Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Hungarian rings - trojcyklus

Buďte zdrávi,
existuje hlavolam zvaný Hungarian rings.
Před lety (1989) jsem si napsal zjednodušenou verzi pro Didaktik Gama, takhle vypadá:

[http://www.zdenekstary.info/ZXSpectrum/UsiScreen.g if]

Teď jsem dostal mejlem dotaz, jak se to řeší a já si to vůbec nepamatuju. Ale vím, že jsem se inspiroval knížkou "Matematické hlavolamy" z edice "Škola mladých matematiků".
Tam je popsáno, jak udělat tzv. trojcyklus. Nemáte to náhodou někdo po ruce? Já na to nejsem schopen přijít.

Už jsem si to dohledal. Pokud kuličky hned pod horním průsečíkem označím zleva jako A a B a kuličku ve spodním průsečíku za C, pak po provedení níže uvedeného postupu z výchozího pořadí ABC vznikne BCA, všechno ostatní zůstane na místě. Zápis provedení: (notace kláves, tzn. Z = otočení proti směru hod. ručiček levým kruhem atp.)

MXNZM XMXMZNZ ZMX XMXNZMZ NXMZN ZNX

Pro zájemce je tu zmíněná knížka Matematické hlavolamy a základy teorie grup.