ne, maximálně u náročnějších nějaké to snížení nastavení. Ale začly mi padat fps i třeba u starších her jako Witcher 3, Far Cry 5, někdy i Smite (mp). Chtěl bych si alespoň ty co jely "dobře" užívat pořád stejně, bez komplikací či se nebát co udělají nové.
Projel jsem teda základ- update GPU driverů, nějaké scany na malware a viry. Ale jsou věci u kterých si nejsem 100% jistý jak moc do toho nějak "kecají":
- mám neustále připojený externí hdd s velkou kapacitou, může to vadit, i když z něj nic nespouštím?
- prach v bedně? GPU v klidu 50-60°C
- mám v prohlížeči otevřených spoustu oken (120-200) a správce systému ukazuje, že to bere 1,5 -2,3 GB z RAM otázka je jestli to těm hrám chybí, vždy se říkalo že nepotřebují mnoho RAM, já mám 8GB, ty by nebyl problém klidně zdvojnásobit. Je to na místě již přidat?
- dva monitory, přechod ve hrách z FHD na QHD (2560 × 1440) samozřejmě to je náročnější, ale mám ho pár měsíců a ze začátku problém nebyl a hry jely plynule, tak jsem předpokládal, že to utáhne
- disky mám docela plný už, narvaný

Správce výkonu mi ukazuje využitých 6 GB RAM z 8 GB i když mám zapnutý jen prohlížeč a steam, není to přepal? viz. screenshot, kde je těch zbylých využitých cca 3,5GB? ram.png

moje sestava je:
Windows 10 Home 64bit
SSD 275GB, HDD 2TB
Intel Core i5-7500
MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1, 6GB GDDR5
Kingston HyperX Fury Black 8GB (2x4GB) DDR4 2133
MSI B250 PC MATE - Intel B250

Do případnýho upgradu bych nechtěl rvát desetitisíce, takže CPU a asi i GPU je mimo hru že? Nebo vidíte jako hlavní problém ty okna prohlížeče? Děkuji za rady

Dobrý večer přeji, tak jsem se dostal k RAMkám od kamaráda co má 2x8 navíc, ale jsou trochu jiný může se to nějak hádat? Na co si dát pozor, když chci přidat ke starým? Děkuji
Mám Kingston HyperX Fury Black 8GB (2x4GB) DDR4 2133MHz a dostal jsem HyperX Fury 2x8GB DDR4 2666MHz CL16, jak poznám že je to kompatibilní prosím?
MB mám MSI B250 PC MATE - Intel B250 a na obchodě u ní píšou:
Typ paměti: DDR4 DIMM

Počet paměťových slotů: 4

Maximální velikost paměti [GB]: 64

Maximální frekvence operační paměti [MHz]: 2 400

To znamená, že nad těch 2400 mít paměti nemůžu, nebo je mohu použít, ale prostě nepojedou na max? Asi jsem přehnaně obezřetný a už to, že jsou stejné značky a chvíli od sebe asi zaručuje, že k sobě půjdou, ale jako amatér se radši ptám..
Mohu mít vůbec těch 24GB celkem, když všude se jede 4, 8, 16, 32 atd.. není to nějaký extrém?
Ať jsem moudřejší a něco neposeru ;) Děkuji za radu

Aha, dobře tedy jdu to zkusit.
Takže se dá říct, že míchání různých druhů a modelů RAMek na desku je loterie a nejsou zákonitosti, podle kterých dopředu mohu vyvodit souhru a funkčnost ano? Ale nemohu tím desku nějak "předimenzovat" a poškodit.

Tak už to valí všechny- 24GB, ale první pokus byl neúspěch. Původní byly na desce ve slotu 1. a 3. (ob jednu). Vyndal jsem je a prvně tam zkusil samotné ty nové 2x8, ale dal vedle sebe a to mi nejely a PC nenaběhl. Až když jsem je hodil zase ob, aby stejné velikosti nebyly vedle sebe, tak to začlo fungovat.. není to divné? To je tam nějaký dual channel, myslel jsem, že to je jen kvůli nějakému zrychlení něco takového dodržovat, ne že je to úplně odstaví když jsou vedle sebe

Tak mi to dnes po delším testu, začalo crashovat a házet modré smrti, oddělal jsem ty 2x4 a nechal tam 16 a stejné to hází modrou smrt :/ Přitom je to stejný model jako ty co jsem tam měl vždycky akorát větší kapacita
// k MB píšou toto:
"4 x DDR4 memory slots support up to 64 GB Supports DDR4 2400/2133 MHz (7th-generation Intel CPU) or 2133 MHz (6th-generation Intel CPU) Dual-channel memory architecture"
takže HyperX Fury 2x8GB DDR4 2666MHz CL16 tam jet nebude dobře ano
Potom je to ale v rozporu s tím co psal Redmax
"1. Fungovat to nebude. Potom muzes 2x4GB vyndat a ponechat jen 2x8GB.
2. Fungovat to bude. Potom to automaticky pojede na 2133MHz." Na té vyšší frekvenci to podle informací u desky fungovat nemá

https://www.memtest.org

Nech v PC zatim jen ty 2x8 na 1. a 3. slotu, stahni ten memtest a bud ho vypalis na CD nebo udelas bootovaci flashku, nabootojes to a spustis, nechas to projet minimalne jednou, lepe dvakrat nebo idealne pres noc. Doba trvani toho pocitej, ze bude okolo 2-3 hodin.

Pokud to po noci neoznami jedinou chybu, tak ty crashe proste nemuzou souviset s vymenou pameti. Pokud to chyby nahlasi, tak je mozne, ze se ta nova pamet podelala, ono staci mit smulu, blbe to na moment chytit a staticka elektrina vykona sve.

edit: podivej se do manualu desky, ted si uvedomuju, ze nekdy se davaji pameti jako prvni do 2. a 4. slotu. (Beru to tak, ze nejbliz procesoru je slot 1.)