Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vsync - ano či nie?

použivate Vsync? čo presne to v hrach roby?.... hral som sa v nastavenia GTA V, mal som cca 75fps,ked som Vsync vypol, zvysilo mi to fps na cca 115...prisiel som tym vypnutim o nieco?alebo to je len zbytocnost ktoru ked v hrach vypneme,tak nam zvysia fps?...

U LCD monitoru bys mel mit VSync zapnuty vzdy. Teprve tehdy, kdyz budes se zapnutym VSyncem pozorovat nejaky problem, muzes ho zkusit vyresit vypnutim VSyncu, ale default ma byt zapnuto.

Duvodem proc ma byt, pokud je to mozne, u LCD vzdy VSync zapnut je ten, ze LCD je monitor s fixni obnovovaci frekvenci. U CRT monitoru to neplatilo a proto nebyl u CRT duvod moc VSync pouzivat.

Napriklad mas LCD monitor na 60Hz a VSync ti bude drzet FPS na hodnote 60 nebo-li dochazi k synchronizaci snimku putujicich mezi grafickou kartou a monitorem. To je velmi dulezite, protoze nikdo nechce, aby mu graficka karta posilala snimky mimo "takt" monitoru.
Tohle je ale mozne jen, kdyz mas dostatecne vykonou grafickou kartu, ktera ti na vystup zvladne posilat snimky na 60FPS. Kdyz by to grafika nedokazala, tak ti jeden "takt" vypadne a obraz by se zacal extremne trhat.
Proto s VSync funguje ve hrach technika zvana double buffering, ktera ti posle snimek v polovine taktu, cimz ale snizi FPS na 30. Logicky ti asi je jasne, ze to take neni ono.
Existuje teda jeste lepsi technika, ale jsou hry, ktere ji neumi pouzit. Je to tripple buffering a tam dojde ke snizeni jen na 40 FPS, coz uz je vetsinou OK.

Takze VSync defaultne urcite pouzivat, ale kdyz uvidis, ze to neni plynule, tak ho muzes zkusit vypnout, nekdy to pomuze a obraz se zlepsi a nekdy ne a muze se to jeste zhorsit.

Idealni je mit monitor s FreeSync (jenze musis mit novejsi Radeon grafiku, ktera to podporuje) nebo monitor s G-Sync (musis mit novejsi GeForce), pricemz monitory s G-Sync jsou hrozne drahe.

FreeSync (G-Sync) umi z LCD s fixni obnovovaci frekvenci udelat LCD s variabilni obnovovaci frekvenci ale pouze v urcitem rozsahu. Casto plati, ze cim drazsi monitor, tim kvalitnejsi a take lepsi rozsah frekvenci.
Typicky FreeSync umi treba 30-60Hz, coz byva OK, ale horsi je to u 144Hz monitoru, kde to muze byt take jen 60-144Hz, coz je pri narocnych hrach dost na nic.
Proto byl momentalne vyvinut standard FreeSync 2, ktery prinese minimalne 20-60Hz u 60Hz monitoru a minimalne 40-144Hz u 144Hz monitoru. Tohle doted splnuji jen nektere FreeSync monitory.

Vyzkousej to a rekni jak to vidis.

lock na 60FPS resis ciste na graficky karte, zatimco V-Sync by mel zajistit tech 60FPS jak na grafice, tak na monitoru, funguje to jen na obojim soucasne.

Ja jsem to nezkousel ale myslim, ze asi lockem na 60FPS dosahnes pravdepodobne toho sameho efektu, ale nutne to tak byt nemusi, protoze tech 60FPS nemusi nutne byt s monitorem synchronizovano.