Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešenoAnketa O mistra světa: Carlsen vs. Caruana

Od zítřka začíná zápas o mistra světa v šachu Magnus Carslen - Fabiano Caruana. Určitě půjde o zajímavý zápas, protože poprve od roku 1990 se mezi sebou utkají světová jednička a dvojka. Rozdíl mezi hráči je sice jenom tři body FIDE ratingu, ale Magnus je IMHO lehkým favoritem.

Sledovat budu již tradičně na chess24. Komentovat (v EN) budou velmistři Svidler, a Grischuk, takže si myslím, že na streamu bude o zábavu postaráno...:-)
https://chess24.com/en/watch/live-tournaments/carlsen-caruana-world-chess-championship-2018/1/1/1

Jak to dopadne?

62%
38%

Řešení:

Dobojovano jest. Fabi dostal v rapid tie-breaku 3:0, takze uz nebylo treba 4. partie. Magnus zustava mistr sveta.

Tak i po dvanácté partii nerozhodně...

Nerozumím Magnusovi. Ten chlap je ochoten tahat teoreticky remízové koncovky, které udrží i mírně snaživý začátečník, až to vypadá, že je snad placen od hodiny. A teď dá lepší pozici jen tak za remízu. Nevidím tam sice nic konkrétního, ale závěrečná pozice je dostatečně složitá na to, aby to mohl nějak zkoušet, zvlášť když bílý nemá co tahat.

On uz se videl v tie breaku, tam asi Fabi nema moc sanci. Staci se podivat na jejich vzajemne skore z partii zrychlenym tempem. Ale treba Fabi prekvapi, uvidime... Nicmene to, ze se o mistra sveta v klasickem sachu bude rozhodovat v rapidech nebo blitzkach je nuda. Meli by hrat zapas jako stari mistri, do sesti vyher bez omezeni poctu partii...:-)

Bez omezení počtu? Po dvanácti partiích 0:0, takže po šedesáti partiích to máme pětkrát tolik, neboli... :-)

Je to složité. Příliš malý počet partií znamená, že hráči se ani nestačí pořádně rozehrát je konec. Navíc se budou vyhýbat riziku, protože jediná prohra může být osudná (Magnus-Fabi). Velký počet partií zase nahrává mladším a fyzicky zdatnějším (Botvinnik-Petrosjan). Jak z toho ven?

Vsak koukni treba na prvni zapas Kasparov - Karpov, ktery se hral presne za techto podminek snad 4 mesice...:-) Po 27 partiich vedl Karpov 5:0, nakonec strana a vlada rozhodla, ze kvuli vseobecne unave se zapas prerusi a Karpov zustane mistrem sveta. To bylo po 48. partii, kdyz uz byl stav 5:3, Karpov mezitim zhubl 10 kilo...:-) Kdysi proste hraci vydrzeli vic, nez dneska. Netreba snad dodavat, ze Kasparov zapas ukoncit nechtel...:-)

Tak Magnus vyhral Tie Break Game 1. Docela veľa chýb sa v tejto hre vyskytlo, Caruana ťahal 19Nb5?! čož ho dostalo do nevýhody, o pár ťahov ďalej zas 23. Bxe6+ a ďalšie najbližšie ťahy zas vyrovnaly partiu, avšak Caruana spravil fatálnu chybu 37. Kxe4.... koniec bol plný chýb, kedže na hodinkách mali len necelú minútu obaja hráči. Nakoniec a Fabi vzdal když chýbalo "pár" ťahov (až 22) do matu čierneho kráľa. Caruana bude mať veľmi napäté nervy v nasledujúcich hrách Tie Break.

Caruana 26. c7 spravil chybu, síce získal materiálnu výhodu, a má o strelca navyše, no pozícia je preňho docela špatná, a to ho môže stáť hru. 28. Nd5 ďalšia veľká chyba od Fabiana, vyzerá to preňho hodne špatne, zrejme táto hra skončí s druhou výhrou pre Magnusa. Okrem toho Caruana má omnoho menej času.