Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Propady FPS ve více hrách

(konfigurace: GTX 1060 3GB (kvůli Ethereové krize :)), i5 3350p, 16 Gb DDR3, MSI MB, SSD Kingston + HDD WD) W 10 Pro, aktualizovaný výhradně automaticky

Ahoj,

před nedávnem jsem si řekl, že si nainstaluju konečně vyladěnou a opatchovanou ME: Andromedu. Po spuštění byl běh hry nehorázně zasekaný, včetně periodických obrazových a zvukových lagů. Tak známe Origin, zkusil jsem kontrolu souborů - nic, snížit nastavení grafiky ve hře (postupně až na úroveň mé staré GTX 760) - nic, přeinstalace ovladače GPU - nic, jeho následný update, rovněž žádné zlepšení. Zkusil jsem hru přeinstalovat na SSD, bohužel... Pak jsem zkusil zvýšení priority v TaskMng, zkontroloval přímo ovládací panel Nvidie - chvíli hra běžela jak má, jenže pak zase to samé. Mezitím jsem si ale všiml, že jak GPU, tak CPU v Taskmng hlásí využití max 40 % resp. 30 % a když byla hra minimalizovaná, celý systém byl nějak zasekaný - bez sledovatelné příčiny. Zkusil jsem virovou/malwarovou kontrolu a pořád to samé.

No a jde o to, že se to neděje jen v případě Andromedy, ale např. i ve WoT - normálně (cca před 3 měsíci, od té doby jsem moc neměl na hraní čas) hra běžela na krásných 60fps na ultra detaily, teď to bylo stěží 25 a jak u Andromedy, i tady využití GPU nepřekročilo 30-40 %. Potom, co jsem i pro tuto hru vyzkoušel nastavení systémové priority a i režim spotřeby/výkonu v Nvidia CP, jednu bitvu to šlo :) - pak zase to samé, včetně zpomaleného PC po minimalizování...

Aktuálně mě nenapadá fakt nic jiného, než čistá instalace - vůbec si nevzpomínám, že bych poslední měsíce instaloval něco, co by mohlo mít takový (skrytý) dopad na výkon, ještě k tomu jen ve hrách. Ani v Nvidia CP jsem se nikdy moc nehrabal, nebylo třeba - až na pár starších her, které jsem chtěl čas od času trochu vylepšit vynucením některých nastavení, ale nikdy jsem je nenastavoval jako globálně platné.

*Využití RAM je rovněž v pořádku, v obou výše zmíněných hrách vždy byla určitá rezerva a při hraní ani nemám ve zvyku mít na pozadí spuštěných x dalších programů.

Děkuji za rady

No to mě posmol, úplně jsme na to zapomněl - CPU se mi nikdy nepřehřívalo, asi je na čase po delší době otevřít bednu a vyčistit chladič - je úplně na hraně 100-105 stupňů /GPU v pořádku, nepřekračuje 75. Ale pak je to jasné - dle core temp je podtaktované na necelý 1 GHz...

Ale je to zvláštní, najednou takový skok, snad CPU nezačíná odcházet.

Děkuju moc, vyčistím chladič a dám vědět, jestli se situace zlepší.