Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OpenTTD - rady

Zdravím Vás. Rád bych se zeptal, jestli tady někdo není zkušený ve hře OpenTTD. Potřeboval bych pár základních rad, jak začít a jak ovládat dopravu, hlavně teda koleje. Nechce někdo o tom pokecat?

Třeba by mě zajímala základní věc a sice, mám například les a pilu, chci je spojit, jakože pomocí kolejí a teď nevím, kolik políček zvolit pro nádraží, kolik vagonů na dřevo, jestli stačí jedno depo pro celou trať a nebo jsem nenašel, jak udělat, jestli to jde, vlak univerzálním, že bude schopnej rozvést ropu, dřevo a lidi.

Zatím jsem v tom zamotanej, snad se nějak zorientuji, četl jsem pár tutoriálů i ohledně semaforů a v tom jsem jelen.

Mas hezky maly priklad :-)

1) obecne - jedno policko nadrazi = 2 vagony (pozor, lokomotiva zabira 1-2 vagony, podle delky), kazdy vagon precuhujici z nadrazi je zbytecnym prodlouzenim casu stravenym ve stanici

2) vagonku volis podle toho, kolik dany podnik produkuje (u kazdeho vagonku je uvedena kapacita), zacni na dvou, kdyz se ti bude hromadit zbozi ve stanici, proste pridej. V novem OpenTTD jde nastavit volba mezi "nabrat co je a odjet","pockat na plny nalozeni", "zustan urcitou dobu podle jizdniho radu" (s tim je trosku vic prace a musis se to naucit pouzivat.

3) do planu cesty muzes pridat depo, takze ho muzes pouzit v dobe, kdy bude vlak blizko, aby se tam stavil pro udrzbu, tim snizis riziko poruchy

4) vlak udelas univerzalni tak, ze do nej naskladas ruzne vagonky. Je to ale krajne neefektivni system. U vagonku, u kterych je mozne vic druhu nakladu, tak se da pri zastavce v depu zmenit druh nakladu, hodi se to treba kdyz vozis na dlouhych trasach drevo a zpatky rezivo k dalsimu zpracovani, usetris polovinu vlaku a budes mit vytizene vlaky obema smery, jen musis na kazde strane vzdy menit druh nakladu

Semafory ti ukazu prakticky az prijdu z prace a natipam nejake screenshoty.

JR.

Takové otazníky dělávaly některé sety s češtinou. Dělají to i při nastavení hry na angličtinu? Jestli ne, tak to bude ono.
www.tycoonez.cz
To si stáhni, rozbal do složky OpenTTD\Data, přidej si do grafik unifont.grf a přesuň ho v seznamu nainstalovaných grafik až nahoru.

Doufám jenom, že je to správná verze, já v ottd češtinu nepoužívám.

co kolej, to vlak a bez navestidel? Ale no tak :-D Pri objeveni se noveho lesa zase budes tahat novou kolej? Nebylo by efektivnejsi vytvorit plnohodnotnou zeleznicni sit, po ktere lze cokoli prevest odkudkoli kamkoli?

viz priloha - bacha, bude vyzadovat doplnkove grafiky:
2cc train set 1.0.1
Aviators aircraft v1.7
2cc subways from 2cc set
FIRS Industry replacement Set 0.5.5
Sailing ships
Snow Line Mod 1.0.0
FIRS 0.5

vsechny jsou stazitelne z ingame menu

Zatim to tolik nevydaleva, protoze ve FIRS jsou ponekud narocnejsi zavistlosti zbozi.

Hm, vůbec se v tom nevyznám :-) Kde mám vzít ten FIRS 0.5? V ingame stahovači je jenom FIRS Industry replacement Set 0.5.5. Hru nemůžu odpauzovat, prej by mohla spadnout...

Jsi si jistý, že stavět všude takové dráhy je efektivní? Vlaky na sebe čekají, stavění zabere víc času...

Jak jsem psal, ma to efekt v celkovem kontextu. Proste kdyz na dvou nadrazich ve mestech, ktera mohou byt kdekoli na mape mas prebytek cestujicich, muzes mezinima poslat nove spoje, aniz bys musel investovat korunu do novych nadrazi a novych spojeni. Proste to jen vyuzije stavajici infrastruktury. Nekde ti zavrou fabriku? No a, proste presmerujes vlaky do jine opet bez koruny na vystavbu a v podstate okamzite. Nadrazi nemusi byt tak velka, protoze vlaky budou sdilet koleje, proste prijede vlak a najede do nejblizsi prazdne, nebo pocka na dalsi. Na co musis dat pozor je dostatecne dimenzovat nadrazi, kde muze dojit k dlouhodobejsimu cekani na naklad (u tovaren), aby tio cekajici vlaky neobsadily nadrazi a ostatn, ktere tam maji dovazet material nemeli kde ho slozit.

zacatek je rok 1940 s tim, ze v podstate muzes uz nepretrzite budovat, protoze system ti stiha vydelat vic penez, nez stacis utracet. U toho predchoziho savu je 1936, kde zacatek byl v roce 1920.. dluh splaceny a system na sebe vydelava + nova vystavba

Jak zacit? Porozhledni se po mape a hledej co nejkratsi vzdalenosti (mezi dvema velkymi mesty), mezi primarnim zdrojem, vyrobnou a odbytistem, aby sis zajistil maly staly prijem pro zacatek a mohl rozsirovat strukturu. Vystacis i s jednokolejnymi tratemi (na delsi vzdalenosti) s vymenymi kolejemi (dve koleje vedle sebe, kde se vlaky mohou minout). Pak expanduj smerem k dalsim zdrojum i odbytistim. Diky plnohodnotne siti pak te expanze stoji vyrazne mene, nez bys zaplatil na primych spojich. Kdyz mas uz dostatecne prijmy, nejspis bude nutne prestavet i tu oblast, kde jsi zacinal, aby se tam nebrzdil provoz (vetsinou z duvodu uspory to tam neni na startu optimalne postavene).

Hezky se uc, taky tomu prijdes na kloub, ja uz to hraju leta :-). Tedy, kdyz mam zrovna cas.

1) mas to moc blizko hlavni trati, vlaky cekajici na vjezd do nadrazi by ti blokovaly v budoucnu prujezd hlavni trati
2) vjezdove navestidlo musi samozrejme byt u kazde koleje do nadrazi, predvest pak pred samotny uzel
3) v tomhle konkretnim pripade by se vyplatilo, aby papirna i ropny vrt meli spolecne nadrazi :-) (poradim ti osklivy trik: postav nadrazi, pak si vyber ke stavbe nakladaci rampu pro auta a zmackni pri stavbe CTRL, i kdyz nebude prilehat k nadrazi, prida se do spolecne stanice. CTRL trenuj, umi spoustu ruznych veci, napriklad dva vlaky mohou sdilet spolecny jizdni rad, udelas zmenu v jednom, projevi se u obou)
4) vyres si uzel u rafinerie, to je hnus :-)

U te pily by to mohlo vypadat zhruba takto:
[http://hry.poradna.net/file/view/135-vlcek-transpo rt-28-uno-1963-png]

Jojo, vlk ma pravdu, v navestidlech mas v novejsi verzi jeste vic verzi. Jednoduseji se s nimi zachazi a funguji lepe. I kdyz s temahle se taky jakz takz da fungovat. Posledni volba je volba rozestupu mezi semafory, kdyz je pokladas "tazenim" na delsi usek trati. A ano, v napovede to je take.

Navestidla (ta novejsi) resi v clanecku.

Prosím jde nějak nastavit aby se vývoj zastavil třeba v roce 1980 a pak do nekonečna bych mněl jen mašiny na elektřinu nebo třeba jen na páru ? Vždy když v roce 2000 vymysli monorail tak mne to přestane bavit. A staré mašiny púostupně vůbec nejdou koupit .Není to ono .Díky

Vývoj se zastavit nedá.

V nastaveních je zákaz zastarávání vozidel, při zapnutí se všechna vozidla vyrábějí už napořád. Jestli máš nějakou uloženou hru, kde už se některé typy přestaly vyrábět, vypni přímo ve hře (ne ze základní obrazovky) zastarávání v nastaveních, pak otevři konzoli tlačítkem "`" (nalevo od "1"), napiš resetengines + Enter a zase konzoli stejným tlačítkem zavři.

Je to chyba a může mít víc důvodů.
- Současné použití DOSových a windousových grafik.
- Navzájem nekompatibilní grafiky
- Špatně nastavené parametry grafiky
- a bůhvíco ještě

Když sem dáš soubor openttd.cfg a verzi hry a případně i save, třeba by se dalo něo zjistit.

Potřebuju poradit jak zvýšit populaci města, založil sem si Prahu, měl sem tam 73 obyvatel a furt sem stavěl nové budovy a lidí přibývalo, měl sem tam letiště a nádraží a vše v poho, jenže ted když už mělo 1600 obyvatel se mi to furt snižuje :-(
Dělám reklamní kampaně, stavím domy ale nic... Jak tu populaci zvýšit? Děkuju

"furt sem stavěl nové budovy" + "stavím domy" = jestli to znamená neustálé dotování kancelářských budov, tak s tím se to nesmí přehánět. Pokud již není v centru místo, nové kancelářské budovy nahrazují obytné domy.

Nejlepší je udělat městskou dopravu. Několik stanic a spoustu vozidel, i za cenu že budou dočasně prodělávat, a pak čekat.

Děkuji, ale už sem si to vyřešil, nekompatibilita souboru nových patchu na vlaky ... takže sem si to smazal a už mě to funguje, akorát nemám to vylepšení... :-( což je na škodu, jsou tam původní vlaky, obyč. :( ... Pokaždý co sem si stáhnul tu hru tak nepotporovala různá vylepšení nebo se tam oběvovaly ty otazníky, nebyl by nějaký odkaz kde se dá stáhnout celá kvalitní verze s různýma upgradema ... ;-) jako že: vozidla, vlaky, budovy, fabriky .... atd. Děkuji

Ta druhá stanice přijímá pasažéry? Jinak to na první pohled vypadá, že prostě není dost lidí na to, aby si autobus vydělal alespoň na provoz, což je u takhle malého města normální. Nejjednodušší by bylo dát sem uloženou hru, ať se na to můžeme podívat zblízka.

Máš v té hře snad všechna grfka, co existují, včetně experimentálních a včetně těch, co nějakým způsobem regulují příjmy a výdaje a modifikují cargo. Některá z nich se navzájem nesnášejí a jsou-li spolu, dělají divné věci. Nech tam jeden train set, jeden aircraft set, jeden nebo dva road vehicle sety a stolen trees. Nádraží si navzájem nevadí, pokud vím, ta by tam snad mohla být všechna. A když to bude fungovat, můžeš si zkoušet něco přidávat a sledovat, co to udělá.

Méně je někdy více. :-)

Zdravim,
konecne jsem nasel misto kde mi snad nekdo poradi. Rad bych si vytvoril stejnou zalezitost jakou jsem mel pred par lety na svem puvodnim compu. Mam nainstalovanou stable verzi 1.2.0. a chci hrat ceskou mapu s ceskymi stroji. Stahnul jsem si grf na ceske vlaky, autobusy, trolejbusy, trate, nadrazi atd atd. stahnul jsem si new industries, pro vetsi slozitost hry. a mnoho dlasich zajimavosti na ktere jsem narazil. Nevim vsak jak je do te hry ve verzi 1.2.0. dostat, protoze ani obsah slozky data ktera je vytvorena automaticky ani obsah slozky newgrf, kterou jsem vytvoril, se neshoduji s tim co se mi v editoru mapy nacte pokud chci dat upravu grafiky. a bez toho se nepohnu dal, protoze jakmile do czmap sceen pridam new industry, neshoduji se obrazky s fungujicim prumyslem. (banka vypada jako dul na zeleznou rudu, tovarna jako les atd)jedine reseni na ktere jsem na starem pocitaci prisel bylo puvodni prumysl v mape smazat a natukat tam novy. ale musim mit nastavenou tu grafiku a to mi nejde.

Takze pokud mi nekdo poradi jak na grafiku budu rad. pokud nekdo vi kde stahnout uz zmodifikovany czmapscen budu jeste radeji

I české stroje jsou ve standardní herní nabídce grafik. Nic není třeba stahovat externě. Pokud se i tak rozhodneš risknout, tak grafiky jsou někde v tvém uživatelském adresáři, v Dokumentech tuším má OpenTTD svojí složku.

Z dalšího popisu mi pak nění jasné, co chceš dosáhnout. Co je czmapscreen?

AI přímo ve hře není obsažena žádná. Je třeba ji stáhnout a pak teprve nastavit počet hráčů v nastaveních obtížnosti. Novou grafiku je také třeba stáhnout a přidat do hry v nastavení grafik. V rozehrané hře se nic z toho neprojeví, teprve až po zahájení nové hry.

Na úvodní obrazovce je tlačítko vlevo dole - "check online content". Jak je to česky nevím, češtinu nepoužívám. Pak v okně zaškrtat co chci, ty čtverečky vlevo, a dát stáhnout tlačítkem vpravo dole.

Obecně vzato, je potřeba si k těm grafikám vždy něco přečíst, protože mají specifické vlastnosti a někdy se navzájem namají rády. Přinejmenším je dobré podívat se na jejich parametry.

Pokud je openttd.cfg v adresáři s hrou, tam co je openttd.exe, umístění v data\newgrf funguje a online stažené grafiky se ukládají do content_download, také v adresáři s hrou. To je ovšem možné jen tehdy, když je hra někde, kam můžeš zapisovat, tj. jinde než v program files. Já mám několik instancí OTTD různých verzí a s různými patchi, a každá z nich má svou vlastní konfiguraci včetně grafik. Každá grafika je sice na disku šestkrát, ale nu což :-).

Zdarec JR. : o ), potřebuju konzultaci.
Spoustu věcí si u OpenTTD udělám sám, ale někde jsem ztratil editor GRF, který si rozbalí GRF soubor, naedituje parametry (ne grafiku) a zase soubor zarchivuje.
Byla to dobrá věcička na nastavení věrnějších parametrů lokomotiv, rychlostí vagonu,... Např i od kdy má být lokomotiva dostupná.
+ dobrá věc je neviditelná lokomotiva, kterou využijete, když chcete odstavit jen vagonky na vedlejší kolej (jen hezčí :o))
Nevíš kde sehnat ten editor JR? Díky

Jde to, ale nedoporučuje se, něco se může pokazit vzhledem k opakované inicializaci ostatních grafik.
Jestli to chceš zkusit... ale pak si nestěžuj, že to chcíplo.

Otevři konzoli tlačítkem "~" nalevo od jedničky, napiš
set newgrf_developer_tools 1 +Enter
... a zas konzoli stejným tlačítkem zavři. Pak lze manipulovat s grfky, jakoby to byla nová hra. V menu nahoře je položka newgrf settings (nevím, jak v češtině, nepoužívám ji).

Nastálo se to zapne v openttd.cfg:

[gui]
newgrf_developer_tools=true

Chce to víc informací.

Potřeboval jsem přidat do hry maglev
Přidat nějaké grfko, nebo zprovoznit maglev, co už ve hře je?

Ve které nabidce je o zašedlé? Je jich víc.
Co máš za verzi OTTD?
Jaké používáš grafiky?
Jaký rok v té hře je?
etc.

(nejjednodušší bude dát sem save)

Po dlouhých letech jsem se vrátil o OTTD. Vždycky jsem hrál mapu mírného pásu. Rád bych zkusil subtropickou, ale hodně mě štve ten písek. Existuje nějaká modifikace, kde by hranici písku bylo možné posunout? Rád bych alespoň 30 polí od břehu. Díky